Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Eikö ihmiset oikeasti osaa enää yhtään mitään

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   18.1.26 08:28:07

Kirjastoon ei osata mennä jos ovessa on ovikello,missä lukee kirjasto. Ei osata painaa.
Ei tiedetä miten pankin asiakaspalveluun saa yhteyttä. Ei osata kirjoittaa asiakaspalvelu ,kyseinen pankki kato v googleen

Ihmetellään kun sähköt katkeaa vaikka tullut monta katkaisu kirjettä,missä ohjeet toimia niin ihmetellään silti mitä pitää tehdä

Ei osata varautua tuleviin kuluihin ja kun ei muuta osata, kerätään ventovierailta ihmisiltä

Onko todella ihmisillä käsitys että mitään ei tarvitse enää osata? Ei edes nimensä sanomista jos haluaa etsittävä jotain tietoja itsestä.

  Re: Eikö ihmiset oikeasti osaa enää yhtään mitään

Lähettäjä: Figo 
Päivämäärä:   18.1.26 08:32:24

Yleistät nyt yksittäistapaukset ja ht.netin (trolli)aloitukset kaikkiin ihmisiin. Huoh.

  Re: Eikö ihmiset oikeasti osaa enää yhtään mitään

Lähettäjä: Minerva 
Päivämäärä:   18.1.26 08:33:07

Mistä sinä tuollaista päättelet?

  Re: Eikö ihmiset oikeasti osaa enää yhtään mitään

Lähettäjä: mango 
Päivämäärä:   18.1.26 08:39:11

Joku voi olla tosi fiksu jossain asiassa ja heikompi jossain toisessa, esim valtavan taitava ja älykäs huippukirurgi voi olla ihan uuno jossain aivan perus käytännön asiassa. Ihmiset on erilaisia, kaikki ei aina tajua kaikkea samalla tavalla. Niin on aina ollut ja todennäköisesti tulee aina olemaan. Ei ole fiksua ajattelua yleistää noin koskemaan kaikkia ihmisiä, saati nyt alkaa toisia yksittäistapauksia haukkumaan.

  Re: Eikö ihmiset oikeasti osaa enää yhtään mitään

Lähettäjä: $$$ 
Päivämäärä:   18.1.26 08:45:06

"Ei osata varautua tuleviin kuluihin ja kun ei muuta osata, kerätään ventovierailta ihmisiltä"

No tämä nyt ei osoita niinkään osaamattomuutta, kuin ihan tietynlaista osaamista. Tyhmähän ei ole se joka pyytää, vaan se joka antaa.

  Re: Eikö ihmiset oikeasti osaa enää yhtään mitään

Lähettäjä: a1 
Päivämäärä:   18.1.26 08:46:09

Eikä osata näemmä kirjoittaa ilman, että teksti on täynnä virheitä. Ei osata käyttää välimerkkejä. Onko todella ihmisillä käsitys, ettei tarvitse kirjoittaa ymmärrettävästi, jos haluaa asiansa menevän perille?

  Re: Eikö ihmiset oikeasti osaa enää yhtään mitään

Lähettäjä: Mies 
Päivämäärä:   18.1.26 09:05:34

Tiedän että on olemassa tulevia kuluja mutta jos ei ole millä varautua niin ei ole paljoon tehtävissä ja mitä siinä enää hyödyttää siellä postilaatikolla käydä. Ollenkaan.

  Re: Eikö ihmiset oikeasti osaa enää yhtään mitään

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   18.1.26 10:02:17

Olen kuullut myös, että mokkakengät pestiin pesukoneessa, kun ei osattu ajatella, että mokkanahkaa ei voi kastella. Pilallehan ne menivät.

  Re: Eikö ihmiset oikeasti osaa enää yhtään mitään

Lähettäjä: Ä 
Päivämäärä:   18.1.26 10:23:23

Lähettäjä.

Päivämäärä18.1.26 10:02:17

Olen kuullut myös, että mokkakengät pestiin pesukoneessa, kun ei osattu ajatella, että mokkanahkaa ei voi kastella. Pilallehan ne menivät

Mummoni oli käytännön ihminen, joka kasvoi sellaisena aikana kun juokseva vesi ja sähkö eivät vielä tulleet maalaismökkiin, vaan elämä vaati paljon enemmän kaikenlaista käytännön osaamista. Silti hän pilasi vanhempieni nahkasohvan 90-luvulla, kun rupesi omin päin hinkkaamaan sitä juuriharjalla ja mäntysuovalla. Eikä kyse ollut tahallisesta teosta, vaan siitä että mummo ei ollut yhtään tajunnut, ettei nahka kestä sellaista käsittelyä. Mitä tästä opimme? Fiksuinkaan ihminen ei tiedä kaikesta kaikkea, ja kysyminen ennen tekemistä on usein hyvinkin viisasta.

Sääli niitä lapsia ja nuoria, joille ei opeteta kotona elämän perustaitoja ja jotka eivät opi luottamaan siihen, että oppivat ja osaavat. Varmaan moni sitten pelkää virheitäkin ja vetäytyy, kun tuntuu ettei osaa sellaisia asioita, mitä "kaikki muut" osaavat. Ja koska ihminen on pohjimmiltaan mukavuudenhaluinen otus, niin monella se "en mä osaa" -asenne kääntyy "ei mun tarvikaan" -ajatteluksi. Todetaan, että ei sillä oikeastaan ole väliä vaikka menisi sähköt tai rahat loppuisivat, aina joku auttaa, naapurit tai yhteiskunta. Mikä on toki hyvä, koska kenenkään ei pidä joutua katuojaan. Mutta ihmisen pitää oppia huolehtimaan itse asioistaan, ja tämän oppimisen pitäisi alkaa pikkuhiljaa jo lapsuudessa. On kauhea karhunpalvelus ja sääli, jos vanhemmat eivät opeta (tai jos ei ole edes ollut kotia, jossa opetettaisiin).

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.