Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Koululaisille aamupalaa koulussa

Lähettäjä: Kirsi 
Päivämäärä:   15.2.26 14:14:38

Mitä mieltä olet ehdotuksesta, että koululaisille alettaisiin tarjota aamupala koulussa? Perusteena se, että monet lapset tulevat nälkäisenä kouluun, ja oppiminen on sitten vaikeaa

  Re: Koululaisille aamupalaa koulussa

Lähettäjä: Ällö 
Päivämäärä:   15.2.26 14:16:48

Meillä oli joskus ammattikoulussa, oli tosin maksullinen. Siihen kuului puuro, leipää, leikkeleitä, vihanneksia ja keitetty kananmuna, ihan jees.

Ilmaisena tuo on varmaan käytännössä puuro + näkkäri-tyyppinen.

  Re: Koululaisille aamupalaa koulussa

Lähettäjä: Ällö 
Päivämäärä:   15.2.26 14:17:00

Ja ihan ok juttu olisi.

  Re: Koululaisille aamupalaa koulussa

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   15.2.26 14:17:56

Minusta olisi hyvä juttu, koska en koskaan ole kyennyt syömään aamupalaa ennen koulua tai töitä. Nykyisinkin syön vasta työpaikalla.

  Re: Koululaisille aamupalaa koulussa

Lähettäjä: EQ 
Päivämäärä:   15.2.26 14:18:31

No kyllähän se muuten voisi ollakin, kun tuo varmaan tosiaan suht yleensä, että kaikki oppilaat eivät ole syöneet aamupalaa. MUTTA mistäs rahat taas tähän kaivetaan...

  Re: Koululaisille aamupalaa koulussa

Lähettäjä: Kuu 
Päivämäärä:   15.2.26 14:18:39

Kyllä ainakin itse olisin koululaisena tykännyt, jos ennen ekaa tuntia olisi saanut haukata vaikka edes omenan tai muuta pientä. Meillä koulu alkoi 8:20 ja lounaalle mentiin klo 11. Moni varmaan söi aamupalan kotona jo seitsemän maissa, joten ruokailuun mennessä olikin jo aika nälkä.

  Re: Koululaisille aamupalaa koulussa

Lähettäjä: Ällö 
Päivämäärä:   15.2.26 14:19:01

EQ, eipä puuro paljon maksaisi.

  Re: Koululaisille aamupalaa koulussa

Lähettäjä: EQ 
Päivämäärä:   15.2.26 14:21:51

Ällö, no ei toki sinänsä ole niin kallis, mutta ei myöskään ilmainen. Jonkun se pitäisi myös keittää, laittaa tarjolle, siivota pois, astiahuolto, jne. Eli kyllä kuitenkin kuluja tulisi, joillekin kunnille voi olla liikaa.

  Re: Koululaisille aamupalaa koulussa

Lähettäjä: Sinttu 
Päivämäärä:   15.2.26 14:22:02

Luulen, että ne lapset/teinit jotka priorisoivat kotona aamupalan edelle pidempään nukkumisen, meikkaamisen, hiusten laittamisen ymv eivät myöskään mene kouluun aikaisemmin sen aamupalan takia. Eli ne lapset jotka syövät kotonakin aamupalan söisivät sen koulussakin, mutta koska ovat syöneet kotona eivät heti perään syö toista aamupalaa.

Ehkä tuota hyödyntäisi muutamat pidemmän matkan takaa tulleista lapsista. Minä ainakin haluan, että oma lapseni syö terveellisen ja monipuolisen aamuplan, koska tiedän ettei hän syö koulussa. Tästä syystä halauan lapseni syövän kotona aamupalan, koska se koulun aamupala skipattaisiin todennäköisesti yhtä helposti mitä koulun tarjoama lounaskin.

  Re: Koululaisille aamupalaa koulussa

Lähettäjä: * 
Päivämäärä:   15.2.26 14:24:28

Omenan voi ottaa aamulla reppuun ja syödä aamulla koulussa

  Re: Koululaisille aamupalaa koulussa

Lähettäjä: .. 
Päivämäärä:   15.2.26 14:25:11

Ei. Nykyään jo niin monelle lapselle/nuorelle ei kelpaa koululounaskaan, niin miksi aamupala kelpaisi sen paremmin. Panostettaisiin ennemmin ne eurot lounaaseen tai sitten johonkin perheneuvolaan, että kaikissa kodeissa ymmärrettäisiin tarjota kunnon aamupala.

Jos neljää tuntia ei pärjää ilman "toista aamupalaa", niin sit voi varmaan kotoa ottaa sen omenan? Ei muutamassa tunnissa terveelle ihmiselle niin kova nälkä pitäisi tulla, ettei sen kanssa pärjää.

  Re: Koululaisille aamupalaa koulussa

Lähettäjä: … 
Päivämäärä:   15.2.26 14:29:32

Laittaisivat ensin sen ruuan kuntoon ja sen jälkeen voi miettiä aamupalaa.

  Re: Koululaisille aamupalaa koulussa

Lähettäjä: ... 
Päivämäärä:   15.2.26 14:30:52

Laitetaan ne rahat mieluumin perhetyöhön, vanhempien pitäisi hoitaa se jälkikasvunsa ruokailu kouluaikojen ulkopuolella.

  Re: Koululaisille aamupalaa koulussa

Lähettäjä: .. 
Päivämäärä:   15.2.26 14:33:07

Ällölle: Kustannukset pelkästä puurostakin olisivat kovat juuri henkilöstökustannusten takia! Jokuhan sen köksää ja hoitaa jälkisiivoukset. Ja millä ajalla? Meidän kolmen kouluasteen ruokalassa ensimmäiset lounastajat syövät jo kymmenen jälkeen.

Kuka aamupalan muuten valvoisi? No, opettajat tietenkin ilman mitään korvausta kuvittelisin.

  Re: Koululaisille aamupalaa koulussa

Lähettäjä: Peruskaurakoulu 
Päivämäärä:   15.2.26 14:33:13

Olisi hyvä kun lapset muuttaisivat kouluun 7-vuotiaana ja heidät syötettäisiin, puettaisiin ja järjestettäisi harrastukset. Koulusta he pääsisivät pois 18-vuotiaana valmiina terveinä kansalaisina, eikä vanhempia rasitettaisi millään vanhemmuutta vaativalla työllä.

  Re: Koululaisille aamupalaa koulussa

Lähettäjä: Ällö 
Päivämäärä:   15.2.26 14:34:17

.. , henkilökunta on siellä joka tapauksessa jo aamusta, puuronkeitto ei juuri resursseja syö.

  Re: Koululaisille aamupalaa koulussa

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   15.2.26 14:35:00

Lähettäjä…

Päivämäärä15.2.26 14:29:32

Laittaisivat ensin sen ruuan kuntoon ja sen jälkeen voi miettiä aamupalaa.

Nimenomaan. Jos rahaa on ylimääräistä, niin voisi parantaa sitä lounasta. Ja poistaa ruokamäärästä rajoitukset.

Sitten myös, jos rahaa on ylimääräistä, niin sen voisi kohdentaa niihin perheisiin, joiden lasten jääkaapissa on pelkkä valo. Näille sitten suoraan tukea ruokaan (ilman mahdollisuutta käyttää muuhun), ettei lapsen tarvitsisi nälkäisenä lähteä kouluun. Se, että muutamilla ei ole aamiaista jääkaapissa, on älytön peruste alkaa ruokkimaan koko ikäluokkaa yhteiskunnan piikkiin.

  Re: Koululaisille aamupalaa koulussa

Lähettäjä: U 
Päivämäärä:   15.2.26 14:36:00

Turhaa ruokahävikkiä kun 80% ei "tykkää" tainei muuten maistu

  Re: Koululaisille aamupalaa koulussa

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   15.2.26 14:39:10

LähettäjäÄllö

Päivämäärä15.2.26 14:34:17

.. , henkilökunta on siellä joka tapauksessa jo aamusta, puuronkeitto ei juuri resursseja syö.

Eipä ne astiat itsekseen tiskaudu, eikä pöydät pyyhkiydy. Eikä puurot pomppaa linjastoon. Kun alalla olet, niin varmasti pääset koulujen keittiöön muutaman vuoron tekemään. Armanin dokkari koulukeittiöiden arjesta kuvasi kyllä hyvin, että resurssit on vedetty niin tiukille, että niistä ihmisistä revitään 150% jo nyt joka päivä. Ei siellä ole semmoista löysää aikaa olemassakaan, jossa rnää tehtäisiin ylimääräistä. Koulut on isoja ja jos vaikka 600 oppilaan koulusta puolet pamahtaa aamiaiselle, niin siinä on jo hommansa saada puurot keitettyä, tarjolle, tiskit pois ennen lounasta ja aikamoisen sotkunkin porukka jo saa aikaan pöytiin. Ilman siivousta ei voi lounasta aloittaa.

  Re: Koululaisille aamupalaa koulussa

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   15.2.26 14:43:15

Ja jos aamiainen on pelkkä puuro(mitä se todennäköisesti budjettisyistä olisi), niin monen lapsen aamiaisen laatu laskisi merkittävästi. En vie lasta päiväkotiinkaan aamiaiselle, koska kotona pystyn tarjoamaan kotimaisia marjoja, vihanneksia yms. aamulla. Päiväkodissakin näitä on, mutta lapsten mukaan aika rajoitettu määrä. Enkä epäile, etteikö määriä rajotettaisi, koska myös iltapäivällä ovat älyttömän nälkäisiä (vaikka henkilökunta sanoo syövän hyvin). Lapsi vaan sanoo, ettei saanut enempää. Paljon liikkuvalle lapselle ne ruokamäärien rajoitukset, vaan tekee sen, ettei monipuolista ruokaa ole tarpeeksi.

  Re: Koululaisille aamupalaa koulussa

Lähettäjä: Ällö 
Päivämäärä:   15.2.26 14:46:28

. , en työskentele suuriksella. Opiskeluiakana toki tein koulussa pari keittiövuoroa, mitkä meillä opintosuunnitelmaan kuului. Kaikki sitä puuroa eivät kuitenkaan tulisi syömään. - näitä kokeiluja on kyllä joissain kunnissa ollut.

  Re: Koululaisille aamupalaa koulussa

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   15.2.26 14:47:52

Ällö, no sitten ei ehkä kannata sanoa, että siellä on löysää näitä hommia pyörittämään.

  Re: Koululaisille aamupalaa koulussa

Lähettäjä: -- 
Päivämäärä:   15.2.26 14:50:52

Ei tuossa oikein olisi järkeä. Olisi vaan jälleen uusi kulu mikä kustannetaan verorahoilla, mutta hyöty olisi todennäköisesti aika rajallinen.

Todennäköisesti aamupalalle osallistuisi eniten ne lapset, jotka saavat ja syövät aamupalaa kotonakin. Miksi kotona laitettaisiin aamupalaa, jos sen saa koulussa. Helpottaa vanhempien arkea kun lähettää lapset kouluun aamupalalle ja ne kiltit lapset sen myös siellä syö.
Sitten ne teinit, jotka eivät aamupalaa syö, eivät syö sitä taatusti koulussakaan. Ja jos vanhemmat eivät aamupalaa laita kotona, vanhemmat eivät voi senkään vertaa vahtia syömistä, eli useampi teini vaan pääsisi jättämään aamiaisen välistä.

Tuo hyödyttäisi toki niitä perheitä, joissa ei oikeasti ole varaa tai kykyjä aamupalan tarjoamiseen. Mutta tähän auttaisi enemmän se perhetyö tms. tukitoimet joilla tuetaan sitä että vanhemmat osaavat hoitaa lapsensa kotona ja osaavat budjetoida rahansa riittämään aamiaiseen (se puuro ei tosiaan ole kallista, eli kyllä vika on jossain muualla, jos rahat ei riitä edes aamupuuroon).

  Re: Koululaisille aamupalaa koulussa

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   15.2.26 14:52:02

Mieluummin isompi satsaus lounaaseen tai välipala iltapäivällä.

  Re: Koululaisille aamupalaa koulussa

Lähettäjä: Tiina 
Päivämäärä:   15.2.26 14:52:32

Meidän koulussa oli vuosi sitten tää kokeilussa. Siinä ne samalla keittäjät puuron keitti koululaisille, kun samassa rakennuksessa oleville päiväkotilaisille ja eskareille. Ohjaajilla oli siinä aamulla puolen tunnin puurovalvonta ylimääräisenä. Ei ollut kovin suurta menekkiä, parikymmentä lasta siinä yleensä kävi syömässä. Koulussa kuitenkin useampi sata oppilasta.
Ei ilmeisesti ollut sen arvoista, kun lopetettiin sitten aika lyhyeen tää kokeilu.

  Re: Koululaisille aamupalaa koulussa

Lähettäjä: * 
Päivämäärä:   15.2.26 14:58:10

Juuri luin jostakin, ehkä Tearsin kautta, artikkelin jonkun kunnan koulujen aamupalatarjoilusta.
Peruskoululaisista sen ilmaisen puuron ja maidon kävi syömässä 2 % koulun oppilaista.
Saman kunnan ammattikoulaisista, joista osa asui asuntolassa koulun vieressä, vain muutama söi sen ilmaisrnbpuuron ja maidon. Ne ammattikoululaiset, jotka aamupalalle koululle menivät, ostivat sen ilmaisen puuron sijaan kahvin ja munkin.

Eli ei kannata kouluaamupala perus- eikä toisella-asteella, koska varaa ei todellakaan ole kuin kuin puuroon ja maitoon.

  Re: Koululaisille aamupalaa koulussa

Lähettäjä: EQ 
Päivämäärä:   15.2.26 15:07:02

Ällöllä kyllä aika ruusuinen kuva, että siinä vasemmalla kädellä se puuro pölähtää pöytään ihan olemassa olevilla resursseilla ja ilman sen kummempaa sumplimista. Suloista :)

  Re: Koululaisille aamupalaa koulussa

Lähettäjä: Ällö 
Päivämäärä:   15.2.26 15:09:21

EQ, luepa noiden muiden kokemuksia aiheesta, kun minulle naureskelet. :)

  Re: Koululaisille aamupalaa koulussa

Lähettäjä: EQ 
Päivämäärä:   15.2.26 15:12:52

Ällö,

Itse kyllä luin tuolta ylhäältä kommentteja, että ei ihan noin vaan onnistu. Ja oman kaupungin puolesta myös kyllä tiedän, että täällä ei aamupalaa hevillä saada koululle. Ei vaan resurssit riitä, ei raha, ei henkilöresurssit.

  Re: Koululaisille aamupalaa koulussa

Lähettäjä: Pulu 
Päivämäärä:   15.2.26 15:16:37

Opettakaa ne lapset syömään jotain muutakin kuin kananugetteja ja hamppareita, niin kouluruoka on aivan hyvää ja riittävää. Joo, kaikki ei ole lemppareita mutta normaalilla lapsella siellä listoilla ei montaa ruokaa ole, mikä on niiin pahaa, ettei syö yhtään. Ihme valitusta ihan tavallisesta ruuasta.

  Re: Koululaisille aamupalaa koulussa

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   15.2.26 15:24:13

Pulu, valitettavasti se kouluruoka nimenomaan on nykyään einestä. Ei olla kotona opetettu einesten syömistä, niin ei ne maistu koulussakaan. Juuri on menossa 2020 syntyneen facebook ryhmässä keskustelu siitä, että kuinka monella lapsella on kunnallisesta päiväkotiruoasta vatsa jatkuvasti sekaisin. Ja todella moni on vastannut samaa, mikä mekin ollaan huomattu (en ole aloittaja ketjuun). On jatkuvasti ilmavaivoja, vatsanväänteitä ja kakka haisee aivan järkyttävän pahalta. Nämä jää heti pois, kun lapsi lomailee. Siellä varhaiskasvatuksessa työntekijöinä olevat vahvistavat asian. Myös heillä on näitä oireita ja juuri siksi, että ruoka on niin vahvasti prosessoitua ja einesvoittoista.

  Re: Koululaisille aamupalaa koulussa

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   15.2.26 15:26:40

Tässä esimerkiksi huomisen päiväkotiruoan sisältö:

Lahna-kirjolohipuikot (lahnamassa 36 % (LAHNA) (Suomi), vesi, kirjolohimassa 14 % (KIRJOLOHI) (Suomi), palsternakka, perunarae (Peruna (Suomi), emulgointiaine (E471), kasviöljy (rypsi), stabilointiaine (E450i), hapettumisenestoaineet (E300), happamuudensäätöaineet (E330, E331iii).), sipuli, rypsi- / rapsiöljy, soijaproteiinirouhe (SOIJApapu), muunnettu perunatärkkelys (E1442), sitruunatäysmehu, soijaproteiini (SOIJA), suola, mustapippuri)

  Re: Koululaisille aamupalaa koulussa

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   15.2.26 15:28:47

Ja loman jälkeen maanantaina koululaiset syövät tätä:

vesi, tomaattimurska, porkkana, palsternakka, sipuli, tomaattisose, herneproteiinirouhe 4 % (Herne), rypsi- / rapsiöljy, viinietikka (SULFIITTI), vesi, maissitärkkelys, sokeri, valkosipulimurska (valkosipuli 80%, vesi, sokeri, valkoviinietikka, happamuudensäätöaine (E330), säilöntäaine (E211).), kasvisliemijauhe (Suola, maissitärkkelys, maltodekstriini, kasviproteiinihydrolysaatti (maissi), hiivauute, sokeri, porkkana, sipuli, tomaatti, rapsiöljy, purjo, persilja, lipstikka, kynteli, mustapippuri.), suola, mustapippuri, timjami, laakerinlehti

  Re: Koululaisille aamupalaa koulussa

Lähettäjä: törö 
Päivämäärä:   15.2.26 15:33:48

Syökööt kersat kotona aamupalansa.

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.