Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Voiko asiakaspalvelija käännyttää asiakkaan pois

Lähettäjä: ulkonäön takia? 
Päivämäärä:   6.1.26 16:08:34

Kuulin, että yksi rikas mies oli mennyt autokauppaan köyhän näköisenä, verkkarit jalassa ja kumisaappaat, alkon pussi kädessä. Myyjä käännytti asiakkaan pois. Saako myyjä tehdä näin?

  Re: Voiko asiakaspalvelija käännyttää asiakkaan pois

Lähettäjä: Fiona 
Päivämäärä:   6.1.26 16:15:17

Kai sitä yrittäjä saa asiakkaansa valita, mutta äärettömän typerää on vain vaatetuksen perusteella ketään ostajaehdokasta torpata. (Okei poislukien nyt esim ihan silmin nähden sekaisin olevat nistit/katualkkikset, joista näkee ja haistaa heti ettei ole tulossa kuin ongelmia). Vaatteista ei voi päätellä kenellä on rahaa ja kenellä ei. Usein ne merkkivaatteilla kuorrutetut kun on köyhempiä ja ne oikeasti varakkaat kulkee ns ihan tavallisissa vaatimattomimmissa vaatteissa.

  Re: Voiko asiakaspalvelija käännyttää asiakkaan pois

Lähettäjä: --- 
Päivämäärä:   6.1.26 16:15:37

Ai ihan kuulit?

  Re: Voiko asiakaspalvelija käännyttää asiakkaan pois

Lähettäjä: ............... 
Päivämäärä:   6.1.26 16:17:06

Ikivanha urbaanilegenda. Varmasti jotkut tekevät noin, useammat ei. Nimerkillä itse kerran kokeilin, menin paskaisissa tallivaatteissa nukkavieruna autokauppaan ja lähdin sieltä muutaman kymppitonnin köyhempänä uuden auton kanssa. Käteisellä maksoin ja palvelu oli hyvää. Jo ennen kuin löin taalaa tiskiin.
Ja jossakin paikoissa missä katsotaan nenän vartta pitkin jo ovella, käännyn pois ja vien rahani muualle ja laitan perään palautetta huonosta asiakaspalvelusta.

  Re: Voiko asiakaspalvelija käännyttää asiakkaan pois

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   6.1.26 16:38:50

Noh, muistan itsekin kun nuorena 20v tyttönä menin veljeni kanssa autokaupoilla, niin ihan keskenämme saatiin siellä pyöriä. Ei meitä pois käännytetty, mutta ei ketään useista myyjistä kiinnostanut myöskään tulla palvelemaan. Seuraavana päivänä menin liikkeeseen isäni kanssa ja heti hyökkäsi pari myyjää kyselemään, että mitäs saisi olla?

  Re: Voiko asiakaspalvelija käännyttää asiakkaan pois

Lähettäjä: Sippi 
Päivämäärä:   6.1.26 16:42:40

Pisterivi kertoi iltasadun.

  Re: Voiko asiakaspalvelija käännyttää asiakkaan pois

Lähettäjä: * 
Päivämäärä:   6.1.26 16:45:26

Vastaus otsikon kysymykseen; kyllä voi.
Liike saa aivan vapaasti valita asiakkaansa.

  Re: Voiko asiakaspalvelija käännyttää asiakkaan pois

Lähettäjä: --- 
Päivämäärä:   6.1.26 16:47:14

Aloituksen tarina on urbaanilegenda, mutta jos joku tulee ALKON kassi kilisten AUTOKAUPPAAN, niin joo, voipi olla että häntä ei päästetä koeajolle vaan ohjataan ulos.

  Re: Voiko asiakaspalvelija käännyttää asiakkaan pois

Lähettäjä: Usva 
Päivämäärä:   6.1.26 16:56:29

Ei ole kaupasta pois käännytetty mutta kyllä ulkonäkö voi palvelun laatuun vaikuttaa. Siskoni miehellä tuosta kokemusta juurikin autokaupassa. Eri vaatteet, erilainen palvelu.

Mua taas jostain syystä on joissain kaupoissa pidetty köyhänä. Hämmentävää kun menee ostosten kanssa kassalle ja piipattuaan kaikki ostokset myyjä pahoittelee ostosten hintaa. Muut asiakkaat eivät saa samaa kommenttia.

  Re: Voiko asiakaspalvelija käännyttää asiakkaan pois

Lähettäjä: Voi mut 
Päivämäärä:   6.1.26 16:59:50

Yhdelle "turjakkeelle" oli pankkineiti vidduillut kun tämä tuli laina-asioissa. Ei olisi kannattanut, saattoi saada pomolta huutia kun turjake vaihtoi pankkia rahoineen..

  Re: Voiko asiakaspalvelija käännyttää asiakkaan pois

Lähettäjä: Pukukoodi 
Päivämäärä:   6.1.26 18:14:14

Esim ravintoloissa saattaa olla pukukoodi ja jos asiakas ei sitä noudata, ei sisälle pääse.

  Re: Voiko asiakaspalvelija käännyttää asiakkaan pois

Lähettäjä: .. 
Päivämäärä:   6.1.26 18:37:54

”Yhdelle "turjakkeelle" oli pankkineiti vidduillut kun tämä tuli laina-asioissa. Ei olisi kannattanut, saattoi saada pomolta huutia kun turjake vaihtoi pankkia rahoineen..”

Tuskinpa. Kyllä se pankkineiti on koneelta nähnyt turjakkeen tiedot ja sen perusteella laina-tarjoukset on tehty.

Hämmentävää muuten on, kun persaukiset ja luottotiedottomat ihmiset kyselevät pankissa treffeille. Että hei, mä näen täältä koneelta kuinka sekaisin ja retuperällä sun raha-asiat ovat, luuletko että treffeille lähden?

  Re: Voiko asiakaspalvelija käännyttää asiakkaan pois

Lähettäjä: M 
Päivämäärä:   6.1.26 19:20:17

Tämä sama tarina oli jo - 90 luvun alussa.

  Re: Voiko asiakaspalvelija käännyttää asiakkaan pois

Lähettäjä: AntiCIS 
Päivämäärä:   6.1.26 19:44:40

Kaipa ne voi, kyllä mekin mainitaan esim ettei ilman paitaa ole soveliasta tulla. Käy meillä eräskin yläkerran henkilö aamutakissa ja aamutossuissaan välillä hakemassa aamukahvit ja purtavat. Asfalttimiehet toki yleensä kaikkein ikävimpiä kun tuovat kengissään pikeä tms, muttei heitäkään ovelta käännytetä.

  Re: Voiko asiakaspalvelija käännyttää asiakkaan pois

Lähettäjä: H 
Päivämäärä:   6.1.26 19:55:20

Sama tarina oli jo 70 luvulla eli todella kulunut.

  Re: Voiko asiakaspalvelija käännyttää asiakkaan pois

Lähettäjä: ? 
Päivämäärä:   6.1.26 20:16:23

Stockmannille kun menee halppis toppatakki päällä sekä pipo pääässä on palvelu tosi ei nyt tylyä muttei ystävällistä. Turkki päällä kun meni jo oltikn oikein ystävällisiä ja palvelu alttiita. Puhun siis kokemuksesta

  Re: Voiko asiakaspalvelija käännyttää asiakkaan pois

Lähettäjä: Nippe 
Päivämäärä:   7.1.26 08:36:18

No todellakin saa. Jos joku on likainen & haiseva & päihteissä niin varmasti kannattaa ohjata ulos, ihan oman ja kanssa-ostajien takia.

  Re: Voiko asiakaspalvelija käännyttää asiakkaan pois

Lähettäjä: jep 
Päivämäärä:   7.1.26 09:38:17

Joo, Stokkan palvelusta ja "palvelusta" kokemusta täälläkin. Tallivaatteissa kävin - tai siis yritin käydä ostamassa nosaan yhden halvan keittiötarvikkeen, myyjä sivuutti kassalla täysin, mulkoili. Paleveli siis mutt jälkeeni tulleet kyllä kaikessa rauhassa.
Sit normivatteissa kun kävin niin jo oli niin maireana että. Sama päivä, sama myyjä, aikaeroa noin 2 tuntia. Annoin palautetta.

  Re: Voiko asiakaspalvelija käännyttää asiakkaan pois

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   7.1.26 09:59:46

Onko ihmekään jos saa myyjiltä myrkyllisiä katseita kun menee hevosenpaskalta haisevana kauppaliikkeeseen

  Re: Voiko asiakaspalvelija käännyttää asiakkaan pois

Lähettäjä: vvv 
Päivämäärä:   7.1.26 10:35:21

. : juuri tämä

  Re: Voiko asiakaspalvelija käännyttää asiakkaan pois

Lähettäjä: ? 
Päivämäärä:   7.1.26 11:31:48

"Nimerkillä itse kerran kokeilin, menin paskaisissa tallivaatteissa nukkavieruna autokauppaan ja lähdin sieltä muutaman kymppitonnin köyhempänä uuden auton kanssa. Käteisellä maksoin ja palvelu oli hyvää."

Niin no autokaupalle on se ja sama, miten asiakas maksaa kun asiakashan ei velkaannu autoliikkeelle vaan rahoitusyhtiölle. Autokauppa saa kyllä rahansa samalla tavalla osariostajalta kuin käteisostajaltakin, ja vaikka asiakas jättäisi osarinsa maksamatta kun ei autokauppa ole luotonmyöntäjä.

Enemmän hämmästyttää useita uusia autoja ostaneena, että missä autoliikkeessä on jälleenmyyjien varastoissa ajamattomia tehdasuusia autoja ostettavissa tuosta vaan heti mukaan. Kun hommahan toimii niin, että se uusi auto tilataan tehtaalta sellaisella tekniikalla, varustelulla ja värillä kuin ostaja haluaa ja jos ei ihan ns. karvalakkimalli kelpaa, sitä voi joutua odottamaan jopa kuukausia. Mutta hooteenetissä uusi auto haetaan kuin kahvipaketti kaupasta.

  Re: Voiko asiakaspalvelija käännyttää asiakkaan pois

Lähettäjä: --- 
Päivämäärä:   7.1.26 11:33:35

Niin, siis kirjoittaja oli ostanut itselleen uuden auton, ei uutta pakasta vedettyä autoa.

  Re: Voiko asiakaspalvelija käännyttää asiakkaan pois

Lähettäjä: :D 
Päivämäärä:   7.1.26 11:46:45

Kaikkien isovanhemmatkin jo tietävät tai ainakin ovat kuulleet (heh) miehestä (aina mies), joka on mennyt risoissa likaisissa vaatteissa ruosteisella fillarilla miljoona muovikassissa ostamaan uutta autoa (useimmiten tojota, nissan tmv tavismerkki) ja automyyjää ei ole kiinnostanut tai on jopa käskenyt poistumaan norkoilemasta, jolloin mies on fillaroinut Veholle (jostakin syystä aina Veholle) ja siellä on tullut hyvää palvelua ja pokkuroitu, ladottu muovikassista pino rahaa tiskiin ja ajettu ulos uudella mersulla.

On näitä kyllä paljon, vuodesta ja sukupolvesta toiseen.

  Re: Voiko asiakaspalvelija käännyttää asiakkaan pois

Lähettäjä: Sivusta 
Päivämäärä:   7.1.26 11:57:10

"Niin, siis kirjoittaja oli ostanut itselleen uuden auton, ei uutta pakasta vedettyä autoa."

Uusi auto tarkoittaa UUTTA autoa. Jos ostat käytetyn auton, silloin et osta uutta autoa. Jos ostat auton, jossa on ajettuja kilometrejä etkä ole sen ensimmäinen omistaja, se ei ole uusi auto vaan käytetty, joten et osta UUTTA autoa. Tai ei nyt ainakaan kannata puhua siitä uutena, koska se kuulostaa samalta kuin asuisi vuokratalossa ja sanoisi ostaneensa asunnon.

  Re: Voiko asiakaspalvelija käännyttää asiakkaan pois

Lähettäjä: --- 
Päivämäärä:   7.1.26 11:58:44

Rehellisesti et ole koskaan puhunut uudesta autostasi kun olet hankkinut käytetyn auton?

  Re: Voiko asiakaspalvelija käännyttää asiakkaan pois

Lähettäjä: ............... 
Päivämäärä:   7.1.26 12:08:07

Ostin itselleni uuden auton, en uutta autoa. Uudehkon, käytetyn auton. Eikä ollut Veholta ;)
Enkä velkaantunut kenellekään, maksoin koko summan kerralla.

Pointtihan oli nyt se, että menin ex-tempore tallivaatteissa ostamaan MINULLE uutta autoa, kun mieluisen näin olevan myynnissä ko autokaupan mainoksessa, ja sain siitä huolimatta hyvää palvelua. Jos en olisi saanut, en olisi ostanut kyseisestä firmasta autoa, vaan muualta, koska siinä tilanteessa tarvitsin ja halusin sen MINULLE uuden auton.
Itseasiassa palvelu oli niin hyvää, että puolisonikin päätti ostaa UUDEN uuden, siis tehtaalta tulevan, auton samasta liikkeestä.
Joten hyvä asiakaspalvelu kannattaa aina, kun koskaan ei tiedä kuka on tosissaan ostamassa ja tekee ostopäätöksen palvelun perusteella.

  Re: Voiko asiakaspalvelija käännyttää asiakkaan pois

Lähettäjä: joo 
Päivämäärä:   7.1.26 12:10:32

Niin toteavatkohan nämä tuttavilleenkin, että sinulla on näköjään käytetty auto, eikä että sinulla on näköjään uusi auto? No toki sen asian voi ilmaista myös, että olet näköjään vaihtanut autoa, niin ei tarvitse ottaa kantaa.

  Re: Voiko asiakaspalvelija käännyttää asiakkaan pois

Lähettäjä: x 
Päivämäärä:   7.1.26 12:14:34

Yksi tuttu rikas ukko kantoi ulkomailla lomaillessaan aina rahojaan (isoa summaa) muovikassissa. Sitä ei kukaan ollut kiinnostunut varastamaan.

  Re: Voiko asiakaspalvelija käännyttää asiakkaan pois

Lähettäjä: Sivusta 
Päivämäärä:   7.1.26 12:15:50

"Rehellisesti et ole koskaan puhunut uudesta autostasi kun olet hankkinut käytetyn auton?"

Kun olen hankkinut UUDEN auton, olen sanonut että ostin uuden auton. Kun olen ostanut käytetyn auton, olen sanonut vaihtaneeni autoa, mutta en uuteen jos se ei uusi ole. Miksi sanoisin uudeksi jotakin, mikä ei ole uusi? Olisi kohtuullisen noloa sanoa ostaneensa uuden auton ja kuulija näkisi sen olevan tyyliin edellistä korimallia tai pre-facelift. Aikuiset ihmiset usein tietävät autoista muitakin kuin merkin ja näkevät kyllä, onko "uusi" auto uusi vai ei.

Tietenkin on niitä, jotka ei ymmärrä autoista mitään ja heille voi mitä tahansa vanhaa louskua väittää uudeksi ja kalliiksi. Kaverille joskus opiskeluaikoina baarissa joku kuskina ollut mies kehui tulleensa uudella luksusmersullaan ja parkkipaikalla oli kuitenkin edellisen korimallin alkaen-malliversion E-sarjalainen entinen taksi. Ja kyllä, sen taksihistorian näkee päälle kun osaa katsoa.

  Re: Voiko asiakaspalvelija käännyttää asiakkaan pois

Lähettäjä: --- 
Päivämäärä:   7.1.26 12:18:03

"Tietenkin on niitä, jotka ei ymmärrä autoista mitään ja heille voi mitä tahansa vanhaa louskua väittää uudeksi ja kalliiksi."

Ei, vaan normaali ihminen ymmärtää, että on uusia autoja ja sitten on uusia autoja.

  Re: Voiko asiakaspalvelija käännyttää asiakkaan pois

Lähettäjä: Iso-D 
Päivämäärä:   7.1.26 12:22:17

Täti meni aikanaan autokaupoille 20v poikansa kanssa ja tarkoituksena oli ostaa molemmille uudet autot(siis uudet), mutta pojalle ei sellaista tarjottu, vaan myyjä esitteli takapihan käytettyjä.... lähtivät pois ja seuraavassa kaupassa kaupat onnistuivat, merkki toki vaihtui.

Duunikaverille kävi aikoinaan mielenkiintoinen juttu kanssa autokaupoilla, oli turussa pienessä käytettyjenautojenkaupassa ja homma sujui ihan hienosti siihen asti, kun mentiin pihalle katsomaan vaihdokkia.... myyjä sanoi , että odotas hetki ja meni sisälle, kaveri siinä aikansa odotteli, mitään ei kuulunut. Ajatteli sitten mennä perässä, niin äijä oli laittanut oven lukkoon. Luulisi, että sen voisi sanoa, jos ei vaihdokki kiinnosta?

  Re: Voiko asiakaspalvelija käännyttää asiakkaan pois

Lähettäjä: ............... 
Päivämäärä:   7.1.26 12:23:26

Minä en vaihtanut autoa. En antanut vaihdossa mitään. Hankin edelleen itselleni uuden auton vanhan rinnalle.

  Re: Voiko asiakaspalvelija käännyttää asiakkaan pois

Lähettäjä: ..,.. 
Päivämäärä:   7.1.26 12:26:32

Luin vain aloituksen, tuli mieleen Pretty woman

  Re: Voiko asiakaspalvelija käännyttää asiakkaan pois

Lähettäjä: ----------- 
Päivämäärä:   7.1.26 12:27:48

Hauskaa saivartelua. Jos joku tallikaveri hankkii uuden, anteeksi, käytetyn hevosen, niin eihän silloinkaan sanota, että hei ostit käytetyn hevosen, vaan sulla on uusi hevonen...

  Re: Voiko asiakaspalvelija käännyttää asiakkaan pois

Lähettäjä: --- 
Päivämäärä:   7.1.26 12:28:33

Juu, eikä saa koskaan toivottaa onnea uuteen kotiin jos se ei ole vasta rakennettu.

  Re: Voiko asiakaspalvelija käännyttää asiakkaan pois

Lähettäjä: Ni1234 
Päivämäärä:   7.1.26 12:30:43

Mun läheiselle kävi noin. Oli ostamassa firmalle kahta uutta kallista autoa. Myyjiä ei kiinnostanut kun meni lököverkkareissa niitä katselemaan. Osti ne sitten naapurista. Siinä meni puolentoista sadantuhannen kauppa automyyjien yksimielisyyden takia ohi autokaupalta.

  Re: Voiko asiakaspalvelija käännyttää asiakkaan pois

Lähettäjä: ^ 
Päivämäärä:   7.1.26 12:42:10

"Hauskaa saivartelua."

Vielä hauskempaa on se, miksi käytetyn auton ostajan pitää saada sanoa autoaan uudeksi ja vielä vaatii että muidenkin pitää teeskennellä mukana, vaikka jokainen huomaa että vm. 2020 on kyse. Ei käytetyssä autossa ole mitään noloa eikä sellaisen hankkiminen tarkoita, että ei olisi varaa uuteen. Eivät kaikki halua käyttää rahaa autoon ja toisaalta käytetty voi olla kalliimpi kuin uusi. Mutta se on noloa jos yrittää antaa kuvan, että uusi on vaikka ei olekaan. Vähän sama kuin ottaisi itsestään kuvan käsi autokaupassa olevan Porschen ratilla, johon siis pääsee kuka tahansa ja laittaisi sen someen tekstillä "autokaupoilla". Jos ostaa sen Porschen, ei ole noloa mutta jos ei ole lainkaan autoa tai joku 20v vanha kauppakassi, niin on.

  Re: Voiko asiakaspalvelija käännyttää asiakkaan pois

Lähettäjä: öö 
Päivämäärä:   7.1.26 12:52:35

Veljenpojan tuttu rajalta oli ostamassa uutta autoa niin myyjä kysyi tuleeko lisävarusteita mukaan. Veljenpojan tuttu sanoi että ei.

  Re: Voiko asiakaspalvelija käännyttää asiakkaan pois

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   7.1.26 12:58:57

Asiakkaan saa käännyttää pois millä tahansa paitsi syrjivällä perusteella. Vaikka sillä että naama ei miellytä tai vaatteet eivät ole muodin mukaiset.

  Re: Voiko asiakaspalvelija käännyttää asiakkaan pois

Lähettäjä: ei 
Päivämäärä:   7.1.26 13:03:30

Mustalaista ei voi käännyttää, jos ei sitten halua käräjille syrjinnästä

  Re: Voiko asiakaspalvelija käännyttää asiakkaan pois

Lähettäjä: ............... 
Päivämäärä:   7.1.26 13:11:09

Joku ei nyt halua selvästikään ymmärtää pointtia, jopa autokauppias onnitteli minua uudesta autosta, vaikka ostin käytetyn auton, mihin voin valittaa? "Onnea nyt vanhasta, käytetystä autosta. Onnea nyt vanhasta, kierrätetystä kirpparilöydöstä. Onnea vanhasta talosta". En ole ikinä kuullut kysyvän, hei onko sulla vanha käytetty auto? Kun joku on ostanut itselleen uuden auton.

  Re: Voiko asiakaspalvelija käännyttää asiakkaan pois

Lähettäjä: mutsi 
Päivämäärä:   7.1.26 13:12:12

Keski-ikäinen, pullea täti se vasta näkymätön onkin :D käyskentelen usein ulkoiluvaatteissa (siis en haisevissa tallivaatteissa tms) kaupoilla ja esim autokaupasta tai vaatekaupasta ei tunnu palvelua saavan. Hevos- ja koiraihmisillä kun usein olisi sitä rahaa käytettäväksi ja pakkokin käyttää että saa sopivan, mutta palvelua harvoin saa. Mä ainakin olen just se yllytettävä että vähän myymällä mut sais ostamaan melkein mitä vaan...

  Re: Voiko asiakaspalvelija käännyttää asiakkaan pois

Lähettäjä: ... 
Päivämäärä:   7.1.26 13:13:14

Onhan se vähän hölmöäkin mennä nuhruisena, saatikka haisevana ja likaisena autoa ostamaan. Pakkotilanteessa saatan lähikauppaan poiketa tallivaatteissa, mutta kyllä autopaikoille ja esimerkiksi pankkiin pukeudun siististi ja puhtaisiin vaatteisiin. Kyse ihan itsensä ja muiden kunnioittamisesta.

  Re: Voiko asiakaspalvelija käännyttää asiakkaan pois

Lähettäjä: patteriautoilija 
Päivämäärä:   7.1.26 13:14:32

Ei näissä teidän jutuissa muuten mitään, mutta ilmeisesti ne on jotain viime vuosisadan tapahtumia. Nykyään ensinnäkin suuri ellei jopa suurin osa autoista etsitään ja hankitaan verkosta (eikä tarvitse mennä autoliikkeisiin pyörimään nähdäkseen tarjonnan kuten ennen), varsinkin käytetyistä eikä autokaupan nettisivu näe onko tarjouksen kysyjällä/auton varaajalla verkkarit. Suuri(n) osa hankitaan myös erilaisilla liisari- ja osarisopimuksilla ja firman nimiin nyt varsinkaan ei osteta autoja vaan ne liisataan x vuodeksi, syyn jokainen ymmärtää ilman kauppiksen käymistäkin. Yksityiset ja yrittäjät myös tänä päivänä laittaa ihan tarjouspyynnön säpolla haluamistaan autoista eikä hanki ihan mitä tahansa autoa sieltä, mistä nyt suostutaan myymään. Jos paikallisessa merkin liikkeessä ei saa mieleistään palvelua, ostetaan jostakin muusta saman merkin liikkeestä, ei sen takia tarvitse merkkiä vaihtaa. Netti on keksitty ja autot kulkee paikasta toiseen, asiakkaiden ei nykyään tarvitse.

Ja jos autokaupoissa on yhtään käynyt asioimassa huollossa tai autoa koeajamassa niin kaikenlaista nuorta verkkari-lippis-lenkkarijannua niissä maleksii hankkimassa ties mitä Teslaa ja Polestaria. Ei automyyjät enää nykyään ylenkatso sen enempää lippisjannua, tekoripsipissistä kuin maalaispapparaistakaan, varsinkaan kun vain pieni osa autoista hankitaan omaksi kerralla ostaen. Jos menee autokauppaan ja ilmoittaa myyjälle, että autoa on vailla, kertoo mitä autoa jos on jokin tietty mielessä tai millaisia ominaisuuksia pitäisi olla ja hintaluokan, niin ei kukaan ohjaa ketään jonnekin tarjoustakapihan romujen pariin. Se on eri asia, jos ei osaa normaalia asiakas-myyjä-kommunikointia vaan vain pälyilee tuppisuuna ja ei vastaa ja kerro myyjälle mitä on vailla - miksi kukaan myynnistä palkkansa saava käyttäisi aikaansa asiakkaaseen, joka selkeästi ei ole ostoaikeissa, myyjä voi mennä tekemään kauppaa verkossa senkin ajan.

  Re: Voiko asiakaspalvelija käännyttää asiakkaan pois

Lähettäjä: Tuotanoin 
Päivämäärä:   7.1.26 13:34:40

En ole kuin joskus nuorena mennyt autokauppoihin katselemaan kiinnostavia autoja ostoaikeissa. Nykyisenä nettiaikanahan homma tehdään niin, että nettiautosta tmv katsotaan omiin spekseihin sopivia autoja, laitetaan tarjouspyyntö ja tarjotaan omaa vaihdossa, jos tarjous on edes sinnepäin jutellaan myyjän kanssa ja mahdollisesti tilataan auto koeajettavaksi. Tämä kaikki ilman, että myyjä on nähnyt kuin korkeintaan kuvia vaihdossa tarjottavasta autosta. Siinä vaiheessa kun menee myyjää tapaamaan (jos edes menee, autonhan voi ostaa täysin etänäkin, jolloin ei näe kuin auton asiakkaalle tuovan siirtokuljettajan), ollaan kaupoissa jo siinä vaiheessa että myyjän suhtautumiseen ei vaikuta se, onko päällä tuulipuku vai Bossia.

Myyjien "mielenkiinnon puutteeseen" myymälään mennessä voi btw vaikuttaa sekin, että myyjällä on kaupanteko meneillään netissä tai puhelimessa ja jo käynnissä oleva kauppa on tietenkin etusijalla pelkkään katselijaan verrattuna. Siksikin kannattaisi mielenkiintonsa ilmaista ensin ja sopia, että tulen katsomaan autoa silloin ja silloin niin olisi myyjän mielenkiinto jo saatu.

  Re: Voiko asiakaspalvelija käännyttää asiakkaan pois

Lähettäjä: o/ 
Päivämäärä:   7.1.26 14:23:40

Aloituksessa mainittiin "rikas" mies, joka oli näyttänyt peeaalta ja myyjä käännyttänyt pois. Mitä väliä sillä on oliko rikas vai ei, ei köyhänkään käännyttäminen ja huono asiakaspalvelu sen enempää oikein ole kuin ei ole "rikkaankaan". Vai mikä tässä nyt oli ongelmana? Automyyjien pitäisi alkaa pokkuroida erityisesti köyhännäköisiä kun joku niistä voikin olla "rikas", kuten jokaisen tietämä satatonniamuovikassissajatuulipukupäällä-ostaja? Vastaavasti joku "rikkaannäköinen" voi olla ulosotossa ja pa eikä voi ostaa ja omistaa mitään. Eiköhän kaikkia pitäisi kohdella samalla tavalla=asiallisesti, mahdollisina asiakkaina.

  Re: Voiko asiakaspalvelija käännyttää asiakkaan pois

Lähettäjä. 
Päivämäärä:   8.1.26 15:20:50

Kävelin alkuviikosta yhden autoliikkeen hallin ympäri myyjien häiritsemättä.
Kun oma ajopeli oli huollossa ja minulla oli sopivasti aikaa.
En tiedä huomaako väki, kun jätin autoni huoltoon vai näytinkö renkaanpotkijalle, kun en jäänyt kiertelemään mitään hallissa olevaa kalliimman hintaluokan autoa.
En mielestäni näyttänyt varattomalta. Vaikka olin pukeutunut ulkoilman vaatimalla tavalla.

  Re: Voiko asiakaspalvelija käännyttää asiakkaan pois

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   8.1.26 15:36:30

Isä manasi joskus kun kuskaili minua autokaupoille kun myyjiä ei näkynyt ensimmäisessä NELJÄSSÄ liikkeessä. Kaikkosivat paikalta vilkaistuaan.

Auton ostin liikkeestä jossa tervehdittiin jo ovelta ja myyjä jopa puhui sekä minulle jolle auto oli tulossa, että isälle joka kyseli teknisempiä kysymyksiä. Myyjä ymmärsi kenelle auto oli tulossa ja kyseli käytyöä ja mieltymyksiäja keskusteli niistä kanssani kun taas tekniset asiat ohjasi molemmille. En minä niistä silloin itse mitään ymmärtänyt.

Isällä oli raksavaatteet päällä. Sekin näköjään riittää.

  Re: Voiko asiakaspalvelija käännyttää asiakkaan pois

Lähettäjä: ... 
Päivämäärä:   8.1.26 19:47:23

"miksi käytetyn auton ostajan pitää saada sanoa autoaan uudeksi"

Saako puhua uudesta työpaikasta, jos joku on tehnyt samaa työtä firmassa ennen sinua?

  Re: Voiko asiakaspalvelija käännyttää asiakkaan pois

Lähettäjä: x 
Päivämäärä:   8.1.26 20:31:58

Saako puhua uudesta miehestä, jos sitä on jo käytetty tai se on peräti jo aiemmin naimisissa ollut?

  Re: Voiko asiakaspalvelija käännyttää asiakkaan pois

Lähettäjä: -.- 
Päivämäärä:   8.1.26 22:02:32

Työkaveri kertoi, miten autokaupoilla oli hieronut kauppaa ja kysynyt sitten lopuksi paljon hyvittäisivät vanhasta autosta. "Hyvitetään tonni, kunhan et jätä tuota tänne."

  Re: Voiko asiakaspalvelija käännyttää asiakkaan pois

Lähettäjä: M 
Päivämäärä:   10.1.26 03:54:21

Mä liikun usein vapaa-ajalla kodittoman näköisenä ja on hauskaa seurata miten vaatekaupoissa vaikka suhtaudutaan. Mulla on vuositulot noin 130 000e eikä mitään intoa tuoda sitä jotenkin ulkoisissa asioissa esille.

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.