Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Uskaltaisitteko ostaa matkan?

Lähettäjä: ... 
Päivämäärä:   6.2.26 04:23:28

Pohjatietoa: olen tosi varovainen ihminen ja haluan elää varovaisesti.

Nyt ensimmäistä kertaa tililläni olisi 7000 e ja mietin, uskaltaisinko ostaa lennot Koreaan, josta olen haaveillut vuosia. Kahdelle ne maksaisi n. 1400 euroa. Vakituiset tulot on, mutten tienaa älyttömiä matalapalkka-alalla.

Uskaltaisitko käyttää tuon 1400 e lentolippuihin, vai säästäisitkö vielä? Asumisen kanssa ei ole ongelmaa, nuo lennot on se kallis osuus. Luottokorteilla on luottoa kyllä, jos tulee jotain.

  Re: Uskaltaisitteko ostaa matkan?

Lähettäjä: Ällö 
Päivämäärä:   6.2.26 04:43:23

Jos oikeasti haluat ja on varaa olla matkalla, niin ostaisin.

Vuosien haave on musta jo perustelu sille - et toimi hetken mielijohteesta ja reissussa voi pitää kivaa vähän halvemmallakin. Velaksi en ostaisi mitään matkaa, mutta jos sulla on varaa, niin maksat matkan luottokortilla (ja vähennät summan heti pois sieltä!) ihan oman ostoturvasi takia. Ilmeisesti ostat liput jollekin lahjaksi (?).

Korea on kiva, haaveilen itsekin pääsystä sinne taas. Ja mitä tulee asiaan muuten, niin luultavasti jossittelet asiaa silloinkin, kun tililläsi on 10000 tai 20000. Olen samaa lajia ja mietin ihan liian tarkkaan hankintojani aina, mikä toisaalta on hyvä ja toisaalta taas ei. Jos olet vuosia harkinnut ja olisi mahdollista, niin sinuna menisin nyt.

  Re: Uskaltaisitteko ostaa matkan?

Lähettäjä: * 
Päivämäärä:   6.2.26 05:31:46

Mene vaan, mutta kiinnostaisi tietää, miksi Koreaan / Seouliin?

  Re: Uskaltaisitteko ostaa matkan?

Lähettäjä: Reissumummo 
Päivämäärä:   6.2.26 05:33:47

Tottakai uskallat!
Jos tuo on unelmakohteesi, niin miksipä ei???
Tuo raha kyllä riittää.

  Re: Uskaltaisitteko ostaa matkan?

Lähettäjä: ... 
Päivämäärä:   6.2.26 05:54:11

*, olen joskus ollut Japanissa ja törmäsin korealaisiin, jotka oli ihan käsittämättömän kivaa seuraa. Kertoivat kulttuuristaan ja ruuista, mikä jäi kiinnostamaan. Kuuntelen k-popia, vaikka se onkin ehkä kyseenalaista tietäen taustan, miten sitä tuotetaan. Olen opiskellut koreaa vähän työväenopistolla myös. Soul ei niin kiinnosta,vaan pienemmät paikat.

Mietin vaan, kehtaako/uskaltaako laittaa noin paljon rahaa lentoihin jonnekin yhtäkkiä, kun en ole mikään isotuloinen.

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.