|
Lähettäjä: wanha kurppa
Päivämäärä: 29.1.26 23:57:50
tulevina vuosikymmeninä ainakaan tuskin. Luotu velalla liian suuri valtio ja samalla romutettu osaaminen yhdenvertaisuuden, yms. kivailun nimissä ja laskettu vaatimustasoa kaikkialla, jotta ei olla epätasa-arvoisia ja kaikki pärjää yhtä hyvin. Ei siitä mitään vientiin kelpaavaa juurikaan synny, kuten nähty.
Pari-kolkyt vuotta tuhoaminen kesti, uudelleen rakentaminen ottaisi vähintään saman (jos olisi halua ja tekoja, joita ei ole). Rakenteita ei saada itse muutettua ja siksi tässä pikkuhiljaa kidutaan, ei näin tule mitään uutta Nokiaa tai metsäteollisuutta.
Siksi olen omille lapsille hyvin vahvasti suosittanut kansainvälistä uraa jossain muualla. Todelliselle kasvu-uralle Suomen saa enää vain totaalisen rysähdyksen kautta (mallia Kreikka), jolloin on pakko karsia ja leikata kymmeniä miljardeja kerrasta. Se tietysti johtaa aluksi ihan karmeaan tilanteeseen, surkeisiin ihmiskohtaloihin ja talouden dippaamiseen mutta ei mikään muuten tule muuttumaan.
Ei voi olla muistamatta täälläkin ennen edellisä ek vaaleja villapaitaekonomistien höpöjä linkittäneiden vaahtoamista "velkapelottelusta" yms. ja parin vuoden päästä ollaan tilanteessa, jossa kaikki puolueet tunnustaa velkaantumisen ongelman. Jos edes vähän olisi järkeä ja kykyä ajatella aatteen palon seassa mutta se on liikaa vaadittu.
Toki kokoomuksen vetämä "äärioikeistohallitus" (varmaan maailman vasemmistolaisin oikeisto ;D) on epäonnistunut surkeasti, koska ei riittänyt (ylläri) pokka tehdä oikeasti rakenteellisia muutoksia.
Vasen laita ei vain osaa, oikea laita ei kykene (eikä se osaaminenkaan välttämättä vakuuta) ja nojoo, keskusta on keskusta ja tykkää hillotolpista ja vallasta maakunnissa ja persut tuhoaa mahdolliset kannatettavat ajatukset hölmöilemällä. Paha täs on mitenkään optimisti olla.
Kansanedustaja Pia Kauma(kok) sen (vahingossa?) tuli someen tuupanneeksi, kaikki tietää, mitä pitäisi tehdä mutta kukaan ei tee, koska pitää tulla uudelleen valituksi. Näin se menee, kukaan ei tee mitään (paitsi tapellaan turhanpäiväisyyksistä). Vaaleissa lupaillaan höpöjä, jotta oma "tärkeä" työ jatkuu ja taas voi 4v pelata valtapelejä ja pöyristyä jostain, millä ei ole oikeasti mitään väliä.
|