|
Lähettäjä: AK
Päivämäärä: 23.3.26 09:46:59
Käyn salilla tällä hetkellä kolmijakoista treeniohjelmaa noudattaen. Mitä on raati mieltä, onko liian vähän, jos ohjelman tekee läpi noin viikon aikana? Välillä kerkeän käydä neljä tai viisikin kertaa viikossa, mutta ihan normaalia on, että on se 3 salipäivää viikossa eli koko kropan läpikäymisessä menee se viikko.
Tykkään kolmijakoisesta, kun se antaa mahdollisuuden käydä koko kropan jollain tavalla kunnolla läpi, esim. jaloille pystyy tehdä useita liikkeitä eri jalkojen osille. Yksi- eikä oikein kaksijakoisessakaan tämä ei ole oikein mahdollista. Mutta kääntöpuolena just se, että ei välttämättä tule kuin se yksi treenikerta viikkoon per lihasryhmä.
Vaihtoehtona olisi tietysti vaihtaa 1- tai 2-jakoiseen. Nyt ainakin kevään aion yrittää käydä 2 on / 1 off / 1 on 1 / off -syklillä eli koko kroppa olisi käyty 5 päivässä läpi, mutta en usko, että pidemmän päälle tässä onnistun.
|