Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Kerrostaloissa asuu tavallisia lapsia

Lähettäjä: ... 
Päivämäärä:   27.12.25 12:02:52

Seuraan lasten sarjaa, missä tyttö muuttaa vuokrakerrostaloon ja häpeää siellä asumista koulussa, kun muut pilkkaavat asuinaluetta. Tyttö ystävystyy rikkaan perheen lapsen kanssa koulussa ja tämä rikas lapsi alkaa pitää tyttöä parhaana ystävänään.
Tämä on keksitty tarina, mutta jotenkin tuli täysin mieleen somekohu, missä lapsi vietiin katsomaan kerrostaloa ja saatiin lapsi sanomaan, että täällä en halua asua. Perustellen että täällä asuu köyhiä, joilla ei ole massia.
Lapsi voi ystävystyä jonkun kanssa, ei väliä missä asuu, mutta vanhemmille tärkeämpää on vain se, mitä vanhemmat tekevät työkseen ja sitä kautta määrittyy ystävän asema ja mahdollisesti torpataan koko ystävyys, kun huonoille alueille ei ole asiaa.

  Re: Kerrostaloissa asuu tavallisia lapsia

Lähettäjä: zäkä 
Päivämäärä:   27.12.25 12:18:36

Tietysti asuu. Köyhiä asuu myös omistusasunnoissa ja ihan niissä vuokraok-taloissakin.

  Re: Kerrostaloissa asuu tavallisia lapsia

Lähettäjä: Sunika 
Päivämäärä:   27.12.25 12:22:17

Olipa outo ajatus. Minä en haluaisi asua kerrostalossa koska haluan asua maalla, maatilalla.

Minä tiedän tapauksen, jossa lapsi ei saanut kaveerata liian hienon talon lapsen kanssa. Itsekin asuivat omakotitalossa, mutta se ei ollut yhtä iso. Vanhemmat osaavat olla idiootteja. Ja lapsuudessani oli myös lapsi jonka vanhempien oletettiin olevan rikkaita ja todella moni lapsi halusi siksi olla hänen kaverinsa. En tiedä oliko kotoa käsketty.

  Re: Kerrostaloissa asuu tavallisia lapsia

Lähettäjä: ... 
Päivämäärä:   27.12.25 12:25:10

Pointti ei ole se,missä joku haluaa asua vaan se, että ennakkoasenteilla syötetään, että tuolla asuu tietynlaisia ihmisiä ja heidän kanssa ei kannata olla tekemisissä.

  Re: Kerrostaloissa asuu tavallisia lapsia

Lähettäjä: Kl 
Päivämäärä:   27.12.25 12:31:36

Se lapselle kerrostalo lähiön näyttö nyt olikin aivan idioottimaista mutta mitä ei yllätys keistä oli kyse. Typeryys ei poistu kun julkisuudella ei työllä saatu
omaisuutta.
Nykyään ei asumis muoto kerro varallisuudesta. Voit adua vaikka kuin kalliilla alueella ja elät lähes kädestä suuhun.

  Re: Kerrostaloissa asuu tavallisia lapsia

Lähettäjä: Ulla 
Päivämäärä:   27.12.25 13:13:40

No se somejuttuhan olikin täysin idioottimainen ja osoitteleva. Vietiin lapsi ihan tavalliseen, siistin näköiseen suomalaiseen kerrostaloon ja sitten jossain tekstissä kerrottiin, miten haluttiin lapselle opettaa, että NÄISTÄKIN OLOISTA voi nousta hyvään asemaan. :D Todella säälittävää. Eukko ok asunut tavallisessa kt:ssa, joka on hänen lapsuudessaan ollut vieläpä melko uusi, käynyt ilmaista koulua ja saanut 18-vuotiaaksi asti ilmaisen terveydenhuollon, ja käyttäytyy, kuin olisi kotoisin vähintään jostain Rio se janeiron Favelasta.

Me asuttiin myös kunnan vuokrataloissa aina siihen saakka, kun olin 10-11 -vuotias. Todella mukavaa aikaa, kun pihapiirissä oli paljon kavereita! Perheemme oli ihan mukavasti tienaava, mutta vanhempani halusivat säästää, ettei tarvinnut ottaa isoa lainaa taloa varten.

  Re: Kerrostaloissa asuu tavallisia lapsia

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   27.12.25 13:23:43

Ullan piti kuitenkin mainita että perhe oli hyvin tienaava ja vuokrailu oli vain väliaikaista ennen omaa taloa.
Tarkka välimatka rivitalon ja kerrostalon asukkien välillä oli tärkeä luokkakaverin äidille, tyttö sai kaveerata vain rivari ja ok taloissa asuvien kanssa. Siinä piti duunari äiti asemaansa todella arvokkaana muihin nähden.

  Re: Kerrostaloissa asuu tavallisia lapsia

Lähettäjä: Mieie 
Päivämäärä:   27.12.25 13:28:15

Kyllä tuommoista porukkaa on. Oli jo vuosituhannen alussa, kun itse asuin kaupungin vuokrakerrostalossa. Kahden luokkalaisen vanhemmat kielsivät kutsumasta minua kylään köyhyyteen vedoten.

Isommissa kaupungeissa jotkut vanhemmat muuttaa, jotta lapsi saa "oikeanlaisia" ystäviä.

  Re: Kerrostaloissa asuu tavallisia lapsia

Lähettäjä: Ulla 
Päivämäärä:   27.12.25 13:42:34

Mainitsin asian siksi, kun monella tuntuu olevan virheellinen käsitys, että vuokralla asuminen tarkoittaa aina köyhyyttä. No ei tarkoita. Sitä paitsi köyhyys ei tarkoita sitä, että ihmisessä olisi automaattisesti jotain vikaa, kuten myöskään rikas ei todellakaan ole automaattisesti hyvä ihminen.

Vaikka perheeni muutti omakotitaloon (myöhemmin rivariin, toiseen okt, kerrostaloon ja sitten taas okt), jatkoin edelleen ystävyyttä entisiin kavereihini. Ei asumismuodolla ollut siihen asiaan mitään vaikutusta! Koululuokka pysyi samana ja kotiemme välinen etäisyys oli noin kilometri.

  Re: Kerrostaloissa asuu tavallisia lapsia

Lähettäjä: No se 
Päivämäärä:   27.12.25 13:51:11

Joillakin (ehkä monillakin?) peräkorvessa aina asuneilla on kummallinen käsitys kerrostaloista. Kerrostalot ovat enimmäkseen vuokrataloja, omistusasunnot kerrostaloissa ovat aina halpoja ja kerrostaloasuja asuu kerrostalossa vain siksi ettei ole varaa omakotitaloon. Näiden höpisijä on useimmiten juurikin joku halvassa (niinkuin kaikki asunnot siellä ovat) omakotitalonrottelossa muuttotappiokunnassa asuva (ja aina asunut), joka joko oikeasti kuvittelee, että hänen peräkorven talonsa hinnalla saisi kerrostalo-osakkeen tyyliin Helsingin kantakaupungista tai Tampereen Luminarystä tai sitten on vain niin kateellinen ja katkera, että siksi jankkaa kerrostalodissauksiaan.

  Re: Kerrostaloissa asuu tavallisia lapsia

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   27.12.25 13:51:28

no minä asuin lapsuuteni työläiskorttelissa. omat talot täällä silti kaikilla. paras kaverini asui vuokrakämpässä. rahaa joko oli tai ei. porukassa pyöri yksi joka sitten oli sieltä eliittialueelta rahoineen. mitä enemmän meillä kaikilla ikää niin alkoi tuo eliittityttö erottua.
nyt yli 50v myöhemmin tuo ns eliittityttö burnoutissa ja jotenkin kilahtanut. sattumaa tai ei mutta me porukassa tuumittu pitikö yrittää niin hitosti olla parempi kuin muut.

  Re: Kerrostaloissa asuu tavallisia lapsia

Lähettäjä: selittäjä 
Päivämäärä:   27.12.25 13:57:18

"mutta jotenkin tuli täysin mieleen somekohu, missä lapsi vietiin katsomaan kerrostaloa ja saatiin lapsi sanomaan, että täällä en halua asua. Perustellen että täällä asuu köyhiä, joilla ei ole massia."

Mikä on muuten ihan kirjaesimerkki tapauksesta, jossa oikeasti sen lapsen vanhemmat tai muut huoltajat puhuvat sen lapsen suulla. Ihan sama juttu kuin rasismissakin, lapset eivät yksinkertaisesti arvota asioita tuolla tavoin ennenkuin joku heidät siihen opettaa. Tutkittu juttu.

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.