Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Oikeustieteitä opiskelemaan ulkomaille?

Lähettäjä: h 
Päivämäärä:   31.12.25 16:35:45

Olisikohan järkevää hakea opiskelemaan ulkomaille? Suomen työllisyystilanne on tällä hetkellä melko epävarma, joten mietin, voisiko kansainvälisen oikeuden opiskelu jossain päin Eurooppaa avata laajemmat työmahdollisuudet myös Suomen ulkopuolella. Olen vielä hieman epävarma siitä, minne lopulta haluaisin hakea, mutta pohdin vaihtoehtoja juuri tästä näkökulmasta.

  Re: Oikeustieteitä opiskelemaan ulkomaille?

Lähettäjä: .. 
Päivämäärä:   31.12.25 16:37:46

Ei ole järkevää.

Työllisyystilanne kaikkialla erittäin huono. Suomeen et työllisty, jos muualla opiskelet. Yhden EU-lainsäädäntöä ulkomailla lukeneen tiedän, ajaa taksia nykyään. :D En kuuna päivänä hakisi.

  Re: Oikeustieteitä opiskelemaan ulkomaille?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   31.12.25 16:56:18

Se riippuu siitä missä haluat tehdä töitä. Jos olet valmis ottamaan riskin ja jäämään esim opiskelumaahan töihin niin voi kannattaa. Huomioi kuitenkin kieli vaatimus kun yleensä joka maassa on omat lait, jotka saattavat vaatia kohdemaan kieli osaamista. Suomessa saatat saada töitä jonain muuna kuin asianajajana.

Eli kannattaa miettiä miten paljon voit joustaa, pärjäätkö yksin oikeasti ulkomailla, perehtyä siihen kohdemaahan, kestääkö taloutesi monen vuoden opiskelut TS kohdemaan hintataso.

Sanoisin myös että mikäli vaihtoehto on maata Suomessa työttömänä niin lähde ulkomaille mielummin. Itse olen ollut Saksassa ja Hollannissa ja molemmat reissut ovat kannattaneet, vaikka moni asia on mennyt todella pieleen ja välillä on tuntunut ettei kummassakaan maassa ole kiva elää.

Ulkomaille yksin lähteminen kysyy myös aika paljon stressin sieto kykyä ja on tietyllä tavalla myös turvatonta ilman tukiverkkoa jne. Perehdy asioihin hyvin ennen lähtöä. Suomessa suoritettu yliopisto tutkinto on myös ulkomailla arvostettu, joten kannattaa verrata yliopistojen ranking listaa ettet ainakaan mene Suomen kouluja huonompaan kouluun.

  Re: Oikeustieteitä opiskelemaan ulkomaille?

Lähettäjä: h 
Päivämäärä:   31.12.25 17:10:49

Okei, mitä vertailin yliopistojen ranking listoja niin nuo ulkomaalaiset olivat kuitenkin alempana suomalaista, että en tiedä kannattaneeko niihin sitten edes hakea.

  Re: Oikeustieteitä opiskelemaan ulkomaille?

Lähettäjä: N 
Päivämäärä:   31.12.25 17:15:03

Ota myös huomioon että Keski-Euroopan asuntotilanne on todella huono monin paikoin.

  Re: Oikeustieteitä opiskelemaan ulkomaille?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   31.12.25 17:39:32

Jos oikeustieteelliseen ovet ei aukea Suomessa niin kannattaa miettiä onko joku muu kiinnostava ala. Esim tuotantotalouden insinööreille on yleensä muita insinöörejä paremmin töitä ja sillä tutkinnolla voi mennä ulkomaillekin. Luin itse kaikki korkeakoulututkintoni englanniksi ja se on todellakin auttanut erottumaan joukosta ja saamaan töitä myös ulkomailta. Suomalainen tutkinto on hyvin tunnustettu myös muualla Euroopassa.

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.