|
Lähettäjä: ................
Päivämäärä: 11.1.26 14:55:00
Eipä mitään :) Mulla on irtautunut lasiainen ja oireet olivat kivuttomat salaman välähdykset näkökentän laidalla ja tilapäinen näön hämärtyminen, menin lääkäriin ja totesivat tuon ja että ei ole vaarallista.
Nyt vanhemmiten (50+) nuoruuden vaiva, eli tavanomainen migreeni on muuttunut auralliseksi, juuri väsymys, stressi, hartiajumit, äkilliset valaisuuden vaihtelut saattaa laukaista, on sellainen värisevä sahalaitainen rengas näkökentän ympärillä, yleensä vain toisessa silmässä, joskus harvoin molemmissa. Mitään särkyä ei ole, mutta pahoinvointia ja huimausta saattaa tulla, jos kohtaus kestää pitkään (yleensä puolisen tuntia).
Aluksi pelästyin tietenkin oireita, käväisin neurologilla ja silmäpolilla ja kaikki ok ja tuo tuli diagnoosiksi.
Sanoivat, että äkillinen kova kipu tai sokeutuminen osittain tai kokonaan jommastakummasta silmästä ovat yleensä vasta hälyttävä merkki.
Eli uskon, ettei ole vakavammasta kyse, tosiaan kannattaa aina varmistaa, jos alkaa toistumaan usein tai liittyy mitään muita oireita. Isälle voi vakuuttaa, että silmien tutkiminen ei satu, mutta kaikki saa mielenrauhan, kun on tsekattu.
|