Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Neurologinen kohtaus? OK

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   14.3.26 20:53:25

Vajaa vuoden ikäinen uros sai tänään jonkinlaisen kohtauksen. En itse ollut paikalla, vaan koira oli vanhempieni luona. Nukkui penkillä, nousi istumaan ja hetken katseli alaspäin. Tippui (?) penkiltä, tärisi, mutta käsittääkseni seisoi jaloillaan. Kannettu sivummalle muista koirista, jolloin nähty koiran takajalkojen nykivän. Kantajan mukaan koira ollut jotenkin jäykähkö.

Kohtaus kestänyt ehkä 1-2min, jonka jälkeen mennyt jatkamaan unia. Ehkä vähän väsynyt vaikutelma tullut koirasta kohtauksen jälkeen, mutta ei välttämättä johdu edes kohtauksesta vaan ihan fyysisestä rasituksesta. Saavun paikalle vajaa tunti kohtauksen jälkeen, koira tulee ovelle vastaan, ei yhtä ylitsevuotavan iloinen kuin vaikka töistä palatessani, mutta tuli vastaan ja häntää heilutti kyllä. Lähdettiin koiran kanssa kotiin ja nyt illan nukkunut. Syötiin välissä ja mittasin lämmön 37.9. Hengitys ja syke ok.

Jonkinlaista mystistä ruokahaluttomuutta ollut jo pidempään, joka tutkittu (laajat verikokeet + ultra) ja esim. Maksashuntti poissuljettu ja muutoinkin sisäelimet todettu terveeksi. Verikokeet myös ok. Ruokahaluttomuuden lisäksi ei muita närästysoireita. Ei tykkää pannan tai valjaiden laittamisesta, pannan kanssa seisoo jännästi pää alhaalla ulos pääsemiseen asti ja valjaiden kanssa sinkoaa johonkin pöydän alle. Lenkillä kumminkin kulkee kivasti ja jaksaa touhottaa muutenkin.

Epilepsiahan se ensimmäisenä tulee mieleen, tuleeko mieleen jotain muuta? Hakeutuisitteko ensi viikolla eläinlääkäriin tutkittavaksi kohtauksen vuoksi vai jäisittekö seurailemaan? Vanhemmillani tietenkin hirveä kaaos ja härdelli alkanut heti kun koirassa huomattu jotain outoa, joten vähän tarinan kerronta epäilyttää, vaikka he eivät sinänsä ole taipuvaisia ylireagoimaan.

  Re: Neurologinen kohtaus? OK

Lähettäjä: Riepu 
Päivämäärä:   14.3.26 20:56:42

Harvemmin yksittäiselle kohtaukselle tehdään lekurissa mitään tai tutkitaan. Jos tulee toinen niin sitten tutkimuksiin. Koira voi sitten olla kohtauksen jälkeen agressiivinen/ihan kujalla niin oikeen fiksua viedä muut koirat ja lapset tilanteesta pois.

  Re: Neurologinen kohtaus? OK

Lähettäjä: Mikki 
Päivämäärä:   14.3.26 20:59:46

Kyllä tuo epileptiseltä kuulostaa. Voi olla noin lievää tai pahentua jos uusii...eihän ole syönyt ulkomaalaisia puruluita? Meillä niistä tulleet oireet alkoivat noin, sitten toki tuli uusia kohtauksia aina vaan...

  Re: Neurologinen kohtaus? OK

Lähettäjä: Fhjh 
Päivämäärä:   14.3.26 21:05:14

Epilepsia juu. Eipä tuossa muuta kuin odotella tuleeko uusia kohtauksia. Aika yleinen vaiva koirilla.

  Re: Neurologinen kohtaus? OK

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   14.3.26 21:06:46

” eihän ole syönyt ulkomaalaisia puruluita? ”

Ei viime aikoina ja nekin on ollut EU-alueelta. Kiinalaisia tämä ei ole syönyt koskaan. Viimeisimpänä torstaina syönyt Oscarin nautatikun, joka suomalaista alkuperää.

-ap

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.