Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Kehitysvammainen lapsi

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   22.1.26 20:08:46

Onko täältä jollain kehitysvammainen lapsi? Miten kauan meni ns. päästä asiasta yli, etenkin jos tämä ei ollut jo raskausaikana tiedossa? Mitä ajatuksia oman tulevaisuuden suhteen eli onko jäämässä esim. omaishoitajaksi lapselle vai miten?

  Re: Kehitysvammainen lapsi

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   22.1.26 20:24:53

Ei siitä välttämättä koskaan pääse yli.

  Re: Kehitysvammainen lapsi

Lähettäjä: —- 
Päivämäärä:   22.1.26 20:58:23

Suosittelen vahvasti pitämään omasta elämästä ja työstä kiinni. Vaikka se hoidon järjestäminen on hankalaa ja vaikeaa ja välillä saa vängätä, yhteiskunnan on kuitenkin se hoito järjestettävä. Päivähoito, hoito koulun jälkeen/ennen jne.

Uupumus iskee varmasti jossain vaiheessa, kun yrittää olla täydellinen omaishoitaja ja samalla kuntouttaa lasta. Ei kannata. Puhumattakaan siitä, mihin jää tulotaso ja eläkekertymä. Ja aika moni avioliitto on päättynyt samassa rytäkässä.

Erityislapsesta ei tarvitse ”päästä yli”, mutta pitää oppia, että lapsi on lapsi siinä missä muutkin lapset. Omine hyvine puolineen ja huonoine puolineen. Vähän raskaampi joissain asioissa, vähän helpompi joissain (siitä ei koskaan tule jenginuorta ja huumeidenkäyttäjää). Mitä tavallisempaa arjen pitää, sen helpompaa.

Kannattaa lukea Finlandia-palkittu Suuri valhe vammaisuudesta

  Re: Kehitysvammainen lapsi

Lähettäjä: … 
Päivämäärä:   22.1.26 21:19:36

Kauan.
Kaikki kaverit kenellä on samanikäisiä lapsia ja nuorempiakin, olen katkaissut välit. Elämme eri planeetalla. En vaan kestä katsoa sitä normaalia elämää ja ongelmia joista olla kateellinen.

Parasta lapsessa on seurata sen kehitystä. Jep…

  Re: Kehitysvammainen lapsi

Lähettäjä: Ei omalla 
Päivämäärä:   22.1.26 21:28:41

Ei siitä yli pääse, mutta kokemustoimijana (liikuntavamma vaan) olen nähnyt että ne perheet joissa on jatkettu elämää normaalisti ja tehty nuorempi sisarus tai toinenkin, pärjäävät yleensä ihan hyvin kuitenkin. Sit on näitä missä mies lähee lätkimään, äiti jää yksin ja kaikki menee ..tuiks. Et hirveen tärkeätä olis rakentaa se oma elämä ikään kuin lapsella ei olis kehitysvammaa. Normaali suhtautuminen ja stoalainen asenne jos vaan mahdollista.

Olen mies ja kehotan näyttämään tämän kommentin miehellesi tai vaikka printtaamaan sen.

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.