Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Jalkahoidosta

Lähettäjä: Sini 
Päivämäärä:   30.3.26 19:17:54

Kävin jalkahoidossa kauneushoitolassa. Mulla oli lahjakortti, jonka halusin käyttää, mutta rahat nyt sen verran tiukilla niin otin hoidon harjoittelijalle, niin ei tarvinnut kuin muutama kolikko laittaa sitten omasta pussista lisäksi. Eli säästin :D paitsi etten säästänyt. Taas menin siihen lankaan, jonka jälkeen oon aina pettynyt työn jälkeen, mutta en tietenkään edes viitsi tai kehtaa valittaa, kun tiedän että toinen on vasta harjoittelija, eikä jälki voikaan olla samanlaista kuin kokeneella tekijällä.

Muutama juttu kuitenkin mitä pohdin tähän asiaan liittyen ihan yleisesti. Miksi ihmeessä _oikeassa_ kauneushoitolassa käytetään niinkin paskoja kynsilakkoja kuin halvimmat Dependin lakat?? Eikö ihan oikeasti niissä haluta panostaa, vaikka muuten hyllyt notkuu toinen toistaan kalliimpia ja fiinimpiä naamarasvoja ja seerumeita? Jälki ei vain niillä (taaskaan) ole hyvää.

Joka kerran se jalkahoidon tekijä, on sit harjoittelija tai kokenut, muistuttaa siitä, että muista käyttää aluslakkaa, kun kynnet värjäytyy niin helposti värillisistä lakoista. No, mitä tekee se itse hoitaja kun koittaa lakkauksen aika, eipä laita sekään aluslakkaa! :D :D huhhei, jotenkin naurattaa. Paljonko se kustantaisi jos ohkaisen kerroksen sivelisi sen asiakkaan kynsiin? Saisi ikäänkuin perustan sille ohjeelle, että aina pitää/kannattaa käyttää aluslakkaa.

Harjoittelija ei "hionut" kynsiä, vaikka oletin että se on ihan perusjuttu jalkahoidossa. Ukkovarpaan kynnestä on monesti ellei jopa aina, hiottu pois värjäytynyt kerros, ja samalla toki hieman ohennettu kynsiä. Videoilla näkee aika kun leikataan kynsinauhoja, ja poistetaan kynnen alta/sivulta möhnää/nukkaa/ihoa jne, niin ei minulta vaan mitään poistettu. Tuntuu että hoito jäi tosi vajaaksi. Nyt kun kynnet on lakattu, erotan ukkovarpaissa "vaakaraidat", koska kynnen pinta on epätasainen. Ei näytä nätiltä.

Olen muutenkin huono "valittamaan" mistään, tai ylipäänsä antamaan (kehittävää) palautetta. Jotenkin hävettää se, että pitäisi ikäänkuin vaatia parempaa, mitä on saanut, ja että jollainlailla siinä nolaa toisen.

Joudun ennen kesää menemään uudelleen taitavammalle tekijälle, jotta saan jalkani (kuitenkin ihan perusterveet, vain hieman kovettumaa ukkovarpaiden sivussa, pikkuvarpaiden kynnet paksuuntuvat, ei muuta vikaa) kuntoon ja kauniiksi.

Taas kerran totean, etten mene enää ikinä harjoittelijan hoidettavaksi (niin varmaan, kun seuraavan kerran on vähemmän rahaa...).

  Re: Jalkahoidosta

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   30.3.26 19:22:10

>footjob

  Re: Jalkahoidosta

Lähettäjä: * 
Päivämäärä:   30.3.26 19:33:19

Eikö siinä ollut kokenut kosmetologilla vieressä ohjaamassa harjoittelijaa?
Niin pitäisi aina olla, ei se harjoittelija muuten mitään opi.
Myös asiakas voi ohjeistaa harjoittelijaa.

Muuten ihmettelen, että miten huonolla kosmetologilla käyt.
Kyllä mun jalat hoidetaan aina kunnolla. Hiotaan kynnet, hoidetaan kynsinauhat, rasvataan ja hierotaan jalat...

Ja se halpa kynsilakkakin pysyy aina vähintään kahdeksan viikkoa, kun laitetaan aluslakka, kaksi lakkakerrosta, ja päällyslakka.

  Re: Jalkahoidosta

Lähettäjä: Sini 
Päivämäärä:   30.3.26 20:07:25

Ei ollut vieressä ketään, mun oletus jotenkin että on jo sen verran harjoitellut, ettei siinä vieressä tarvi vahtia. En oo ikinä nähnyt kampaamossakaan, että harjoittelijalla tai no lähinnä opiskelijalla siis, olisi ketään vieressä kyttäämässä. Oon aina vaan nähnyt, että opiskelija saattaa kysyä apua, jos tarvitsee, tai esim kun on valmis, niin se kokenut tulee katsomaan työnjäljen. En usko oikeasti että hoitoloilla on niin paljon työtunteja käyttää että toinen voi seistä vieressä kokoajan? Eiköhän sen ohjaajankin ole pakko tehdä asiakasta siinä samalla, kun se opiskelijakin tekee.

Mä en oo kosmetologi, niin en kyllä toisaalta koe, että mä osaisin neuvoa tekijää :D toki voisin sanoa että tee näin ja näin, mutta mitäpä jos hänet on opetettu tekemään nuin, eikä näin, niin mitä ne mun neuvot/käskyt auttaisi?

Ja en oo myöskään useammassa kauneushoitolassa käyneenä nähnyt että laitetaan sekä aluslakka että päällyslakka :O

  Re: Jalkahoidosta

Lähettäjä: * 
Päivämäärä:   30.3.26 20:38:53

Sini, kampaajaopiskelijat ovat samassa tilassa ohjaajansa kanssa vaikka heillä olikin oma asiakas.
Ja permanenttejä tehdessä, missä on monta vaihetta ainetta, heilläkin on ohjaaja vieressä.

Kosmetologiopiskelijoilla on aina ohjaaja vieressä.
Opiskelija tekee opiskelijahintaan, koulu maksaa sen sen erotuksen (tai ainakin suurimman osan erotuksesta) sille kauneushoitolalle.

Mä olen käynyt kymmeniä, ellen satoja, kertoja jalkahoidossa, ja aina on laitettu sekä alus että päällyslakka.

Ja opiskelijalle tietenkin pitää sanoa, että hei, etkö sä hio lainkaan kynsiä?
Hän on varmasti unohtanut koko asian. Jännittänyt vaikka hoitoa, kun on ihan yksin joutunut sen tekemään.

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.