Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Paljonko maksaa silmälasit?

Lähettäjä: kati 
Päivämäärä:   31.3.26 09:35:07

Noin suunnilleen. Viisikymppiset kohta ja nyt tarvitsen lasit sekä kauko että lukulasit erikseen. Tuli hankittua auto pitkästä aikaa niin siinä huomasin että kyllä ne ekat lasit pitää nyt laittaa, lukulaseina on tähän asti ollut marketin lasit mutta hankin nyt kummatkin ja lisäksi aurinkolasit vahvuuksilla. Selviänkö alle viidellä sadalla eurolla, mieluummin vielä halvemmalla?

  Re: Paljonko maksaa silmälasit?

Lähettäjä: no 
Päivämäärä:   31.3.26 09:41:43

Sehän nyt riippuu aivan siitä, että mitä niihin linsseihin tulee. Todennäköisesti et ole käynyt optikolla joko ikinä tai ainakaan aikoihin, joten sinulta voi löytyä ihan mitä vaan korjattavaa.

Kehyksethän on alkaen joitain kymppejä, mutta niissä on kyllä niin ankeat mallit että itse en ole löytänyt niistä koskaan mitään.

Kannattaa myös katsoa eri liikkeiden tarjouksia läpi. Varmaan joka vuosi jollain on kesän lähestyessä tarjous että kun ostaa yhdet niin saa toiset, yleensä tyrkyttävät aurinkolaseja silmälasien oston yhteydessä.

Omat viimeisimmät rillit maksoi vähän yli 800 euroa.

  Re: Paljonko maksaa silmälasit?

Lähettäjä: -- 
Päivämäärä:   31.3.26 09:45:25

Riippuu täysin näön kunnosta. Yleensä kallista on nimenomaan linssit, mutta toki on merkitystä, otatko 50 vai 300e kehykset. Omat lasit (yleensä aurinkolasit kaupan päälle) n. 350-500e, joista linssien osuus siellä 300e kieppeillä.

  Re: Paljonko maksaa silmälasit?

Lähettäjä: b 
Päivämäärä:   31.3.26 09:49:02

En jaksa uskoa, että selviät alle 500€ jos meinaat kolmet lasit hankkia. Riippuu tietty tosi paljon mitä niihin linsseihin tulee. Itsellä on nyt vain lukulasit, en halunnut kaksitehoja hankkia. Minulla on siis kaukonäkö hyvä, mutta silmät vähän eri paria niin aiemmin tarvitsin töissä kaukolasit päätteelle tasapainottamaan silmiä. Ikänäkö teki kuitenkin sen, että en nähnyt enää lähelle hyvin niin lasit töissä vaihtui lähilaseiksi. Minulla on linssit pienillä vahvuuksilla ja hajataittoa korjaamaan. Linsseissä on harmaa väri, kun silmät on niin herkät valolle ja niitä muita extroja kuten kovapinnoite. Kehykset oli halvat ja linsseistä sain -50%, lasit maksoi vajaat 400€.

  Re: Paljonko maksaa silmälasit?

Lähettäjä: kati 
Päivämäärä:   31.3.26 09:51:23

Linssit saa olla rumat ja halvat en pidä laseja kuin autolla ajaessa ja lukulaseja kotona lukiessa.

  Re: Paljonko maksaa silmälasit?

Lähettäjä: kati 
Päivämäärä:   31.3.26 09:51:58

Siis kehykset

  Re: Paljonko maksaa silmälasit?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   31.3.26 09:53:53

Mitä vähemmän ominaisuuksia sitä halvemmalla saat. Mun kaksiteholasit, joita käytän valveillaoloajan maksoi hieman alle tonnin. Mun ei ole mahdollista käyttää halpoja peruslinssejä mitä yleensä mainostetaan.

  Re: Paljonko maksaa silmälasit?

LähettäjäEnnea 
Päivämäärä:   31.3.26 10:00:22

Riippuu näöntarkastuksen tuloksista. Omat lasit maksaa 1600, kehyksien osuus 150-250. Parhaat linssit. Ikänäköä, hajataittoa ja kaukonäön korjausta. Pojalla pelkät kaukolasit ja niiden hinta 350, noin.

  Re: Paljonko maksaa silmälasit?

Lähettäjä: Tiku82 
Päivämäärä:   31.3.26 10:25:10

Tosiaan riippuu niin monesta. Millaiset kehykset, mitä näössä täytyy korjata ja mitä ominaisuuksia linsseihin tulee.

Omat lasit maksoi viimeksi (4vuotta sitten) 900€ + silmälääkäri jonka hintaa en muista. Muovikehykset, tummuvat linssit ja hajataiton korjaus. Vahvuuksia ei ole pajoa eikä ole monitehoja. Nyt täytyisi ostaa uudet, mutta tarvitsen monitehot ja hirvittää mitä tulee maksamaan.

  Re: Paljonko maksaa silmälasit?

Lähettäjä: ----- 
Päivämäärä:   31.3.26 10:29:01

Itse ostin just kahdet lasit yhden hinnalla, jolloin sain silmä- ja aurinkolasit yht.300e. Kehykset olivat satasen ja linsseihin sellainen "perushyvä" vaihtoehto. Tavallisiin kaukolaseihin ei tarvita mitään ihmelinssejä, riittää kovapinta, ohennus ja heijastumaton.

Jos haluat mahdollisimman halvat lasit, kannattaa asioida specsaversilla. Siellä on 29 ja 49 euron kehyksiä. Muissa liikkeissä halvimmatkin hinnat lähempänä satasta. Kannattaa myös odottaa 2 lasit yksien hinnalla -tarjousta. Niitä on useaan kertaan vuodessa pitkät kampanjat.

  Re: Paljonko maksaa silmälasit?

Lähettäjä: ne on 
Päivämäärä:   31.3.26 10:29:44

Noin 500€.

  Re: Paljonko maksaa silmälasit?

Lähettäjä: Mies 
Päivämäärä:   31.3.26 11:28:42

Nyt saa ostettua älylaseja jotka tummuvat aurinkolaseiksi ja tarkentuvat automaattisesti kauas ja lähelle. Ei maksa varmaan viittä sataa.Ei tarvitse erikseen lähi ja kaukolaseja.

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.