|
Lähettäjä: Nanna
Päivämäärä: 31.12.25 17:01:45
Lapsi täyttää 13 vuotta ja jotenkin ajattelin ettei enää pidettäisi kaverisynttäreitä samalla tavalla mitä lapsen ollessa pienempi. Viime vuonna ajatuksenani oli, että lapsi kutsuisi kaksi parasta kaveriaan yhteen kalliimpaan aktiviteettiin ja olisimme käyneet sen jälkeen syömässä lasten valitsemassa ravintolassa. synttärit kuitenkin peruuntuivat, koska lapsemme joutui olemaan paljon sairaalassa ja toiselle näistä kavereista ei sitten sopinut mikään päivä mikä sopi meille. Eikä sopivaa aikaa vain tullut.
Edelliset lapsen kaverisynttärit oli siis lapsen täyttäessä 11 vuotta ja ne olivat jo jotenkin hankala toteuttaa. Lapsi halusi ehdottomasti kotisynttärit ja meillä ei ole mitenkään iso koti. Tapana on ollut kutsua kaikki 8 saman luokan tyttöä ja tuo määrä on iso noinkin isoja lapsia meille. Kaikkia ei oikein kiinostanut sama tekeminen ja jotenkin tuli olo, että kaikkien tyttöjen yhteiset synttärit jossa on järjästettyjä pelejä ja leikkejä on jo liian lapsellista/ minet eivät innostuneet niistä. Eivät kuitenkaan osanneet sopia keskenään kaikkia miellyttävää tekemistä.
Lapseni ei enää ole paljoa ollut luokkalaistensa kanssa vapaa-aikana ja jotenkin on alkanut tuntua, että tytöt ovat milloin kenenkin kanssa tiiviimmin, mutta eivät enää ole koko 9 tytön porukalla yhdessä. Kuitenkin nyt syksyn aikana on tullut aina kutsu kaikille synttäreille ja juhlat ovat olleet esim yökylä synttäreitä, pikkujouluja iltapäivästä puolilleöin ymv missä juhlitaan pitkään ja nimenomaan kotona, ohjelmassa on yhdessä kokkailua, isoja askartelu töitä yöv. Olen pari kertaa järjästänyt yökylä synttärit tuolle porukalle ja on kyllä isotöinen homma ja muutenkin 9 12-13 v lasta meillä tuntuu aivan liian isolta porukalta.
Miten olette tällaisessa tilanteessa toteuttaneet synttärit? Lapsi itse haluaisi pitää kotisynttärit ja kutsua kaikki paikalle. Ei meillä kuitenkaan ole niin isoa keittiötä, että sinne mahtuisivat kaikki kokkailemaan yhdessä tai olohuonetta missä voisivat tehdä jotain isompaa askartelu juttua ymv yhtäaikaa. Helpointa olisi vain vuokrata keilarata, tanssikeskuksesta synttäripaketti ymv, mutta lapsi ei oikein innostu näistä. Lisäksi kun nyt ei enää selkeästi ole muutamaa parempaa kaveria ei oikein onnistu porukan rajaaminen ja muutkin ovat kutsuneet edelleen kaikki synttäreilleen niin siinäkin mielessä olisi kohteliasta kutsua kaikki.
|