|
Lähettäjä: .
Päivämäärä: 28.3.26 16:02:19
Tiedän, että kaverillani, suurperheen äidillä, on hieman tiukkaa nyt rahasta. Saavat laskut maksettua ja ruokaa pöytään, eli ihan makaroneja ei ole tarvis viedä. Enkä halua, että kaverilleni tulee olo, että vien jotain sääliruokaa.
Ajattelin että suklaamunakenno näin pääsiäisen alla olisi kiva muistaminen, ehkä kahvia lisäksi mutta mitä muuta? Niin että omat rahat säästyy että tarpeellista olisi, mutta ei mitään sellaista, että säälistä annan. Naamioin sen kiitokseksi muuttoavusta, rahaa ei huolinut kun minäkin autoin heitä muutossa.
Haluan auttaa koska olin itse lapsena jonkin aikaa aika köyhissä oloissa (lama) ja kavereiden vanhemmat auttoivat niin, että pääsin uimaan ja elokuviin yms. Aina sattumalta oli ylimääräinen lippu jne.
|