Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Pitkäselkäisen, lyhytraajaisen omistaja. (OK)

Lähettäjä: naksa 
Päivämäärä:   24.4.26 19:09:08

Miten selittelet rotuvalintaasi, kun näiden jalostukselliset selkä- ja raajaongelmat on kaikkien tiedettävissä?

Nyt ei sitten ollutkaan tarkoitus epämieluisan aiheen vuoksi yrittää käännättää keskustelua brakyrotuihin, liikaihoisiin, mulkosilmiin. Vaan pysytäänpä nyt mm. niissä teidän corgeissa, mäykyissä jne. Niillä on alunperin ollut ihan oikeanpituiset jalat ja selkä eli normaalit suhteessa koiran muuhun kokoon. Sitten ihminen puuttui asiaan.

Niin että miksi sun piti saada ostaa juuri sellainen rotu, jonka fyysisistä rakenteen aiheuttamista sairaksista kyllä yhteiskunnassa keskustellaan joka hetki?

  Re: Pitkäselkäisen, lyhytraajaisen omistaja. (OK)

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   24.4.26 19:20:13

No itse asiassa corgilla ja mäykyllä ei ole koskaan ollut ”normaalipituiset jalat”, koska ne ovat kondrodystrofisia rotuja. Ihan rodun aikojen alusta saakka ne ovat olleet tappijalkoja.

  Re: Pitkäselkäisen, lyhytraajaisen omistaja. (OK)

Lähettäjä: Ruu 
Päivämäärä:   24.4.26 19:38:48

Minulla ei tuollaista koiraa ole. Tiedän kuitenkin useita mäyräkoiria, jotka ovat eläneet pitkään ja tervein. Mäyräkoirat sopivat kokonsa puolesta luolametsästykseen ja kauriiden/peurojen ajamiseen. Hyvä fyysinen kunto auttaa työssä, ja suojaa koiran pitkää selkää yms.

Kennelliiton jalostustietojärjestelmän mukaan esim. kk mäykyn keskimääräinen kuolinikä on 10 v. ja 6kk. Suomen ajokoirilla se on 8 v. ja 6 kk

  Re: Pitkäselkäisen, lyhytraajaisen omistaja. (OK)

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   24.4.26 19:42:03

En selittele. Ensimmäisen corgin aikaan 90-luvulla ei terveyspulmista ääneen puhuttu. Rikki se oli, mutta en siitä oppinut, olin ihan lapsi silloin. Toisen corgin aikaan 2010-luvulla ajattelin nuorena ja hölmönä, että tarkkaan yhdistelmän valitsemalla saan kyllä terveen koiran. No en saanut, viisivuotiaana oli jo rikki sekin. Edelleen kyllä porskuttaa eteenpäin, mutta kipulääkkeen voimin. Viisivuotiaana kuvattiin selkä (2v kuvissa kaikki priimaa) oireilun takia uudelleen. Siellä oli kalkkeumaa useammassa välissä, mutta kokenut ell ilakoi miten ei tämän ikäisellä corgilla ole ikinä nähnyt näin siistiä selkää. Surulliseksi se veti, että mun kipuoireileva corgi oli eläinlääkärin mielestä keskivertoa terveempi.

Nuori olin ja tyhmä. Kaikista rodusta kiinnostuneille nykyään kerron ensimmäisenä terveyshaasteista ja muista yhtä kivan luonteen omaavista terveemmistä roduista. Ja harrastan itsekin ihan toisen rodun kanssa.

  Re: Pitkäselkäisen, lyhytraajaisen omistaja. (OK)

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   24.4.26 19:49:21

Mitä sairauksia gööteillä on?

  Re: Pitkäselkäisen, lyhytraajaisen omistaja. (OK)

Lähettäjä: mama 
Päivämäärä:   24.4.26 19:52:17

Neljä mäyräkoiraa, yksi ”rescue” pentutehtaasta joukossa. Kuoliniät 2x 13 ja rescue 15.
Nykyinen on viisivuotias.
Ei ole ollut ongelmia selässä tai polvissa, kaikki ovat olleet kotikoiria, ei metsästyskäytössä.
Yksi sokeutui kaihin vuoksi, rescuella oli hampaat tuhoava syndrooma, en nyt muista huenoa diagnoosia, oli ilman hampaita viimeiset kuusi vuotta, muttei se näyttänyt haittaavan.
Ihania koiria ovat olleet kaikki, ehkä se rescue oli erityisin, tuli pahoinpideltynä neljä vuotiaana ja ja oppi vähitellen luottamaan.
Vaikeita kysymyksiä, tuntuu, ettei mikään rotu ole virheetön. Ja ongelmia on sekarotuisissakin.
Että kyllä varmaan seuraavakin on pitkäselkäinen tappijalka, jos elinvuosia on itsellä.

  Re: Pitkäselkäisen, lyhytraajaisen omistaja. (OK)

Lähettäjä: Ölli 
Päivämäärä:   24.4.26 19:58:41

Minulla on corgi, jonka otin ongelmaisena kodinvaihtajsna sen ollessa alle 2v. Otin sen sillä ajatuksella että elää sen minkä elää, tarjoan sille niin hyvän elämän kuin pystyn ja pistän sitten pois kun menee liian rikkinäiseksi. Se on nyt 12v, ja joo on kulumaa kyynärissä ja lonkissa, selän kanssa ei ole onneksi koskaan ollut mitään. Liukkailla on joskus saanut kipulääkettä kun jäykistyy. Vielä lenkkeilee, leikkii ja nukkuu yöt kuin tukki, joten elämänlaatu on ihan hyvä.
Pentua en ottaisi tästä rodusta, tämänkin sisaruksilla on lähes kaikilla ollut välilevyn pullistuma ja suurin osa on jo kuopassa.

  Re: Pitkäselkäisen, lyhytraajaisen omistaja. (OK)

Lähettäjä: ... 
Päivämäärä:   24.4.26 20:13:19

En selittele mitenkään. Kaksi löytyy, elää minkä elää ja rotu vaihtoon. Ongelmat tiedossa ja hoidossa omilla koirilla ja pois pääsevät mieluummin liian aikaisin kuin liian myöhään. Harmi, että hyvät rodut pilataan jalostuksella ihan väärään suuntaan.

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.