Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  kiltti koirarotu?

Lähettäjä: tiina 
Päivämäärä:   23.3.26 14:28:31

Mikä olisi todennäköisesti kiltti ja luotettava koirarotu? Ei mitään reviiri- tai resurssiaggressiivisuutta noin yleensä.

  Re: kiltti koirarotu?

Lähettäjä: ** 
Päivämäärä:   23.3.26 14:34:04

Spanielit ja noutajat, paitsi harvoissa tapauksissa cockeri.

  Re: kiltti koirarotu?

Lähettäjä: Hmmm..... 
Päivämäärä:   23.3.26 14:53:23

ja iso osa seurakoirista.

Kaikissa roduissa pitää silti nykyään etsiä myös sopiva pentue ja pentu, kaikenlaista arkailijaa ja pikku pipipäätä lisäännytetään eli mukavat, toivotunlaiset vanhemmat ja avoimet, hyvinhoidetut pennut/pentu kun on ostamisen aika !

  Re: kiltti koirarotu?

Lähettäjä: Silkki 
Päivämäärä:   23.3.26 16:05:47

Meillä silkkiterrierit olleet aina kaikkien kavereita. Terrieri nimessä hämää, sillä ovat enemmän seurakoiria kuin terriereitä. Ovat menneet koiralaumassa kuin koiralaumassa, rakastaneet vauvasta vaariin ihmisiä. Jäniksiä ja oravia jahdanneet, jos naaman edestä pinkoo, mutta eivät ole tajunneet tehdä mitään ja jahti jäänyt lyhyeen. Kotieläimille (kissat, marsut, kanit) eivät ole tehneet mitään vaan pitäneet perheenjäseninä. Toki turkki vaatii jonkin verran työtä (pesu, harjaus, trimmaus), mikä ehkä isoin miinus.

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.