Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Hallitus ja turpeen kunnian palautus

Lähettäjä: Faktahomma 
Päivämäärä:   4.5.26 15:04:44

Hallitus valmistelee 18 miljoonan euron turvetukea ensi vuodelle. Rahaa aiotaan suunnata energialaitosten investointeihin kuten uusiin kaasuturbiineihin.

Asiassa on yksi pieni ongelma.

Tavoitteena on rakentaa kaasuturbiineja, joihin turve ei sovellu polttoaineeksi.

–Totesin jo kollegallekin, että tämä kuulostaa täysin älyttömältä idealta.
(Lappeenrannan–Lahden teknillisen yliopiston kaasuturbiiniasiantuntija Ahti Jaatinen-Värri.)

Myös Aalto-yliopiston energiatekniikan professori Mika Järvinen ihmettelee hallituksen turve- ja turbiinisuunnitelmia.

– Ne kuulostavat oudoilta, koska turvetta ei voi suoraan hyödyntää kaasuturbiineissa. (Aalto-yliopiston energiatekniikan professori Mika Järvinen)

Turvealan etuja ajavan Bioenergia-yhdistyksen toimialapäällikkö Hannu Salo ei malta kuunnella turbiinikysymystä edes loppuun, kun jo vastaa.

– Eihän se käy kaasuturbiineihin ollenkaan.

Turpeelle on olemassa tehokas polttotekniikka, jossa siitä saadaan lämpöä ja sähköä. Turvetta ei voi polttaa suoraan kaasuturbiineissa, vaan siitä on ensin tehtävä kaasua erillisessä kaasutusprosessissa. Turpeesta voi valmistaa kaasua, mutta helppoa tai järkevää se ei ole, arvioi Lappeenrannan–Lahden teknillisen yliopiston kaasuturbiiniasiantuntija Ahti Jaatinen-Värri.

(Lähde Yle)

https://yle.fi/a/74-20222922

  Re: Hallitus ja turpeen kunnian palautus

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   4.5.26 15:06:06

Tuo on niin äärimmäisen lyhytnäköistä politiikkaa. Pitäisi keskittyä uusiutuviin energianlähteisiin tai ydinenergiaan, ei saastutuksen lisäämiseen.

Mutta no, persuthan tuota kaipaavat, on sitten jotain mitä sanoa saaneensa aikaan vaalien alla.

  Re: Hallitus ja turpeen kunnian palautus

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   4.5.26 15:08:14

Haetaan mukamas säästöjä ja samalla tuhlataan rahaa tähän turhaan veivaamiseen.... Oi aikoja, oi tapoja.

Ne turveyrittäjät voi kouluttautua uudelleen, sama turkistarhaajille. Valtion ei kuulu tukea kannattamattomia ja kaikilla tavoilla ympäristölle haitallisia elinkeinoja verovaroin.

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.