|
Lähettäjä: --
Päivämäärä: 23.12.25 13:25:57
Ainakin se, että nykyään saa ns. olla oma itsensä. Ei siitä ole kovin kauaa, kun ihmisillä oli paljon kovempi paine "näyttää ikäiseltään". Ja tämän huomaa edelleen toisten ihmisten asenteissa, varsinkin ikäluokassa 50+. Etenkin naiset, mutta myös miehet, ovat kokeneet kovaa arvostelua, jos tyyli on liian nuorekas/lapsellinen ja tämä on voinut vaikuttaa (ja osittain vaikuttaa edelleen) esim. arvostukseen töissä.
Mitä kauemmas historiaan mennään, sitä enemmän pukeutumisella on ollut merkitystä sosiaalisen aseman näyttämisessä.
Nykyään saa pukeutua vapaammin ja se näkyy siinä että moni jatkaa sitä nuorekasta pukeutumista paljon vanhemmaksi. Ei ole enää tarpeen ostaa aikuismaista vaatetusta kun täyttää 25v. Toisaalta nykyään vaatetus ylipäätänsä on rennompaa. Varsinkin nyt 2020-luvulla on menty tosi rentoon suuntaan. Koronavuodet taisi edesauttaa sitä vahvasti. Pehmeät legginssit, collarit, hupparit jne... on jo ihan kaiken ikäisten vaatteita.
Muuten sitten vaikuttaa paljon hygienia ja terveydenhuolto. Ihmiset elää vanhemmiksi ja ovat pidempään terveitä. Kosmetiikka on ihan eri tasolla kuin vaikka 30v sitten ja netin kautta tietämys kauneudenhoidosta leviää nopeasti. Kaikki tietenkään eivät erityisesti hoida ihoa, mutta toisaalta eivät myöskään aiheuta haittaa vanhanaikaisilla ja ihoa pilaavilla kemikaaleilla.
Ja vaikka edelleen kauhistellaan laihuusihanteita, minusta nykypäivän naiskuva on jo aika terve verrattuna aikaisempiin vuosikymmeniin. Ylipainoiset kuulevat kyllä asiasta edelleen, mutta pieni ylipaino on jo niin normaalia ettei sitä edes tunnisteta. Toisaalta huono, mutta on siinä hyväkin. Pieni pyöreys usein nuorentaa. Harva enää ihailee oikeasti sellaista anorektisen laihaa luurankovartaloa mitä oli esim. 90-luvulla. Ja jos katsoo 00-luvun teinielokuvia (ja aikuistenkin) tai lukee sen ajan naistenlehtiä huomaa miten sairas se kehoihanne on silloin ollut. Nykyään ollaan paljon pyöreämpiä myös kauneusihanteissa ja lihaksikkuutta ihaillaan myös.
|