Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Diagnoosit lisääntyneet, oletko huomannut?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   6.3.26 07:20:57

Tänään oli Timo KIetääisen juttu sote-alueiden rahoituksesta. Huomioni kiinnittyi tähän: Hyvinvointialueet käyttävät 27 miljardia euroa tänä vuonna. Hyvinvointialueiden rahoitus perustuu yli 80 prosenttisesti diagnoositietojen varaan, joiden pitäisi kuvata palvelujen tarvetta eri alueilla. Diagnoositiedoissa on ilmennyt virheitä, muun muassa eri alueilla käytössä olevat tietojärjestelmät tuottavat eri tavoin tietoa rahoituksen jakamiseksi. Talousneuvosto on perustellusti myös todennut, että järjestelmä sisältää vääränlainen kannusteen: järjestelmä kannustaa diagnoositietojen lisäämiseen, ei sairauksien hoitoon ja ennaltaehkäisyyn.

Omalla kohdallani on terveyskeskuksessa merkitty yhtäkkiä 3 perusteetonta diagnoosia kanta-palveluun. Tulee tunne että meistä tehdään sairaita ihan vaan siksi että sote saa rahaa.

  Re: Diagnoosit lisääntyneet, oletko huomannut?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   6.3.26 07:52:26

Ei diagnoosi itsessään tee ketään sairaaksi.

Mitä ne perusteettomat diagnoosit oli?

  Re: Diagnoosit lisääntyneet, oletko huomannut?

Lähettäjä: aloittaja 
Päivämäärä:   6.3.26 07:57:38

Sehän tässä ongelma onkin että pelkkä diagnoosi ei vielä tarkoita mitään. Minusta kuitenkin diagnoosin saanutta pitäisi jotenkin hoitaa mutta nyt ei mitään hoitoa saa vaikka tuolaiset diagnoosit on lisätty henkilön tietoihin.

En nyt ala omia terveystietoja tänne jakamaan mutta kannattaa muidenkin tarkistaa omat tietonsa ja miettiä tätä. Kun sitä hoitoa ei muutenkaan saa sieltä niin miksi tällä lailla pelotellaan ihmisiä. Suuret kansansairaudet ovat niin heppoisissa kriteereissä että varmaan 80% suomalaisista saa jonkin niistä diagnoosina vaikka ei lääkäri edes näe potilasta.

  Re: Diagnoosit lisääntyneet, oletko huomannut?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   6.3.26 08:01:13

Kannattanee viedä asia eteenpäin, jos tietoihisi tosiaan on yhtäkkiä tyhjästä ilmestynyt perusteettomia diagnooseja. Luulisi tällaisen asian kiinnostavan laajemminkin.

  Re: Diagnoosit lisääntyneet, oletko huomannut?

Lähettäjä: Milla 
Päivämäärä:   6.3.26 09:29:13

Kannattanee viedä asia eteenpäin, jos tietoihisi tosiaan on yhtäkkiä tyhjästä ilmestynyt perusteettomia diagnooseja. Luulisi tällaisen asian kiinnostavan laajemminkin.

Siis tämä. Asia pitää selvittää ja sinulla on oikeus saada lokitiedot kuka tiedoissasi on käynyt, aivan kaikesta jää jälki saatika että on sinne diagnoosin kirjannut. E

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.