Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Eläintilalliset puolustautuu pakkasilla

Lähettäjä: Kuura 
Päivämäärä:   6.1.26 15:29:45

Aika erikoista että joudutaan laittaa videoo toisensa perään että lihakarja, vasikat, hevoset jne pärjää pakkasella.

40 vuoden kokemuksella tiedän että kyseiset elikot kärsii helteellä kuumasta ja paarmoista. Kesälläkin sateet ja tuulet ajaa ne suojista ulos laiduntamaan. Silloinkin joku kettutyttö soittaa lääkäriä apuun että voi kauhea kun heppa kastuu.

Talvella ainakin hevoset makailee hangessa, seisovat lumisateella 10cm lumikerros selässä vaikka sama pihatto säänsuojana kesällä missä helteet ovat piilossa.

  Re: Eläintilalliset puolustautuu pakkasilla

Lähettäjä: ^^ 
Päivämäärä:   6.1.26 15:59:37

Jos sielä pihatossa on yhtä kylmä kun ulkona niin samakai missä ne seisoo.
Kokemusta on mullakin ja väitän ettei elukka nauti 30 pakkasista vaan oisi mielummin vähän lämpösemmässä sisätilassa.

  Re: Eläintilalliset puolustautuu pakkasilla

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   6.1.26 16:02:00

No jos vapaa pääsy sinne lämpöisempään mutta eivät mene. Sitä tarkoitin. Paitsi kesällä menee kun siellä viileämpää. Ja ei paarmoja.

  Re: Eläintilalliset puolustautuu pakkasilla

Lähettäjä: Hgff 
Päivämäärä:   6.1.26 19:13:52

Meillä on hevosille heinää tarjolla pihaton makuuhallissa ja ulkona. Tönöttävät ulkona.

Loimen jos yrittää laittaa, juoksevat parkuen karkuun.

Talliin jos koettaa ottaa, niin sama asia.... Ei klipata eikä huvikseen loimiteta, joten karva sellainen, että ilmeisen hyvin tarkenevat. Meillä muutama suokki, pari russia ja joskus ollut myös shettis. Ei siis mitään ohutkarvaisia kuumaverisiä, jotka eivät edes tiedä miten talvikarva kasvatetaan.

Sulaa vettä aina tarjolla, tarjotaan myös makuvettä. Pihatossa patja, joka palaa ja tuo lämpöä. Pihatto myös eristetty niin hevosten ollessa makuuhallussa se on huomattavasti lämpimämpi kuin ulkona.

  Re: Eläintilalliset puolustautuu pakkasilla

Lähettäjä: Ai miksi?? 
Päivämäärä:   6.1.26 19:15:43

Siitähän se varmaan just johtuu kun ihmiset ovat niin vtun tietämättömiä. Parempi viljellä videoita ennenkuin joku tonokki eläimistä vieraantunut tekee itse jonkin kauhisteluvideon ja elsun perään.

  Re: Eläintilalliset puolustautuu pakkasilla

Lähettäjä: No 
Päivämäärä:   6.1.26 19:54:41

Sellainen hevonen joka kasvattaa kunnon talvikarvan, pärjää mainiosti pakkasella. Hevosen turkki on aivan loistavasti suunniteltu ilmastoitu lämpöjärjestelmä. Loimet vaan lyttää karvan ja hevoselle saattaa tulla kylmä.

Mutta kaikki hevoset ei kasvata kunnon turkkia joten osa tarvitsee loimen. Samoin sellaisella kelillä kun turkki kastuu läpi ja käy hyytävä viima, loimi on tarpeellinen.

Oma on just tuollainen karvamammutti pihattoasukki enkä kuivan pakkasen takia sitä loimita. Kostealla enemmin ja silloin kun tulee vettä tai räntää vaakatasossa ja kylmä viima lisäksi.

  Re: Eläintilalliset puolustautuu pakkasilla

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   6.1.26 20:01:18

Niin. Varmaan yksilöitä ne hevoset ja yksilöllistä miten kestää pakkasta. On katsos pohjoisesta kotoisin olevia rotuja, ja sitten on etelämpää. Ei voi verrata suokki vs. arabi. Myöskin hevosen ikä ja terveystilanne vaikuttavat.

  Re: Eläintilalliset puolustautuu pakkasilla

Lähettäjä: Kauaksi on tultu 
Päivämäärä:   7.1.26 07:35:43

Asiallista palautetta voi aina antaa jos maailma on mennyt sekaisin eikä ihmiset enää ymmärrä tuotantoelukoiden pidosta perusasioitakaan.
Taas sitä mummolan navettaa tarvittais.

  Re: Eläintilalliset puolustautuu pakkasilla

Lähettäjä: * 
Päivämäärä:   7.1.26 13:07:23

Mä tiedän yhden navetan jossa puolet lypsävistä on yöt navetassa ja toinen puoli on sitten yöt pihalla ja sitten vaihto. Vanha pieni navetta minne ei kaikki lehmät mahdu. Nämä sitten on kahdessa eri erässä. Sisällä olijat lypsetään ja sitten pihalle ja pihalla olevat tulee lypsylle ja jäävät navettaan jolloin sitten lypsetään seuraavalla lypsykerralla ensiksi ja menevät sitten pihalle ja taas toinen ryhmä sisälle. Ihan taivasalla ovat pellolla talvellakin. Rehupaaleja on syötävänä että saavat niissä rehukasoissa sitten myös maattua. En tiedä miten vesipolitiikka toimii tuolla talvella.

  Re: Eläintilalliset puolustautuu pakkasilla

Lähettäjä: * 
Päivämäärä:   7.1.26 13:21:45

LähettäjäKauaksi on tultu 

Päivämäärä7.1.26 07:35:43

Asiallista palautetta voi aina antaa jos maailma on mennyt sekaisin eikä ihmiset enää ymmärrä tuotantoelukoiden pidosta perusasioitakaan.
Taas sitä mummolan navettaa tarvittais.

Asiallista palautetta ovat saaneet niin ministeriöt, ruokavirasto kuin muutkin päättäjät, mutta se on kaikunut kuuroille korville.

  Re: Eläintilalliset puolustautuu pakkasilla

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   7.1.26 14:44:41

Mä tiedän muutaman tallin jossa puolet hevosista yöt ulkona ja vaihto päiväksi, kun kaikille ei ole karsinaa. Tarhoissa ei suojaa ja katosta. Mutta ihan ok toimintaa. Ei sille eläimelle ole väliä onko se ulkona yöllä vai päivällä. Yleensä valitetaan jos eläin ei pääse ulos. Nyt onkin jo kamalaa, kun täytyy pakkasessa olla. Voi voi tätä menoa.

  Re: Eläintilalliset puolustautuu pakkasilla

Lähettäjä: ä 
Päivämäärä:   7.1.26 14:53:12

"Mä tiedän muutaman tallin jossa puolet hevosista yöt ulkona ja vaihto päiväksi, kun kaikille ei ole karsinaa."

Tämähän on nyt sitten laitonta. Kaikki pitää saada yhtäaikaa talliin tai pihattoon.

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.