|
Lähettäjä: köhinä
Päivämäärä: 31.3.26 07:40:11
Ei ole varaa yksityiselle lääkärille ja julkiselle on kuulemma 3 kk jono ja siitä pitäisi sitten vielä jonottaa erikoislääkärille (jos edes saa lähetettä) 3-6 kk.
Mitä siis voisin kotikonsteina odotellessa tehdä tai kokeilla?
Ääni on jotenkin "huono". Ääni ei kanna, puhuminen hankalaa, ja jos puhun pidempään tai voimakkaammin, niin ääni loppuu ja sitten olen loppupäivän käheä. Koko ajan pitää yskiä, kröhiä ja köhiä, mutta eihän se asiaa auta.
Olen kokeillut olla hiljaa, hyräillä varovasti, tms. Maannut lattialla selälläni hengittämässä, hyräilemässä ja humisemassa pilli suussa, jotta käyttäisin keskivartaloa ja kurkku/ääni saisi oikeanlaista treeniä.
Käytän antihistamiinia päivittäin (siitepölyallergia). Perussairautena hypotyreoosi, siinä lääkitys kohdallaan, kontrolli oli marraskuun lopulla eikä annostusta ole tarvinnut vuosiin säätää.
Ääni on ollut jo pidempään huono eikä ole eroa esim. eri ruokien välillä, esim. joku allergia. Ei myöskään väliä olenko omassa kodissani, jossain muualla, sisällä vai ulkona. Joten tuskin on homeestakaan kyse. Jos jossain on selkeästi hometta, niin reagoin siihen kyllä ihan selkeästi, koska vanhassa työpaikassani altistuin homeelle, kuten muutkin.
Mitä tässä voisi kokeilla vielä ennen kuin lääkärille pääsen? Auttaisiko joku reseptivapaa lääke, esim. limaa irrottava? Olo ei kyllä ole limainen tai flunssainen. Jotain jumppaa, hengitysharjoituksia, lääke, vitamiini, joku?
Jumppaan päivittäin eikä tietääkseni ole mitään isompia lihasjumeja. Mutta onko joku "Halleluja" -taikatemppu olemassa, joka auttaisi?
Keuhkoissa ei tunnu huonolta, ainoa ongelmani on tuo, ettei ääni jaksa ja ääni lähtee nopeasti.
En nyt kaipaa mitään "Varaa aika KNK-lääkärille" -kommentteja. Jos et tiedä miksi, niin lue aloituksen eka virke.
|