Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  siivouspyyhkeiden pesu

Lähettäjä: juu 
Päivämäärä:   24.2.26 00:26:21

Siivousliinoissa ja pyyhkeissähän lukee aina että konepesu. Pesettekö te ne siis muun pyykin mukana esim 60 asteessa? Eikö niiden sisältämät pesuainejäämät sitten tartu vaatteisiin tai kodin pyyhkeisiin tai lakanoihin? Mulla on jatkuvasti likaisten siivousliinojen läjä odottamassa että on se päivä kun voin laittaa ne koneeseen, mutta ei vaan tunnu hyvältä pestä niitä muitten kanssa. Kiinnostaa mitä muut tekee niille.

  Re: siivouspyyhkeiden pesu

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   24.2.26 00:35:02

Miten huono pyykkikone sulla on?

  Re: siivouspyyhkeiden pesu

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   24.2.26 00:36:10

En pese esim. vaatteiden kanssa.

Pesen ns. puhtaammat siivousliinat (eli ne joilla pyyhin pölyjä tai keittiön tasoja) samassa koneessa pyyhkeiden ja lakanoiden kanssa. Sitten ns. likaisemmat siivousliinat eli vessaan tai lattian puhdistukseen käytetyt erikseen.

Niin ja kaikki 95 asteessa.

  Re: siivouspyyhkeiden pesu

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   24.2.26 00:45:15

Mun siivousliinat on mikrokuitua joten pesen ne aina vain keskenään.

  Re: siivouspyyhkeiden pesu

Lähettäjä: * 
Päivämäärä:   24.2.26 00:52:26

Meillä pestään siivousliinat ihan erikseen 90 asteessa.
Keittiöliinat ovat chifonetteja, niitä ei koneessa pestä, vaan ihan vaan hanan alla. Ja kun tulevat tiensä päähän, niin bioroskiin.

Ei kaikelle pyykille nyt vaan voi odottaa täyttä koneellista.
Ei meillä valkoisia paitojakaan ole niin paljoa, että kone täyttyy. Ei ainakaan samoihin aikoihin pesussa.

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.