Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Ht.netin taso

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   28.12.25 11:42:42

Arvon kanssaihmiset, ystävät, sinä hevostalli.netin foorumilainen siellä ruudun takana!

Tahdon tervehtiä sinua lämpimästi. On mukavaa että meillä on tällainen yhteisöllinen paikka, jossa jakaa erilaisia ajatuksia. Olen tätä sivustoa joskus aikoinani käyttänyt enemmänkin, ja nyt eksyin uudestaan tänne. En tule tänne jäämään, sillä surukseni olen huomannut ikäviä asioita!

Olen suoraan sanottuna aivan järkyttynyt, miten huono taso tällä foorumilla on. Ihmiset keskustelevat osa järkevästi ja ystävällisesti, mutta tuntunee että suurempi osa todella tökerösti. Ihmiset haukkuvat, ovat ilkeitä, tuomitsevat, arvostelevat, kiroilevat, puhuvat alatyylisiä asioita... Lista on pitkä! Välillä verkkokalvoille osuu aivan shokeeraavaa tekstiä. Tämä on välillä kuin täysin suodattamaton kaatopaikka ihmisten ajatuksille, likaisille, sekaville ja myrkyllisille sellaisille. Miksi ihmiset käyttäytyvät näin? Eikö ole parempaa tapaa purkaa pahaa oloa? Kuin laittamalla pahan olon kierre tulille!

Voisimmeko me ystävät opetella hyviä käytöstapoja, toisten arvostamista ja ystävällisyyttä? Meille on annettu foorumi, joka on alusta sille mitä luomme. Miksemme loisi positiivista, vahvaa yhteisöä, joka tukisi meitä kaikkia? Se lähtisi siitä, että jokainen ihminen, nuori ja aikuinen, eritoten jälkimmäisenä mainitut, kantaisivat vastuunsa kirjoituksistaan, esimerkkinä nuoremmalle väelle. Kaikki asiattomat ja alatyyliset viestit tulisi heti ilmoittaa moderaattoreille – kenties foorumin moderointia täytyisi lisätä? Ryhtykäämme siivoustalkoisiin. Siivotkaa sydämenne, ajatuksenne ja kirjoituksenne. Miettikää mitä kirjoitatte; mitä se edistää, ketä se palvelee. Miten se palvelee yhteisöämme ja millaiseksi se rakentaa sitä? Mikä on sinun osuutesi tässä paikassa? Tuotko tänne hyvää yhteishenkeä ja asiallista keskustelua, luotko paikkaa jossa jokainen viihtyy ja tuntee olonsa mukavaksi? Vai onko tämä sinulle paikka kipata väsyneenä kaikki paha olosi? Kuvitellen ettei se vaikuta mihinkään?

Nimittäin tällä hetkellä, anteeksi rehellinen mielipiteeni, tuntuu välillä kuin olisi puoliksi kaatopaikalla kun selailee tätä foorumia. On ihmisten pahaa oloa, kateutta, ilkeilyä, typerää kirjoittelua, lapsellista meininkiä ynnä muuta. Sen täytyy loppua. Maailmassa on tarpeeksi pahaa oloa. Voimme kaikki yhdessä tulla tietoisiksi siitä, että meillä on valinta ja valta vaikuttaa asioihin. Jokainen voisi hetken miettiä, mitä oikein tulee kirjoiteltua tänne. Tarkoitatko hyvää vai pahaa, onko ulkoasu sen mukainen. Olisiko joskus parempi olla kommentoimatta, mikäli ei ole aikaa tai muita resursseja kirjoittaa kunnolla ja asiallisesti? Vastata kuin naapurille, ystävälle, ihmiselle. Ei kuin viholliselle, sille jolle ollaan katkeria ja kateellisia, epävarmuuden heikentämässä hengessä, jossa hyökkäys on paras puolustus. Oikeasti hyökkäät vain omaa pimeää puoltasi kohtaan.

Toki eri mieltä saa olla, ja sekin tulee sallia. On asiallista huomauttaa esimerkiksi että hevosen kanssa tulee olla mieluiten läsnä, eikä kuvata kännykällä kaikkea mitä tekee. Olisi hyvä osata keskustella kuitenkin yleismaailmallisesti asioista. Ei ottaa kaikkea niin henkilökohtaisesti. Tällöin ei tarvitse ruveta puolustelemaan itseään ja omia tekemisiään, eikä ruveta haukkumaan niitä jotka ajattelevat toisin. On myös hyvä osata erottaa yksittäinen tapaus yleisestä hyvästä toimintatavasta.

Voisimmeko alkaa elvyttämään hyviä keskustelutaitoja? Vai onko tämän foorumin tarkoitus olla sekamelska ja kaatopaikka ihmisten niin sanotuille aivopieruille ja kaikelle pahalle ololle?

Olen puhunut. Kiitos että luit tämän. Oikein hyvää loppuvuotta ja onnellista, parempaa uutta vuotta!

Parahin terveisin ystäväsi - .

  Re: Ht.netin taso

Lähettäjä: Tiuku 
Päivämäärä:   28.12.25 12:02:54

Laitappas tuo sama tekstisi tuonne ravipuolelle..Sehän on nykyisin mielenterveyspotilaiden kohtauspaikka joiden pääasia on kuka keksii ilkeimmän kommentin suomen 1 ravikuskista, hänen äidistä tai tallista joiden hevosia paljon ajaa.

  Re: Ht.netin taso

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   28.12.25 12:06:05

Latoin sinnekin!

  Re: Ht.netin taso

Lähettäjä: A 
Päivämäärä:   28.12.25 12:06:20

Olet oikeassa. Olen pitkään tätä palstaa seuraillut ja aiemmin olen viitsinyt osallistua keskusteluihin. Nykyään en juuri jaksa vaivautua, kun tuntuu että tämä on aikuisten ihmisten leikkikenttä, jossa sanotaan ihan mitä vaan. Parempi, mitä pahemmin pahoitetaan toisten mieli. Ja sitten ihmetellään, miksi lapset kiusaa toisiaan, kun aikuiset näyttää mallia.

  Re: Ht.netin taso

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   28.12.25 12:14:10

No, hei vaan sitten!

  Re: Ht.netin taso

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   28.12.25 13:11:55

No hei sitten hei hei hei

Mun naapuri on ihan livenä pallllllljon pahempi kuin yksikään kirjoitus täällä. Että arvelisin kyllä näiden tekstien tason tulevan ihan elävästä elämästä.

  Re: Ht.netin taso

Lähettäjä: huoh 
Päivämäärä:   28.12.25 14:07:17

tl;dr

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.