Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Koirat ei syö

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   11.6.26 08:58:53

Aikaisemmin tänne kirjoittelin tuosta mun toisesta ”nirsoilijasta.” Tutkittu terveeksi, käytiin silloin sisätautiellillä. Syöminen on kausittaista. Saattaa viikon syödä hyvin ja sit paastoaa useamman päivän. Siirsin raa’alle silloin ell-tutkimuksien jälkeen, näytti hetken taas hyvältä (kuten jokaisen uuden nappulasäkin kohdalla). Kypsää syönyt paremmin, mutta varmaan sen kanssa sama homma. Toimii hetken, kunnes ei enää toimikaan. Nyt ei ole tainnut tällä viikolla kertaakaan syödä kunnolla. Vähän närppinyt. Ti oli treenit, joten silloin ei tietenkään enää iltapalaa tarjottu.

Nyt on prkele lopettanu tuo toinenkin syömisen. Tätä en raahaa tutkittavaksi, turhaa rahan menoa ollut jo kahden aiemmankin kanssa. Tarjolla ollut nappulaa ja lihaa. Ei syö kumpaakaan.

Molemmat kumminkin palkkautuu nameilla (ja tuo toinen vaikka sillä samalla nappulallaan, jota on kupissa), mutta kumpikaan ei syö kupista. Ei väliä syövätkö samassa huoneessa vai eri huoneessa. Millään laumapaineella ei ole merkitystä. Aiemmin tämä 50/50 ruokailija söi huonommin, jos toinen oli samassa huoneessa, kun aika meni toisen tuijottamiseen ja murisemiseen.

Jumalauta että verenpaineet nousee tästä hommasta.

  Re: Koirat ei syö

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   11.6.26 09:07:34

Ja siis nytkin oli tarkotus, että pienet aamupalat ja sit luut päälle. Nyt en sit voi luita antaa, kun eivät syöneet ruokaa. Luu kelpaisi varmasti, mutta sillä ei elä.

-ap

  Re: Koirat ei syö

Lähettäjä: Ops 
Päivämäärä:   11.6.26 09:08:18

Ihan villi ehdotus, mutta osta uudet kupit. Vanhoista voi irrota makua tai hajua ruokaan. Toinen vaihtoehto, nosta kupit ylös. Lattiatasosta syöminen aiheuttaa joillekin närästystä ja vähentää siten ruokahalua.
Jotkut koirat ovat todella herkkiä tuollaiselle.

  Re: Koirat ei syö

Lähettäjä: Juu 
Päivämäärä:   11.6.26 09:09:08

Onko ruoka pakko tarjota kupista? Oletko kokeillut maistuuko nappulat esim. Jos ne heittää maahan. Ja jos nappulat maistuu paikkana niin voihan sitä osan ruoasta tarjota ihan palkkana.

  Re: Koirat ei syö

Lähettäjä: Zero 
Päivämäärä:   11.6.26 09:10:57

Uroksia vai narttuja? Ootko antanut skipata ruuan tai pari. Eli jos ei vartissa kuppi tyhjene niin sitten jää ilman ruokaa. Ja tarjoilu vasta seuraavana ruoka aikana.

Onko närästys mahdollista? Nauta, kana ja rasvainen liha närästää helposti. Herkät koirat lopettaa sit syömisen jos mahaan sattuu.
Mieti ruokavaliota. Ja sit pitkä kuuri pectbalansea. Sisältää maitohappoa ja sitoo myös nestettä. Meillä auttoi närästykseen.

  Re: Koirat ei syö

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   11.6.26 09:15:17

” mutta osta uudet kupit. Vanhoista voi irrota makua tai hajua ruokaan.”

Tuolle raakaruokailijalle olen kyllä tarjonnut ties mistä astiasta. Ei vaikutusta.

” Oletko kokeillut maistuuko nappulat esim. Jos ne heittää maahan.”
Sillonku raakaruokailija söi vielä nappulaa, ei auttanut tämäkään. Tuolle toiselle oon välillä nakannut maahan ja ne on menneet, mutta en tiedä olisiko silloin syönyt kupistakin.

Raakaa en haluaisi lähteä nakkelemaan pitkin kämppää, mutta eipä silläkään ole ollut vaikutusta. Välillä syö, välillä ei lattialta.

-ap

  Re: Koirat ei syö

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   11.6.26 09:19:01

” Uroksia vai narttuja? Ootko antanut skipata ruuan tai pari. Eli jos ei vartissa kuppi tyhjene niin sitten jää ilman ruokaa. Ja tarjoilu vasta seuraavana ruoka aikana”

Uroksia. Ja on kyllä otettu kuppi pois, jos ei maita. Nytkin ruokakupit on jääkaapissa, kun kumpikaan ei koskenutkaan. Tänäänkin olisi treenejä tiedossa iltapäivästä, joten siinäpä taas menee mahdollisuus tarjota kuppi uudelleen seuraavana ruoka-aikana.

Mitään muita närästysoireita ei kummallakaan ole, kuin tämä syömättömyys. Yksi närästelijä on ollut ennen näitä, joten oireet sinänsä tuttuja.

-ap

  Re: Koirat ei syö

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   11.6.26 09:21:02

Ja tällä nykyisellä raakaruokailijalla tätä ”nirsoilua” on siis ollut pikkupennusta asti, joten tuskin liittyy hormonitoimintaan ja naapuruston tyttöjen juoksuihin. Toisella saattaa liittyä, kun sillä 9kk ikää.

-ap

  Re: Koirat ei syö

Lähettäjä: Najadi 
Päivämäärä:   11.6.26 09:45:06

Onko mahdollista, että koira vain kyllästyy syömään samaa ruokaa päivästä toiseen? Oletko kokeillut tarjota sille joka päivä jotain erilaista? Jos koira saa vaikkapa nappuloita ja tuoreruokaa, nappulat voivat olla samoja, mutta tuoreruoka vaihtelisi. Kokeile vaikka kahta tai kolmea tuoreruokaa ja anna tänään yhdestä purkista, huomenna toisesta jne. Ja/tai sitten aina ruuan mukaan tänään vähän kanan lihaa tuoreena, huomenna nautaa ja ylihuomenna kalaa tms.

Voi toki olla että teet jotain tämän tapaista muutenkin, mutta jos et, ei välttämättä olisi haitaksi kokeilla. Meillä aikaaan yksi nirsoilija saatiin syömään sillä että vaihdeltiin ruokaa tavalla tai toisella päivittäin.

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.