Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Karkin tilalle taateleita?

Lähettäjä: Hmm 
Päivämäärä:   25.3.26 13:43:07

Nuo maustetut taatelit menevät mainiosti karkin korvikkeena, mutta meneekö tässä ojasta allikkoon kun painoa pitäisi hieman pudottaa?

  Re: Karkin tilalle taateleita?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   25.3.26 13:44:26

Ei todellakaan. Taatelit ovat terveellisiä ja niitä harvemmin pystyy syömään montaa kerralla. Itsellä tulee makean himo täytettyä kolmella isolla taatelilla.

  Re: Karkin tilalle taateleita?

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   25.3.26 13:44:38

Kalorimäärät on suhteellisen samoja, mutta taateleista saat myös esimerkiksi kuitua.

  Re: Karkin tilalle taateleita?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   25.3.26 13:57:57

Menee. Taateleissa on älyttömästi sokeria ja kaloreita. Okei, ehkä vähän terveellisemmässä muodossa, mutta silti. Karkin napostelijalle harvoin riittää se yksi taateli. Siitä sokerikoukusta kannattaa pyrkiä eroon. Ei korvata adsiktiota toisella. Toki tässä on vähän sama, kuin nikotiinin korvaamisessa. On se nikotiinipurkka parempi kuin tupakka, mutta paras olisi vaan lopettaa ihan kokonaan.

  Re: Karkin tilalle taateleita?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   25.3.26 14:18:08

"Taatelit ovat terveellisiä ja niitä harvemmin pystyy syömään montaa kerralla."

Jotkut ei pysty syömään karkkiakaan kuin muutaman kerrallaan. Minä joudun hillitsemään itseäni, jotta en syö koko pussillista, olipa taateleita tai karkkia. Ei tee tiukkaa.

Kai ne maustetut taatelit on pikkuisen terveellisempiä, mutta kalorimäärältään vastaavat irtokarkkeja.

  Re: Karkin tilalle taateleita?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   25.3.26 14:19:04

” Ei todellakaan. Taatelit ovat terveellisiä ja niitä harvemmin pystyy syömään montaa kerralla. Itsellä tulee makean himo täytettyä kolmella isolla taatelilla.”

Voi, kun riittäisikin kolme… vaan ihan samalla tavalla niitä tulee lapattua suuhun kuin muitakin makeita herkkuja eli helposti tulee liikaa kaloreita noistakin.

  Re: Karkin tilalle taateleita?

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   25.3.26 14:22:19

Jep ei eroa karkeista muuten kuin kuidun määrässä, eli jos siitä on pulaa niin parempi vaihtoehto toki. Itse pystyn taateleita mättämään kilokaupalla kerralla niin kuin kaikkia muitakin kuivahedelmiä - helposti karkkia enemmän kun verensokeri ei nouse niin nopeasti jolloin myöskään ei iske sokeriällötys yhtä nopeasti kuin karkkia syödessä.

  Re: Karkin tilalle taateleita?

Lähettäjä: zäkä 
Päivämäärä:   25.3.26 14:27:28

On niissä muutenkin paremmat ravintoarvot ja mm. antioksidantteja. Että ovat kyllä kahdesta pahasta pienempi vaikkeivät olekaan mitään laihdutusruokaa.

  Re: Karkin tilalle taateleita?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   25.3.26 14:34:27

Huoh, kun ihmiset ymmärtäisivät vihdoinkin, että luonnollisten tuotteiden sokeri ei ole sama asia kuin lisätty teollinen sokeri e-koodien kera. Milloin te hyväksytte sen, että kaikenlainen luonnollisten ravintoaineiden välttely ei ole mitenkään pakollista?

Totta kai ihmisen täytyy vältellä liiallista sokerin käyttöä mutta on siinä nyt hitusen eroa, syökö taatelin vai karkkia. En nyt suoraan sanottuna ole edes varma, mistä puhutaan kun aloittaja mainitsee maustetut taatelit, mutta tavallinen taateli ei kenenkään terveyttä pilaa.

  Re: Karkin tilalle taateleita?

Lähettäjä: Änyrääp 
Päivämäärä:   25.3.26 14:37:45

"Jos tavoiteena on painonpudotus, energiaa saa taateleista yhtä paljon kuin karkeista. Mutta jos tavoite on alentaa esimerkiksi kolesteroliarvoja, taateleissa rasvan laatu on yleensä ihan hyvä, Reunamäki sanoo.

Joissakin makutaateleissa on lisättyä sokeria, mutta ei kaikissa. Silloin tuotteen sokeri on hedelmän omaa. Reunamäki muistuttaa, että olipa sokeri luontaista tai lisättyä, se käyttäytyy elimistössä samalla tavalla.

Pienen poikkeuksen tekee kuitenkin taateli, joka sisältää myös kuitua.

– Kuitu hidastaa sokerin imeytymistä, jolloin sen vaikutus elimistölle on parempi kuin tavallisten irtokarkkien."

  Re: Karkin tilalle taateleita?

Lähettäjä: ... 
Päivämäärä:   25.3.26 14:53:35

"Tavallinen taateli ei kenenkään terveyttä pilaa"

Rakastan taateleita. Voin syödä helposti vaikkapa 10 isoa taatelia kerralla ja siitä tuli hups vaan 500 kaloria. Jos saisin taateleita niin paljon kuin haluaisin, kyllä se terveyteni pilaisi, kun lihoisin huomattavasti.

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.