Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Olisipa täällä hakusanalla toimiva arkisto...

Lähettäjä: nhn 
Päivämäärä:   30.1.26 13:32:23

Vanhoja ketjuja voi selata taakse päin vain 2 kk ajan ja etsi-toiminto toimii huonosti. Täällä kysellään todella paljon samoista asioista viikosta ja kuukaudesta toiseen ja jos joku tekee jatkoketjun, aletaan määkiä "Linkkaa edellinen" tai "mistä on kyse, linkatkaa joku aiempi ketju".

Olisi niin helppoa, jos täällä olisi joku kattava arkisto, josta voisi etsiä aiheeseen liittyviä ketjuja hakusanalla ja se sitten näyttäisi kaikki aiheeseen liittyvät ketjut. Voisi selata niitä, niin ei tarvitse koko ajan jankuttaa samoista asioista. Lisäksi olisi kiva, jos vanhan ketjun täyttyessä olisi joku "tee jatkoketju" -nappi, joka sitten linkkaisi automaattisesti edellisen ketjun uuden ketjun aloitukseen.

Ja sekin olisi kiva, jos täältä poistuisi vain typerät kommentit, eikä koko ketju. Hyvin usein täällä on joku jankkaaja provoamassa, kuten nyt näkynyt piste, M, ylisviiva tai moni muu. Jossain vaiheessa Remontti Riku rälläsi täällä, joko itse, tai sitten joku hänen nimimerkillään. Jos noita kommentteja ilmiantaa, niin ne kommentit ei poistu mihinkään, vaan katoaa koko ketju.

Olisi niin kiva jatkaa ja selata vanhoja ketjuja, jos ne vain löytäisi jotenkin. Eli olisi sellainen kunnon arkisto vuosien taakse. Esim. jatkuvasti täällä pyörivät aiheet, kuten koirarodut, hevosen vuokraus, painonhallinta, ferritiini, seksi, vaihdevuodet, mt-ongelmat, työttömyys, tms.

Moni tekee tänne myös ketjun "kerroin tästä jo joskus aiemmin, mutten löytänyt sitä enää". Jos olisi toimiva haku/arkisto, niin tuokin ongelma poistuisi, kun voisi vain hakusanaa käyttäen etsiä sen aiemman ketjunsa. Olisi hienoa, jos täällä olisi edes rekisteröityneille kirjoittajille joku "oma arkisto", josta voisi aiemmat ketjunsa ja kommenttinsa nähdä kuten redditissäkin.

Mutta toki sitten kaikki asiattomat ketjut saisi täältä kadota kuten aiemminkin, eli persu- ja rassismiketjut.

  Re: Olisipa täällä hakusanalla toimiva arkisto...

Lähettäjä: Ällö 
Päivämäärä:   30.1.26 13:41:26

Rikulla oli kyllä aiemmin ihan asiallisia viestejä, mutta muuttui yhtäkkiä oudoksi. Ei ole näkynyt useampaan kuukauteen? Olisiko elämässä käynyt jotain, kun yhtäkkiä katkeroitui ja muuttui todella ilkeäksi?

Olisi tosiaan kiva löytää viestejä haulla ja allekirjoitan aloittajan viestin muutoinkin.

  Re: Olisipa täällä hakusanalla toimiva arkisto...

Lähettäjä: Nippe 
Päivämäärä:   30.1.26 14:14:58

Mun kommentteja hävisi parin päivän ajalta aika monta (oliko alkuviikosta). Ärsyttää,en toki ole mikään laatukirjoittaja mutta johonkin kommenttiin käytin aikaakin ja sit vaan *puff* ne häviää. Palstaa voisi kehittää. Mut en usko että tapahtuu,olen käynyt täällä joskus yli 10v sit ekan kerran ja jo sillon tää oli tietyllä tapaa vanhanaikainen. Ei ilmeisesti ylläpidetä mitenkään.

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.