|
Lähettäjä: ”
Päivämäärä: 30.12.25 12:53:29
En lähtisi. Olen vuoden ajanut 1h/suunta työmatkaa ja se oli mulle ihan tarpeeksi. Varsinkin 500e lisää kuussa ei ole mitään verrattuna siihen, kuinka paljon enemmän aikaa työ jatkossa vie ja kuinka paljon enemmän saat autoa huoltaa.
Myös ”ammatillisesti vaativa” kuulostaa siltä, että ylitöitä olisi luvassa? Jos matkoineen normityöpäivä veisi sulta 11h, niin siihen vielä päälle 1-3h ylitöitä on jo aika paljon. Mulla ei ole lapsia, mutta vaikea kuvitella, miksi niitä lapsia on hankittu, jos heidän kanssa ei halua viettää aikaa? Tuollaisella matkalla työ haukkaa niin ison osan elämästä, että haluatko todella priorisoida työn ensimmäiseksi ja lapset vasta sen jälkeen.
(Ja joku tulee nyt kommentoimaan, että onhan niillä lapsilla isäkin ja maailman sivun miehet on toimineet juuri näin. Kyllä vaan näin on, mutta kyse onkin siitä, mitä elämässään arvostaa ja haluaa priorisoida. Jos aloittajalle se on tämä ura, niin mikäs siinä sitten)
|