|
Lähettäjä: wuw
Päivämäärä: 31.1.26 17:08:06
Vaikea sanoa, onko syytä nähdä/tuntea itsensä lihavaksi. Mutta ilmeisesti et ole kovin lihaksikas, jotta painoa voisi sillä perustella. BMI:n perusteella et ole ylipainoinen, muttet kyllä kovin kaukanakaan siitä. Aina sanotaan, että BMI on huono mittari, joten käytetään sitä lausetta nyt ja todetaan, että BMI:stä huolimatta sinussa on ylimääräistä, josta haluat ymmärrettävästi eroon, koska nykyisen kokoisena ja muotoisena et tunne oloasi hyväksi, vaikka tavoitteesi ei olekaan olla mitenkään muodoton tikku.
Olen itsekin 163 cm ja minun ruumiinrakenteeni sellainen, että näytän ja tunnun plösöltä 56-57-kiloisena, jonka painoinen olen siis nyt. Kroppa on paksu ja möhkö ja sisäreisissä löllöpullistumat, jotka hinkkaa toisiinsa. Alavatsa ja alaselkä ja persaus sen kokoiset/muotoiset, että mitkään housut ei näytä/tunnu hyvältä. BMI:ni ei ole korkea, mutta olo on huono ja vanhat vaatteet kiristää enkä halua/voi niitä käyttää.
Minun tavoitteeni olisi saada paino johonkin 52 kiloon, mutta ei tunnu lähtevän. Elimistössä tapahtunut iän myötä joku muutos, vaikka mikään muu ei olekaan muuttunut.
Parhaiten kilot on minulla lähteneet liikunnalla. Pikäkestoinen liikunta, kuten lenkkeily (ihan vain kävely, ei ole pakko juosta) tai vaikka lumikenkäily. Mutta täällä ei paljon lunta ole ja nytkin sellainen pakkanen, ettei liikunta ulkona ole mukavaa. Joku lihastreeni ja salilla käyminen ei tunnu minuun tehoavan. Onhan se kivaa kun lihakset rasittuu, mutta ei sillä muuta muutosta tapahdu. Ja pelkkä ruokavaliolla laihduttaminen ei tehoa vaikka miten söisin vhh-ketosti, minulle toimii parhaiten liikunta.
|