Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Oikea hetki maljapuheelle?

Lähettäjä: Häät 
Päivämäärä:   9.6.26 11:22:13

Mikä on sopiva hetki pitää puhe hääparille? Kyseessä noin 50 hengen juhla, siviilivihkiminen, jonka päälle ruokailua.

  Re: Oikea hetki maljapuheelle?

Lähettäjä: nasse 
Päivämäärä:   9.6.26 11:26:08

Yksi vaihtoehto on pitää puhe siin vaiheessa kun väki on saapunut juhlapaikalle ja valmistautuu onnittelemaan hääparia. Tässä vaiheessa ihmisele voi tarjoilla juomat käteen ja puhe sopii siihen luontevasti.

Tai sitten kun on päästy pöytään, ennen ruokailua.

Tai jos ei haluta odotuttaa ruuan kanssa, voisi puhe olla siinä vaiheessa, kun ihmisillä on alkuruuat edessään.

  Re: Oikea hetki maljapuheelle?

Lähettäjä: Ohjelma 
Päivämäärä:   9.6.26 11:54:08

Siinä vaiheessa, kun hääohjelmassa lukee ”maljapuhe” ja puheesta on etukäteen sovittu hääparin (tai kaason/bestmanin) kanssa. Pahinta on yllätyspuheet.

Olin häissä, jossa ohjelmassa oli etukäteen ilmoitettu maljapuhe (ja sen pitäjä oli sovittu). Sitten eräs sukulainen piti yllätysmaljapuheen ennen sovittua puhetta. ”Ongelma” oli siinä, että puhe käsitteli osittain samoja asioita hääparin menneisyydestä, joita myös se alkuperäinen, ennalta sovittu maljapuhe käsitteli. Joten yllätyspuhuja osittain pilasi sovitun puhujan puheen, kun kuulijoilla oli sellainen ”mehän juuri kuultiin tämä tarina” olo.

  Re: Oikea hetki maljapuheelle?

Lähettäjä: nasse 
Päivämäärä:   9.6.26 12:37:21

"Yllätyspuheille" voi myös varata paikan ohjelmassa, jos haluaa.

  Re: Oikea hetki maljapuheelle?

Lähettäjä: Muikku 
Päivämäärä:   9.6.26 13:17:49

Etiketin mukaan pääruuan ja jälkiruuan välissä.

  Re: Oikea hetki maljapuheelle?

Lähettäjä: ### 
Päivämäärä:   9.6.26 13:38:50

ai jos ei haluta odotuttaa ruuan kanssa, voisi puhe olla siinä vaiheessa, kun ihmisillä on alkuruuat edessään.

Ei silloin, kun ihmiset ovat ryhtymässä syömään. Jos kaikki syövät, puhetta ei kuule aterimien kilinältä. Jos ihmiset kohteliaasti kuuntelevat, ruoka jäähtyy lautasille. Tosiaan ennen jälkkäriä, siinä vaiheessa, kun pääruoka on selkeästi syöty. Ellei puheille ole ohjelmassa varattu erikseen jotain slottia.

  Re: Oikea hetki maljapuheelle?

Lähettäjä: Häät 
Päivämäärä:   9.6.26 16:14:35

Itsestä tuntuisi luontevimmalle juuri ruuan jälkeen, ennen hääkakun leikkaamista, mutta eihän siinä kohtaa vierailla ole maljoja nosteltaviksi, ei kai sitä vesi-, maito-, tai kaljalaseja nostella.

  Re: Oikea hetki maljapuheelle?

LähettäjäÄllö 
Päivämäärä:   9.6.26 16:53:40

Aivan sama, mutta EI ainakaan silloin, kun ruoat on juuri syöty ja ihmisillä on tyhjät lautaset edessään. Jos puhe pidetään, niin älkää puhuko tyhjille lautasille, vaan odottakaa edes se hetki, että henkilökunta ehtii kerätä astiat pois. Puheen aikana niitä ei luonnollisesti voi korjata pois ja jos puhetta vielä videoidaan tms, niin näyttää todella epämiellyttävältä, että jokaisella on likainen, tyhjä lautanen edessään.

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.