Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Siperiankissat ensimmäisiksi kissaksi?

Lähettäjä: Aikaa miettiä 
Päivämäärä:   15.6.26 00:49:59

Meillä on nyt vatvottu aktiivisemmin kissojen hankkimista. Minulla ei ole ikinä ollut aikuisena kissaa lemmikkinä. Äitini on aina ollut kissa ihmisiä joten lapsuuden kodissa oli keskimäärin 3 kissaa yhtä aikaa ja äidilläni on edelleen kaksi kissaa. Myös monilla tutuilla on kissoja eli ei nyt täysin vieras lajikaan ole.

Toki kaikki kissat ovat yksilöitä ja tämän tiedostan. Eniten kuitenkin miellyttää siperiankissa. Sosiaalisuutensa ja älykkyytensä takia. Tykkään myös, että kissalla saa olla kokoa, mutta ei mitään jättikissaa kuitenkaan. Plussaa jos kissa tykkäisi ulkoilla valjaissa, mutta tämä varmasti yksilökohtaista. Siperiankissojen ulkonäkö miellyttää myös.

Jostain keskustelupalstalta luin ettei siperiankissoja suositella ensimmäiseksi kissaksi, koska ovat vaativia viihdytettäviä ja keksivät itselleen tekmistä mikä ei välttämättä ole niin ihmisten mieleen ja monille tulee yllätyksenä kuinka paljon huomiota vaativat. Minä taas haluan nimenomaan kissan joka on kaikessa mukana. Lapsi (14v) taas tykkäsi opettaa temppuja edesmenneille koirillemme ja kissa perheessä kylässä ollessa ei muuta teekkään kuin on kissojen kanssa. Vaikka toisaalta jaksaa odottaa rauhassa toista tuntiakin, että arempi kissa rohkenee ottamaan kontaktia häneen.

Ja kyllä olemme selanneet paljon löytötalojenkin kissoja, mutta ainakaan kotikaupunkimme kissatalolla ei ole kuin harvakseltaan kissoja ja niihin monia kymmeniä hakijoita. Lisäksi haluaisin vain kaksi kissaa ja tuolla on usein kolme kissaa mitkä annetaan samaan perheeseen.

  Re: Siperiankissat ensimmäisiksi kissaksi?

Lähettäjä: Aikaa miettiä 
Päivämäärä:   15.6.26 00:53:41

Pyhää birmaa suositellaan monessa paikassa, mutta se ei jotenkin lajikuvauksen perusteella sytytä niin paljoa. Ehkä sekin lisää ennakko asennettani, kun kahdella tutullani on tuon rodun edustajia ja ne tuntuvat makoilevan aina omissa oloissaan. Kaipaan kissaa joka on siellä missä ihmisetkin ovat ja mistä löytyy luonnetta enkä sellaista sivusta seurailijaa.

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.