Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Miten saan isäni lääkäriin

Lähettäjä: +70v 
Päivämäärä:   11.1.26 13:56:40

Apua. Vanhempani (jo eronneet) olivat hoitamassa siskoni lapsia kolmen päivän ajan. Isäni kertoi nyt, että tämän jälkeen kotiin palatessa oli nähnyt sahalaitakuvioita! Hänellä ei migreeniä tms. Sanoi, että oli stressistä/väsymyksestä johtuvaa, eikä uskonut, kun käskin mennä lääkäriin.
Mikä avuksi?

  Re: Miten saan isäni lääkäriin

Lähettäjä: +70v 
Päivämäärä:   11.1.26 13:57:50

Tämä siis oli tapahtunut 1,5 vkoa sitten ja tänään kertoi asiasta.

  Re: Miten saan isäni lääkäriin

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   11.1.26 14:02:08

Et saa jos hän ei halua. Voit puhua hänelle ja kertoa huolistasi ja kysyä miten voit auttaa häntä menemään lääkäriin, haluaako että tulet mukaan tms, mutta et voi pakottaa toista.
Huoli-ilmoituksen voi toki tehdä jos koet aiheelliseksi, silloin joku muu voi yrittää.

  Re: Miten saan isäni lääkäriin

Lähettäjä: — 
Päivämäärä:   11.1.26 14:06:05

Ikäihmisille migreeni pelkästään näköhäiriöillä on sinänsä kyllä ihan mahdollinen ja tavallinenkin, äidilläni oli ensimmäinen sellainen 80-vuotiaana.

  Re: Miten saan isäni lääkäriin

Lähettäjä: +70v 
Päivämäärä:   11.1.26 14:07:12

"Ikäihmisille migreeni pelkästään näköhäiriöillä on sinänsä kyllä ihan mahdollinen ja tavallinenkin, äidilläni oli ensimmäinen sellainen 80-vuotiaana."

Helpottava tieto.

En tosiaan pakottaa voi lääkäriin menemään. :(

  Re: Miten saan isäni lääkäriin

Lähettäjä: ................ 
Päivämäärä:   11.1.26 14:07:53

Lasiaisen irtauma tai aurallinen migreeni. Lasiaisen irtautuma on ihan normi tapahtuma vanhemmilla ihmisillä, toki oireista kehoitetaan käymään lääkärissä, mutta käytännössä tuskin otetaan vastaan, ellei oireet jatku, ole todella kivuliaita tai näkökyky mene hetkessä, jolloin on jo kiire.
Joten kun tuosta jo noin kauan aikaa, eikä muita oireita tai näkökyvyn osittaista katoamista, niin ei huolta. Jos uusii tai muita oireita, niin sitten iskä jollain maanittelulla päivystykseen, peilaavat silmän, mittavat paineen ja jos jotain outoa, laittavat silmäpolille lähetteen - jonne vuosienkin jono tällä hetkellä.

  Re: Miten saan isäni lääkäriin

Lähettäjä: +70v 
Päivämäärä:   11.1.26 14:09:21

"Lasiaisen irtauma tai aurallinen migreeni. Lasiaisen irtautuma on ihan normi tapahtuma vanhemmilla ihmisillä, toki oireista kehoitetaan käymään lääkärissä, mutta käytännössä tuskin otetaan vastaan, ellei oireet jatku, ole todella kivuliaita tai näkökyky mene hetkessä, jolloin on jo kiire.
Joten kun tuosta jo noin kauan aikaa, eikä muita oireita tai näkökyvyn osittaista katoamista, niin ei huolta. Jos uusii tai muita oireita, niin sitten iskä jollain maanittelulla päivystykseen, peilaavat silmän, mittavat paineen ja jos jotain outoa, laittavat silmäpolille lähetteen - jonne vuosienkin jono tällä hetkellä."

Kiitos paljon <3

  Re: Miten saan isäni lääkäriin

Lähettäjä: ................ 
Päivämäärä:   11.1.26 14:55:00

Eipä mitään :) Mulla on irtautunut lasiainen ja oireet olivat kivuttomat salaman välähdykset näkökentän laidalla ja tilapäinen näön hämärtyminen, menin lääkäriin ja totesivat tuon ja että ei ole vaarallista.
Nyt vanhemmiten (50+) nuoruuden vaiva, eli tavanomainen migreeni on muuttunut auralliseksi, juuri väsymys, stressi, hartiajumit, äkilliset valaisuuden vaihtelut saattaa laukaista, on sellainen värisevä sahalaitainen rengas näkökentän ympärillä, yleensä vain toisessa silmässä, joskus harvoin molemmissa. Mitään särkyä ei ole, mutta pahoinvointia ja huimausta saattaa tulla, jos kohtaus kestää pitkään (yleensä puolisen tuntia).
Aluksi pelästyin tietenkin oireita, käväisin neurologilla ja silmäpolilla ja kaikki ok ja tuo tuli diagnoosiksi.
Sanoivat, että äkillinen kova kipu tai sokeutuminen osittain tai kokonaan jommastakummasta silmästä ovat yleensä vasta hälyttävä merkki.
Eli uskon, ettei ole vakavammasta kyse, tosiaan kannattaa aina varmistaa, jos alkaa toistumaan usein tai liittyy mitään muita oireita. Isälle voi vakuuttaa, että silmien tutkiminen ei satu, mutta kaikki saa mielenrauhan, kun on tsekattu.

  Re: Miten saan isäni lääkäriin

LähettäjäEnnea 
Päivämäärä:   11.1.26 15:11:45

Ei noilla oireilla edes nykyään pääse. Yllä hyvät ehdotukset. Kyllä se suomalainen korpisoturi sitten tosipaikan tullen lähtee kun lyö nyrkkiä pöytään.

Tuo hyvä jos kertoo, mikäli salata haluaa niin ei puhuisi edes tuota vertaa. Tartu sitten jos tulee uusia oireita.

  Re: Miten saan isäni lääkäriin

Lähettäjä: +70v 
Päivämäärä:   11.1.26 16:39:04

Kiitos paljon teille!!

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.