|
Lähettäjä: .
Päivämäärä: 6.1.26 08:43:57
"Onko väärin suhtautua kriittisesti myös Luken tutkimuksiin? Eikö sinun mielestäsi ole Luke se, jonka pitäisi itse selittää tutkimustulostensa erot? En minä ole niihin niin perusteellisesti tutustunut, että voisin kertoa, oliko tarkoitushakuisuutta, epäpätevää tutkimustoimintaa, oliko tutkimusmenetelmissä toivomisen varaa vai mikä selittää tulosten eroja."
Ei ole väärin, mutta jos julkisesti vihjailee mm. tarkoituksenhakuisuudesta ja epäpätevästä tutkimustoiminnasta, niin silloin väitteille pitää olla perustelut. Muutoin lietsot perusteetta epäluottamusta ja edelleen esimerkiksi salaliittoteorioita. Kouluttautuneena ymmärtänet, että tämä on nykyään merkittävä haaste yhteiskunnassa.
Luken perustelut ja tutkimusmenetelmät löytyvät kyllä heidän sivuiltaan. Ilmeisesti et siis ole edes tutustunut niihin, joten miten kykenet arvioimaan niiden luotettavuutta ja vihjailemaan epäpätevyydestä tai tarkoitushakuisuudesta? Melko kyseenalaista toimintaa, jos olet akateemisesti koulutettu ihminen. Ainakin meillä opetettiin myös vastuuseen liittyviä näkökulmia.
Ongelma ei siis ole kriittinen tarkastelu, vaan se, jos julkiselle kritiikille tai syytöksille ei esitetä perusteluita.
|