|
Lähettäjä: Maikki
Päivämäärä: 7.2.26 18:17:40
Olen ex-lestadiolainen ja olen viime viikkoina alkanut puhua julkisesti omalla nimellä ja kasvoilla asioista, joista tässä yhteisössä ei saanut koskaan puhua, mm. perheväkivallasta, vaientamisesta ja uskonnollisesta pelosta. Ja muista lestadiolaisuuteen liittyvistä asioista.
Teen tik tokkiin videosarjaa nimeltä Hiljaisuuden Rikkojat. Ensimmäisen osan - pyhä mies, väkivaltainen isä - julkaisin tänään yöllä ja videoita tulee 1-3 päivän välein tämän sarjan ajan ainakin. (Jatkan sen jälkeen tottakai videoita, mutta välillä tulee harvemmin video) Teen videosarjasta kuin tv-sarjan, monta kautta, jossa yhdessä aina 5-10 videota. Tämä sarja ei ole kevyttä katsottavaa. Se on suoraa, tiukkaa ja tarkoituksella ravistelevaa.
En tee tätä huomion takia, vaan siksi että tiedän, miten yksin ihminen voi olla näiden kokemusten kanssa. Hiljaisuus suojaa tekijöitä, ei lapsia.
Jos tämä koskettaa tai kuulostaa tutulta, minut löytää tik tokista nimellä @marianneairas.
|