|
Lähettäjä: Tiina
Päivämäärä: 2.5.26 22:36:29
No, ell-kulut voi ihan yhtäkkiä hypätä kymppitonneihin. Siinä kohtaa moni on luovuttanut, ja lopettanut hevosen, mikä ei ole ollenkaan väärin. Esim. hevosten leikkaushoidot on tosi kalliita ja epävarmoja. Pitää olla varautunut tekemään se vaikea päätös äkkiäkin, jos ei ole ylimääräisiä rahaa käytössä.
Ylimääräisiä kuluja tulee aina, hevoset on mestareita syömään kaiken, mitä omistaja tienaa!
Vuokralainen voi helpottaa, jos saat pariksi päiväksi viikossa vuokrattua hevosen jollekin, ja laitat siitä saatavat rahat säästöön saat puskuria.
Useimmat kai päätyy myymään hevosensa siinä kohtaa, kun ei enää pysty.
Oma ponini muutti tutun ratsastuskoululle ylläpitoon, tekee siellä henkensä pitimiksi pienten tunteja sen verran, että tienaa omat heinänsä ja vuolunsa tms. Jos jotain isompaa tulee, lopetus on ainoa vaihtoehto, kun multa työt loppui, enkä ikinä pystyisi maksamaan isoja ell-laskuja. Toistaiseksi on pysynyt terveenä. Itse käyn sen kanssa ajeluilla aina välillä.
|