Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Osaatko siivota?

Lähettäjä: nonni 
Päivämäärä:   15.3.26 14:58:08

Todella harva osaa siivota oikein. Lähes kaikki levittävät likaa, mutteivät pyyhi sitä pois. Ei ymmärretä välineistä, oikeista työtavoista tai pesuaineista mitään. Imurilla hakataan ja huidotaan ympäriinsä miten sattuu.

Jopa työkseen siivoavat, alalle koulutetut ihmiset rääppävät miten sattuu. Kunhan pesuaine haisee ja pinnat on kasteltu, niin on siivottu! Aha, muttei kyllä ole puhdasta...

Osaatko sinä siivota oikealla tavalla niin, että lopputulos on puhdas vähällä vaivalla ja pintoja pilaamatta?

En nyt tarkoita mitään katosta lattiaan suursiivousta, vaan ihan sitä, että kun siivoat jostain, niin lopputulos on puhdas. Vaikka vetäisit lattialta pelkän kulkuväylän, etkä nurkkia myöten, niin onko se pyyhkimäsi kulkuväylä sen jälkeen puhdas?

Minulla on perussiisti koti, valkoiset sukat pysyy valkoisina, vaikken tosiaan ole mikään siivous- tai hygieniahullu. Siivoan vähän ja usein ja kun siivoan, niin lopputulos on puhdas, eikä vain sotkettu ympäriinsä. Kaverit ihmettelevät, miten luonani voi olla niin puhdasta. No siten, että kun siivoan, niin lopputulos on puhdas. Ei se mitään auta, vaikka siivoaisi joka päivä katosta lattiaan, jos koskaan ei saa puhdasta aikaan vaan hinkkaa paskaa ympäriinsä.

  Re: Osaatko siivota?

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   15.3.26 14:59:00

Olen mies.

  Re: Osaatko siivota?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   15.3.26 15:00:46

Tietääkö sontatunkiolla elävä ylilautaviiva, että ihan ammattisiivoojinakin on miehiä?

  Re: Osaatko siivota?

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   15.3.26 15:01:30

Mamumiehiä.

  Re: Osaatko siivota?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   15.3.26 15:02:06

Mamumiehet eivät siis ole miehiä?

  Re: Osaatko siivota?

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   15.3.26 15:02:58

On – mutta myös mamuja.

  Re: Osaatko siivota?

Lähettäjä: :: 
Päivämäärä:   15.3.26 15:03:35

Osaan.

Ja olen ihan samaan kiinnittänyt huomiota, vielä 1980-luvulla siivottiin kunnolla, nykyisin huidotaan likaisilla räteillä vähän sinnpäin.

  Re: Osaatko siivota?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   15.3.26 15:04:07

Miten kenenkään etninen tausta liittyy siihen väitteeseen, että mielestäsi miessukupuoli estää siivoamisen osaamisen?

  Re: Osaatko siivota?

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   15.3.26 15:04:42

Osaako nekään oikeasti siivota?

  Re: Osaatko siivota?

Lähettäjä: Yellow 
Päivämäärä:   15.3.26 15:07:14

Ihan riittävän hyvin omaan tarpeeseeni, pysyy valkoiset sukat valkoisena, ei kerry näkyvää likaa, pölyä tai tavaraa, tuoksuu ja näyttää siistiltä ja raikkaalta. En minä tiedä miten ammattilaiset siivoaa. Varmasti teen asioita väärin, jos joku siivousintoilija tai bakteerikammoinen tulisi tarkkailemaan. Mutta tämä riittää minulle, en koe tarvetta moisesta stressata.

  Re: Osaatko siivota?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   15.3.26 15:08:10

Osa osaa, osa ei.

Osaamattomuus ei kuitenkaan ole mikään väistämätön sukupuoleen liittyvä asia vaan kyse on asenteesta. Sinulla se asenne on niin syvällä, että ennemmin elät saastan keskellä kuin ryhdyt "naisten hommiin". Ovatko muuten naapurit valittaneet jo hajusta tai asunnostasi leviävistä ötököistä?

  Re: Osaatko siivota?

Lähettäjä: niin 
Päivämäärä:   15.3.26 15:09:18

Osaan siivota. Enkä koe tarpeelliseksi korostaa osaamistani aloittamalla ketjun jossa kerron että kukaan muu ei osaa, edes ammatikseen siivoavat.

  Re: Osaatko siivota?

Lähettäjä: ~ 
Päivämäärä:   15.3.26 15:12:11

Osaan toki. Alaa kolmatta vuotta opiskelevana saan usein kehuja tarkasta ja huolellisesta työnjäljestä :)

  Re: Osaatko siivota?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   15.3.26 15:14:39

Osaan. Ja ihmettelen samaa kuin aloittaja. Miksi ihmeessä ihmiset vain levittävät likaa ja sitten valittavat että ei tuu puhdasta. Tai että vaikka kuinka siivoaa niin jää likaiseksi. No siksi kun sä hinkkaat sitä likaa edestakaisin.

  Re: Osaatko siivota?

Lähettäjä: M 
Päivämäärä:   15.3.26 15:16:32

Sit jossain porrassiivouksessa neuroottiset mummot tulee neuvomaan siivoojaa, kun niiden mielestä ei ole siivottu, jos ei ole silmin nähden märällä pyyhitty. Nihkeäpyyhinnästä eivät ymmärrä mitään. Tai sitä, että se ammattisiivoojan kostea liina ei ole märkä ja lattia ei jää märäksi oikeaoppisen kosteapyyhinnän jälkeen eli turha käydä hetken kuluttua kyyläämässä ja puhista, miten siivoja veti taas kuivalla liinalla. Et ei ollut ennen aina paremmin.

  Re: Osaatko siivota?

Lähettäjä: kuukku 
Päivämäärä:   15.3.26 15:16:57

"Enkä koe tarpeelliseksi korostaa osaamistani aloittamalla ketjun jossa kerron että kukaan muu ei osaa, edes ammatikseen siivoavat."

Eihän aloittaja noin sanonut. Osaat siis mielestäsi varmasti myös lukea? :D

  Re: Osaatko siivota?

Lähettäjä: Mimmu 
Päivämäärä:   15.3.26 15:38:11

Miten eroaa toisistaan likaa levittävä ja puhdasta jälkeä tekevä siivoustekniikka?

  Re: Osaatko siivota?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   15.3.26 15:39:40

Kyllä kai kun olen aikoinaan opiskellut laitoshuoltajaksi.

  Re: Osaatko siivota?

Lähettäjä: Myy 
Päivämäärä:   15.3.26 15:41:18

Pesen lattiat max 4x vuodessaa, eikä meillä likaannu sukanpohjat, että tuo ei kyllä ole mikään kovin hyvä puhtais mittari.

  Re: Osaatko siivota?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   15.3.26 15:46:57

Äiti käy ylisviivalla siivoamassa kun se ei itse osaa. Pesee varmaan kalsaritkin.

  Re: Osaatko siivota?

Lähettäjä: ' 
Päivämäärä:   15.3.26 15:54:41

En osaa, mun siivouksen jäljiltä kaikki pinnat näyttää huomattavasti pahemmilta kuin ennen siivousta XD

  Re: Osaatko siivota?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   15.3.26 16:07:42

Miten eroaa toisistaan likaa levittävä ja puhdasta jälkeä tekevä siivoustekniikka?

Likaa levittävä siivoustekniikka on sellainen ettei noudateta aseptista työjärjestystä eli mennään esim. sairaalahuoneessa ensin vessaan eli likaisimpaan paikkaan jonka jälkeen hypätään siivoamaan puhtaita kohdetta eli potilaan pöytää.
Puhdasta jälkeä tekevä siivous on aloittamista puhtaimmasta kohteesta ja siivoamalla viimeiseksi likaisin kohde.

  Re: Osaatko siivota?

Lähettäjä: Sirpa 
Päivämäärä:   15.3.26 16:13:41

Mikäs tässä on aloittajan pointti?
Itsekehu kenties?

  Re: Osaatko siivota?

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   15.3.26 16:16:26

Ai onko piste siivooja?

  Re: Osaatko siivota?

Lähettäjä: N 
Päivämäärä:   15.3.26 16:20:21

Entä jos liinat ja hanskat on vaihdettu, kädet pesty ja desinfioitu? Miten ne vessabakteerit silloin siirtyy eteenpäin? Jätetään nyt sairaalasiivous pois tästä, mutta yleisesti.

  Re: Osaatko siivota?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   15.3.26 16:28:14

"Ai onko piste siivooja?"

Kai sinä pölvästi käsität, että tähänkin keskusteluun osallistuu useita pisteitä?

Ja sinustahan siivous on tietysti hirveän häpeällinen työ, samoin kuin vaikka tarjoilijan työ. Itse et ole tehnyt päivääkään työtä etkä opiskellut mitään, mutta pilkkaat muita näiden koulutuksesta, työstä tai työttömyydestä.

  Re: Osaatko siivota?

Lähettäjä: Mimmu 
Päivämäärä:   15.3.26 16:29:06

"Likaa levittävä siivoustekniikka on sellainen ettei noudateta aseptista työjärjestystä eli mennään esim...."

Kiitos!
No sitten osaan siivota likaa levittämättä!

  Re: Osaatko siivota?

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   15.3.26 16:42:35

Osaan. Olen työskennellyt siivoojana ja lisäksi olen bakteerikammoinen, olen tarkka siitä ettei lika ja bakteerit leviä.

Mulla muuten siivousalalla työskennellessäni oli useita miespuolisia kollegoita. Ihan kantasuomalaisia miehiä. Siivoushan kuuluu ihan perusasioihin mitä ihmisen kuuluisi osata, samoin kuin ruoanlaitto, kengännauhojen solmiminen, pyykin peseminen, peseytyminen, laskujen maksu, jne. Ei ole mikään sukupuolisidonnainen juttu.

"Entä jos liinat ja hanskat on vaihdettu, kädet pesty ja desinfioitu? Miten ne vessabakteerit silloin siirtyy eteenpäin? Jätetään nyt sairaalasiivous pois tästä, mutta yleisesti."

Toki jos vaihtaa hanskat ja pesee kädet niin voi vessojen jälkeen siivota myös muita tiloja. Tarkoitettiin varmaan sitä ettei ensin pestä vessaa ja sitten samoilla hanskoilla siirrytä muihin tiloihin (usko tai älä, jotkut voivat tehdä näinkin). Sitä en tosin tiedä onko sairaalassa minkälaiset säännöt, mutta ainakin toimistosiivouksessa näin voi tehdä.

  Re: Osaatko siivota?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   15.3.26 16:50:09

Tuo likaisilla hanskoilla puhtaiden asioiden klähmiminen on muuten suht yleistä myös hoitoalalla ja ravintoloissa ja kahviloissa. Esimerkiksi ruokapaikoissa näkee tätä, että otetaan rahaa vastaan hanskat käsissä, ja sitten mennään koskemaan elintarvikkeita niillä hanskoilla. Hoitotyössä taas voidaan vaikka rähmätä ovenkahvat samoilla hanskoilla, joita on käytetty vaipanvaihtoon. Tai muuta vastaavaa. Itse jouduin sanomaan haavaani hoitavalle henkilölle, että et sinä voi sitä haavaa hoitaa noilla hanskoilla, joilla olet noukkinut lattialta pudonneen tavaran.

  Re: Osaatko siivota?

Lähettäjä: jj 
Päivämäärä:   15.3.26 16:58:51

"Miten eroaa toisistaan likaa levittävä ja puhdasta jälkeä tekevä siivoustekniikka?"

No esimerkiksi siten, että siivotaan ensin likainen pinta ja sen jälkeen puhdas pinta sillä samalla rätillä, tai jotain pintaa (seinä, lattia, pöytä) pyyhkiessä pyyhitään rätillä edestakaisin niin, että lika vain leviää.

Kokeile joskus laittaa joku kuiva liina lattiankuivauslastan ympärille tai kuiva moppi levykehysmoppiin, ja ala pyyhkiä vaikka makkarin pölyistä lattia sillä niin, että hinkkaat mopilla/lastalla lattiaa miten sattuu edestakaisin. Tuleeko puhdasta? Ei. Sitten kokeile tehdä sama puhtaalla rätillä/mopilla niin, että liikutat siivousvälinettä niin, että tietty pinta on koko ajan menosuuntaan, jolloin kaikki pöly ja roskat kerääntyy sille yhdelle reunalle. Et siis liikuta välinettä edestakaisin vaan aina se tietty reuna menosuuntaan.

Jälkimmäisellä tavalla riittää, että pyyhit koko huoneen kerran läpi ja lopputulos on puhdas, ensin mainitulla et saa roskia ja pölyjä pois, vaikka hinkkaisit lattiaa edestakaisin kolme tuntia. Koska silloin vain levität ja siirrät sitä pölyä, et kerää sitä pois.

Noin yksinkertainen asia, jota aikuiset (?) ihmisetkään eivät ymmärrä.

Kaikista parhaiten tuon tosiaan ymmärtää pölyisellä lattialla ja kuivalla välineellä, mutta sama toimii ihan kaikkeen. Voit toki tehdä saman myös kostealla mopilla/liinalla, mutta silloin pöly liimaantuu lattiaan kiinni ja jos et ymmärrä, mitä eroa on lian levittämisellä ja poispyyhkimisellä, et saa sitä liimaantunutta pölymönjää myöskään poistettua lattiasta, enkä minä jaksa sitä neuvoa.

Vaikka pyyhkisit tiskipöytää rätillä, niin et sinä siitä puhdasta saa vaikka miten hinkkaat edestakaisin. Jos taas etenet järjestelmällisesti niin, että pyyhit lian pois, niin saat kertapyyhkäisyllä puhdasta.

Todella monia siivousvälineitäkin valitettavasti mainostetaan niin, että vain hinkataan mopilla edestakaisin. Ja vielä parhaimmillaan niin, että uitetaan moppia likavedessä ja jatketaan hinkkaamista. Se on sitten vain likaveden levittelyä ympäriinsä... Jos haluaa huuhtoa moppia/rättiä, niin se pitää huuhtoa puhtaassa vedessä, ei likaisessa. Siksi monilla onkin paljon lattian pyyhintään tarkoitettuja rättejä/moppeja ja otetaan aina puhdas, eikä vain likaisteta sitä likaista enempää. Minulla on Sinin 35 cm lattiankuivauslasta ja Bilteman 40x40 cm mikrokuituliinoja. Taitan liinan kaksikerroin niin se on vähän paksumpi ja siinä on monta puhdasta pintaa, kun kääntää välillä. Pyyhin niillä lattiat puhtaiksi. Likaisen sitten laitan mikrokuituliinojen pyykkikoriin, en pese niitä lakanoiden yms. kanssa samassa koneessa.

Pölyt ja roskat vedän ensin pois Sinin levymopilla, jossa pehmusteen ympärillä on kertakäyttöinen kuituliina. Tällainen:
https://www.puuilo.fi/bolt-off-puhdistuspyyhe-30x40cm-n-1kg
Samaa kuituliinaa voi käyttää niin kauan kuin huvittaa, ottaa vain pölyt ja roskat pois välissä. Ihanan helppoa siivota vaikka keskellä yötä, kun ei voi imuroida kerrostalossa hiljaisuuden aikaan. Imuroin lähinnä matot sitten keskellä päivää :D

Käytän siis näitä, ei ole edes kalliita, 24 kpl 15 eurolla:

https://www.biltema.fi/koti/siivoustuotteet/mikrokuituliinat/
mikrokuituliina-24-kpl-2000057445

Toki noita voi käyttää ihan kaikkeen siivoukseen ja usein helpointa onkin, että rätit on samanvärisiä, niin niistä ei tartu toisiin väriä pesukoneessa. On nimittäin minullakin värit vähän sekoittuneet, kun on ollut valkoista, punaista, violettia ja vaikka mitä sekaisin :D

Sitten toki on ammattilaisten välineet, ne on jo omaa luokkaansa, mutta on niillä hintaakin. Jos ostaa tämän lastan

https://www.siivous.fi/fi/tuote/tuotteet/siivousvalineet/lattiankuivaimet/6220/
swep-teravakuivainpaketti-50cm-sininen-swep-saatovarsi

ja sille näitä mikrokuituliinoja

https://www.siivous.fi/fi/tuote/tuotteet/siivousvalineet/mikrokuitupyyhkeet/5525/
vileda-micromulti-mikrokuitupyyhe-harmaa-35x60cm-145840

pääsee lattioiden pyyhkimisessä jo ihan eri tasolle...

Nämä on halvempia ja ihan hyviä myös:

https://kariteam.fi/fi/siivous/lattiapyyhe-mclean-professional-
fw60-mikrokuitu-harmaa-32x60cm/p/162235/

Tällaisia viledan turbo smart -moppivideoita katsellessa lähes oksennus nousee kurkkuun:

https://www.tiktok.com/@fardus.h/video/7346468541694053664

Hinkataan vain mopilla edes takaisin, levitetään likaa, uitetaan moppia aina likavedessä, yök. Hyi!

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.