Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Saksan metsästysterrieri

Lähettäjä: Just 
Päivämäärä:   14.1.26 12:06:35

Kaverilla oli luolakoirana ko. koira.
Jotenkin pidin sen kestävyydestä, luonteesta, koosta ja ulkonäöstä.
Sopiiko rotu seurakoiraksi?

  Re: Saksan metsästysterrieri

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   14.1.26 12:07:06

Ei sovi.

  Re: Saksan metsästysterrieri

Lähettäjä: .-. 
Päivämäärä:   14.1.26 12:13:12

0/5

  Re: Saksan metsästysterrieri

Lähettäjä: Tiku82 
Päivämäärä:   14.1.26 13:00:01

Ei sovi.
Olen noiden kanssa metsästänyt paljon, nytkin yksi 9v eläkeläinen. Ei käy enää luolilla mutta purkaa energiaa rottajahdissa.

Parsoni on se seurakoiraksi sopiva saman tyyppinen rotu. Tai borderterrieri.

  Re: Saksan metsästysterrieri

Lähettäjä: Just 
Päivämäärä:   14.1.26 14:04:35

Parson voisi kiinnostaa! Mutta eikö se ole pienempi kuin saksan metsästysterrieri?

Voin toki harrastaa, mutta epäilen, että luolametsästykseen en koiraa käyttäisi.
Onko näistä kaikki pelkästään metsästyskoirina?
Eikä tämä ole provo, en vaan ihan oikeasti tiedä ja siksi kysyn!

  Re: Saksan metsästysterrieri

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   14.1.26 14:06:30

No ei todellakaan sovi! :D

  Re: Saksan metsästysterrieri

Lähettäjä: Nasty 
Päivämäärä:   14.1.26 14:07:15

Saksan metsästysterrieri on täysimittainen työkoira ja peto, parson ja border siihen verrattuna sohvaperunoita, joilla voi harrastaa metsästystä.

  Re: Saksan metsästysterrieri

Lähettäjä: Rautarouva 
Päivämäärä:   14.1.26 14:07:19

En ihan seurakoiraksi ottaisi. On kyllä aivan ihana koira kotioloissa (samaa mieltä luonteesta, koosta jne), lähes kaikille kiltti (jotkut toiset koirat voi ottaa päähän), mutta kyllä se metsähomma on niille niin iso ja kiva juttu, että pakko on metsälle päästä. Meidän seniori käy kyllä vielä luolillakin, vaikka voisi ehkä jo siirtyä eläkkeellekin...

  Re: Saksan metsästysterrieri

Lähettäjä: Rautarouva 
Päivämäärä:   14.1.26 14:13:16

Ja lisätään vielä, kun oli tullut kommentteja välissä:
Yleensä ovat varmaan kaikki pääsääntöisesti metsästyskoirina ja pennut myydään metsästäviin koteihin, mutta onhan rodussa ainakin yksi koiratanssivaliokin! Sitä koiraa ei varmaan ole ikinä käytetty metsällä aktiivisesti (en tiedä varmasti, mutta arvailen)?

  Re: Saksan metsästysterrieri

Lähettäjä: Just 
Päivämäärä:   14.1.26 14:15:41

Rautarouva: On, näin vähän ajattelinkin. On kyllä aivan ihana ja energinen koira, joka ei väsynyt millään. Ulkonäkö ja koko on tosiaan juuri sopiva, pidän tällaisista pienistä "tankkerikoirista".
Harmi etten pystyisi lähettämään koiraa luolaan.
Ei ole mitään metsästystä vastaan mutta musta ei siihen olisi.

  Re: Saksan metsästysterrieri

Lähettäjä: Minerva 
Päivämäärä:   14.1.26 14:18:50

Parson, borderi tai kettuterrieri voisivat olla parempia vaihtoehtoja, jos terrierityyppisistä tykkää.

  Re: Saksan metsästysterrieri

Lähettäjä: Rautarouva 
Päivämäärä:   14.1.26 14:29:36

Just: Ymmärrän varsin hyvin. Luolametsästys on rajua hommaa ja aina välillä sitä itsekin on huolissaan, että mitähän tänään sattuu. Mutta meidän koira käy kyllä ajamassa myös sorkkaeläimiä, jäniksiä jne, mutta toki siinäkin riski, että kaikki lähellä olevat tutut luolat/ladot pitää käydä varmistamassa... Luolaan voi siis joutua vahingossakin.

Jos mitään metsästysmahdollisuutta ei ole, niin sitten joku toinen rotu parempi. Tosin jos jostain löytyisi saku, joka on todettu hieman sopimattomaksi alkuperäiseen tarkoitukseensa tai on jo iäkkäämpi, niin sellaisen kanssa voisi yhteiselo sujua ilman metsästysharrastustakin. Eräällä vanhalla pariskunnalla ainakin oli ilmeisesti poikansa jo eläköitynyt metsästyssaku ja kovasti sitä koirana kehuivat.

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.