|
Lähettäjä: .
Päivämäärä: 4.1.26 17:44:42
Sohvasänky jossa on patja erikseen. Meillä on liinalla kiinni keskeltä niin pysyy paikallaankin. Sen päällä vilttejä ja täkkejä kasa, ottaa vain päälimmäiset pesuun. Saavat tehtyä pesää ja myllättyä. Alimpana kumilakana ja muotoon ommeltu lakana niin on sama patja voinut olla käytössä iät ja ajat. Eikä kyllä noista täkeistäkään ihan sinne asti taida muutenkaan mennä. Ei siis siellä mitään kosteaa muuten yleensä ole ollut, mutta kissa pissaili joskus ja siitä tiedettiin viedä eläinlääkäriin. Tuo olisi levitettäväkin eli mahtuisi vielä pari koiraa lisää hyvin sitten. ;) Meillä on lattiat kylmät ja vetoiset niin hyvä on saada vähän etäisyyttä eläimen ja lattian väliin.
Tuo sohva on siis vain eläimille pääsääntöisesti, mitä nyt siellä käy ihmiset rapsuttelemassa ja hellimässä muuten välillä. Ihmissohvaa meillä ei ole ollenkaan vaan kaikki tekeminen vieraidenkin kanssa tapahtuu pöydän ääressä, keittiössä tai sitten esim. lukeminen sängyssä. Sohva on vähän menettänyt funktiotaan nykykodeissa kun ei enää olla ihan niin tv:n orjia, harvalla tutulla enää on sohva kuin varta vasten vieraita varten.
Vanha tukeva nahkasova on toinen mikä kestää, rispaantuu ja kuluu kyllä käytössä mutta täkkiä vaan päälle. En vaan itse siedä nahkaa materiaalina. Eikä sekään kyllä kissanpissaa kestäisi.
|