Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Söin pitkästä aikaa ruisleipää

Lähettäjä: Limpukka 
Päivämäärä:   27.4.26 17:19:31

100% ruisleipää ostin pitkästä aikaa. Söin sitä muutamana päivänä ja mahan sain kipeäksi.

Lueskelin että ihmisillä turpoaa siitä maha ja tulee kouristuksia, mulle ei tullut mitään ilmavaivoja vaan pikemminkin ruis tekee mulle happoja, kuin laavaa mahan täyteen. Vähän kuin jos söisi kilon puolukkaa monta päivää putkeen, maha menee ihan happoiseksi.

Mikäköhän siinä rukiissa on ongelma. Onko muilla tällaista? Huomasin vessa-asioista että kuituja piisaa ja suolistolle oli hyväksi vaikkakin maha kärsi. Hyvin piti nälkääkin. Vaan ei se auta, vaaleaan leipään on palattava.

  Re: Söin pitkästä aikaa ruisleipää

Lähettäjä: Eija 
Päivämäärä:   27.4.26 17:28:30

Totuttele pienemmillä määrillä.

  Re: Söin pitkästä aikaa ruisleipää

Lähettäjä: Suolistobakteerit 
Päivämäärä:   27.4.26 17:38:20

Prebioottisena aineena inuliini on terveydelle edullinen, eli se edistää maitohappobakteerien kasvua ruoansulatuksessa. Tällä on kuitenkin haittavaikutuksensakin, sillä paksusuolessa elävien bakteerien hajottaessa inuliinia syntyy runsaasti hiilidioksidia ja metaania, jonka seurauksena monet kärsivät maha- ja ilmavaivoista.

  Re: Söin pitkästä aikaa ruisleipää

Lähettäjä: Limpukka 
Päivämäärä:   27.4.26 18:13:37

Niin, minulle ei tosiaan tule lainkaan noita kaasuvaivoja.

  Re: Söin pitkästä aikaa ruisleipää

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   27.4.26 18:20:10

Eli siis se närästää sinua? Joillakin on vaan erilaisia närästystriggereitä.

Olen vaihtanut kokonaan tattariin, tattarilimppu on aika lähelle ruislimppua (ainakin kun ei ole vuosiin syönyt...) eikä vatsa tuumi pahaa.

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.