Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Nosework kurssi nirson koiran kanssa

Lähettäjä:  
Päivämäärä:   22.3.26 18:02:11

Aloitin noseworkin nirson koiran kanssa, viimeksi herkut meni mutta ei lopulta vieneet voittoa maasta löytyvien hajujen kanssa ja koiraa ei sitten liiemmin kiinnostanut se hydrolaatinkaan haju. Olen nyt kotona koittanut harjoitella myös lyhyitä hetkiä, eilen onnistui ihan ok mutta tänään ei taas kelpaa herkut. Koira haisteli purkkia kerran ja sitten riitti. On tosi kova muiden koirien ja koirien hajujen perään, loppu keväästä on leikkaus edessä, kun ei pentuja ole suunnitteilla. Ei se välttämättä auta siihen, että on koirien perään, mutta jos alkaisi ruoka maistumaan enemmän.

Olisiko mitään vinkkiä johonkin superherkkuun? Maksamakkara menee välillä, mutta siinäkin on päiviä ettei kelpaa. Nykyiset herkut on Lidlistä Orlandon naudanlihaliuskoja, joista tykännyt aina, mutta niihinkin vaikuttaa nyt vähän kyllästyneen. Keitetty kieli menee joskus, mutta ei herkkuna, sama juttu keitetyn kananlihan kanssa ja maksan kanssa. Vinkuleluista innostuu, mutta en ole koskaan palkannut koiraa niillä niin en tiedä miten tapahtuu. Ja en sitten tiedä miten se tuollaisessa hajumaailmassa menee ja kiihtyykö liikaa. Vai pitäisikö luovuttaa kurssin suhteen suosiolla nyt ja viedä tuo arka pentu sinne :D sen on ainakin ahne, mutta ujostelee vieraita niin en tiedä keskittyykö sitten kun muut kurssilaiset ympärillä pällistelemässä.

  Re: Nosework kurssi nirson koiran kanssa

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   22.3.26 19:00:59

Keskustele kurssin vetäjän kanssa.

Sillä palkataan, millä koira palkkautuu. Koiraharrastamisen ensimmäinen sääntö. Jos se palkkautuu 5cm pitkistä kepin palasista, niin sitten käytetään niitä.

Toisaalta myös se arka koira voi saada onnistumisen kokemuksia nosesta ja sitä kautta itseluottamusta. Varsinkin jos kyse on pennusta!!

Ja miksi se sun koira on nirso? Onko nirsouden syytä selvitetty?

  Re: Nosework kurssi nirson koiran kanssa

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   22.3.26 19:01:37

Työskenteleekö se siis ylipäätään sun kanssa kotona ollenkaan jos sielläkään ei kiinnosti syömisestä? Mitä se syö?

  Re: Nosework kurssi nirson koiran kanssa

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   22.3.26 19:02:23

Ja toisaalta: Ootko aiemmin harrastanut koirasi kanssa mitään? Opettanut sille temppuja tms?

Joskus koira voi myös alkujännityksessään olla hankala palkattava, kun ei oikein tiedä, mitä pitäisi tehdä ja mistä sitä palkkaa oikein saa.

  Re: Nosework kurssi nirson koiran kanssa

Lähettäjä: Hmmm..... 
Päivämäärä:   22.3.26 19:05:09

Aran koiran kanssa keskittyisin ensin kaikenlaiseen sosiaaliseen treenaamiseen, ne ihmiset ja sisähallit ja hälinä ja kaikki sellainen tutuksi ja rennoiksi asioiksi. Tavan kontakti ja palkkaukset jne. ihan erillisinä asioina ensin tutuiksi ja koira ymmärtämään mitä ne ovat. Ja etsimään koiran paras palkkaustapa, ei niin ahneen mutta esim nopean se voi olla naksutin tai lelu eikä mikään syötäv ollenkaan.

Sitten vasta koirakin pystyy keskittymään uuden oppimiseen ja "harrastamaan" kun on pohjat luotu !

  Re: Nosework kurssi nirson koiran kanssa

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   22.3.26 19:05:24

Juusto, leikkeleet, nakit kokeiltu? Ne nyt on aika monen koiran suosikkeja. Yhtä koiraa palkkasin joskus omenalla kun se oli sille lemppariherkku. Ei se auta kuin kokeilla kaikki koiralle sallitut syötävät että mistä se tykkää.

Lelulla palkkausta kannattaa myös opetella jos koira leikistä tykkää. Samalla voi opetella myös vireensäätelyä, niin ei kiihdy liikaa. Itse ihan vaan leikin lelulla, sitten leikki loppui ja otin lelun pois. Ja lelun sai takaisin kun rauhoittui. Nykyään kun leikki loppuu, jos en kerro uutta tehtävää ja lelu jää näkyviin, koira menee automaattisesti rentona makaamaan saadakseen lelun takaisin.

  Re: Nosework kurssi nirson koiran kanssa

Lähettäjä: Roksi 
Päivämäärä:   22.3.26 19:05:59

Onko tämä se vatsastaan kipeä koira? Makupalojen vaihtelu kuulostaa siinä tapauksessa erikoiselta.

  Re: Nosework kurssi nirson koiran kanssa

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   22.3.26 19:14:18

” Onko tämä se vatsastaan kipeä koira? Makupalojen vaihtelu kuulostaa siinä tapauksessa erikoiselta.”

Mulla tuli ihan sama mieleen. Ja osittain just makupalojen vaihtelun vuoksi, koska siinä aiemmassakin ketjussa aloittaja vaihteli ruokaa vähän väliä.

  Re: Nosework kurssi nirson koiran kanssa

Lähettäjä: Roo 
Päivämäärä:   22.3.26 19:40:25

Kokeileppas erilaisia koiran palkkaukseen tarkoitettuja makkaroita. Dogsportin Wursti ja naturis ainakin on sellaisia. Ja sieltä joku vähän haisevampi maku.. lammas tai naudanmaha! Seuraavana sitten keitety maksa tai kanansydämet.

Treeneihin on hyvä mennä nälkäisen koiran kanssa. Jos treenit on aamulla, niin ei tarvitse ennen treenejä aamupalaa ja jos treenit on illalla niin hyvin voi antaa aamulla pienemmän annoksen.

Tsemppiä treeneihin! Kannattaa myös harkita yksityistunnin ottamista ongelman ratkaisemiseksi.

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.