Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Omat lastenrattaat ulkomaille vai lainarattaat

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   9.2.26 07:40:41

En ole ennen matkustanut lapsen kanssa. Meillä siis 13 kk lapsi ja meillä on tulossa 1 kuukauden reissu.

Vaihtoehto 1 on ottaa omat rattaat mukaan. Ovat perushyvät, pitkä kuomu, uv-suoja, minullekin sopivat säädöt. Lapsi nukkuu päiväunet yleensä rattaissa. Mutta menee ruumaan, kolhiintuuko tms ja onhan noissakin raahaamista.

Vaihtoehto 2 on ostaa jotkut matkarattaat. Lisäksi saadaan paikan päältä lainaan jotkut rattaat (”tutun tutun rattaat”). Oletettavasti ovat ihan hyvät, mutta sen tarkempaa tietoa ei ole. Itse olen lyhyt, joten monet rattaat esim cybexit ovat minulle haastavia käsitellä.

Jotenkin vaikea ajatella, ei nyt ole niin iso juttu ja kaikenlaisilla pärjää mut sit muutenkin siellä varmasri paljon kuljetaan jalkaisin jne, niin kyllähän sitä toimivia rattaita kaipaa. Ja mietin et tarviiko ostaa matkarattaat siitäkin huolimatta et raahattais omat tuonne reissuun mukaan.

Miten te ajattelisitte?

  Re: Omat lastenrattaat ulkomaille vai lainarattaat

Lähettäjä: Käsimatkatavara 
Päivämäärä:   9.2.26 10:48:48

Entisellä työkaverilla oli sellaiset kokoontaitettavat matkarattaat, että ne menivät käsimatkatavarasta. Saivat siis rattaat koneeseen mukaan ja kuljetettua lapsen rattaissa portille asti.

Lapsella oli kehitysvamma, osasi kyllä kävellä, mutta käveli hitaammin kuin ”normaali” saman ikäinen. Lisäksi saattoi jumittaa jossain tilanteessa, jolloin helpointa oli laittaa lapsi rattaisiin. En tiedä, oliko nuo käsimatkatavararattaat ihan tavallisessa myynnissä olevat rattaat vai joku vammaisille tarkoitettu apuväline.

  Re: Omat lastenrattaat ulkomaille vai lainarattaat

Lähettäjä: … 
Päivämäärä:   9.2.26 11:00:40

Meillä oli käsimatkatavarana menevät rattaat ja kyllä ne asiansa ajoivat vaikka olivatkin tosi rimpulat tavallisiin verrattuna. Todellakin ottaisin 13kk:n ikäiselle rattaat mukaan, omani nukkui esimerkiksi päiväunia rattaissa ja alakorissa kulki vaipat ja välipalaa. Jos teillä on jotkut jykevämmät lainarattaat ja siihen vielä nuo reissurattaat niin eiköhän niillä pärjää.

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.