|
Lähettäjä: ja vinkkejä
Päivämäärä: 11.6.26 17:20:27
Tuosta toisesta ketjusta inspiroituneena minäkin kyselen vinkkejä. :) Minulla on syyskuun lopussa pari viikkoa lomaa, ja ajattelin lähteä pieneen reissuun. Mukaan lähtee kaksi pientä koiraa, jotka ovat tottuneita ja reippaita automatkustajia.
Reissusuunnitelmat ovat siis vielä auki, mutta ajattelin kiertää Ruotsia ja/tai Norjaa. Mitä kohteita suosittelette? Lähtö on Oulusta, eli Suomessa voisin ehkä Pohjois-Lapissa pysähtyä jossain. Ajatuksena oli mennä koirien ehdolla, eli missään museoissa tmv. nähtävyyksissä ei ollut tarkoitus vierailla. Eniten kiinnostaa lyhyet päiväretkireitit (n. 10 km) hienoissa maisemissa, sekä kivojen pikkukylien kiertely. Mietin vielä sitäkin, että pitäisikö pysyä vain Pohjoiskalotilla, vai ajella suoraan kohti vaikka Etelä-Ruotsia. Miten tälläiset reissut kannattaa rytmittää? Valita vaikka 5 kohdetta missä haluaa käydä, ja viettää niissä kaikissa muutama päivä?
Entä mitä vinkkejä tälläiselle pitkälle autoreissulle koirien kanssa, etenkin kun yksin heidän kanssaan reissaan? Majoitukset hotelleissa, ehkäpä yö tai pari teltassa tai autossa. Kuinka koiraystävällistä on Norjassa ja Ruotsissa? Koirilla on passit hankittu ja rokotukset voimassa, ja ilmeisesti heisimatolääkitystä ei tarvitse, jos käyn vain Norjassa, mutta Ruotsiin mentäessä pitää täyttää tuonti-ilmoitus etukäteen, sekä matolääkitys takaisin Suomeen tultaessa?
|