|
Lähettäjä: Kansas
Päivämäärä: 23.12.25 11:22:13
Outoa on se, että ilmeisesti et ole 30 vuodessa saavuttanut sellaista puheyhteyttä vaimoosi, että olisit kysynyt asiasta suoraan. Tuntuu, että tämä on jokin ikäpolviasia. Tunnen monia muitakin 50-70-vuotiaita, ja tuntuu olevan ihan tavallista, että mietityttävistä ja hankalista asioista vaietaan. Annetaan sen norsun vain olla olohuoneessa ja teeskennellään yhdessä, että norsua ei ole. Miten olet voinut olla 30 vuotta avioliitossa ilman, että olet kertaakaan kysynyt, miksi vaimo ei tee aloitteita? Tai oletko edes sanonut suoraan, että toivot aloitteita?
Syitä vaimosi aloitteettomuuteen on mahdoton tietää, arvailuksi menee:
1) Hän ei ole kovin seksuaalinen ja siksi lähinnä suostuu seksiin muttei varsinaisesti kaipaa sitä.
2) Hän on omaksunut sellaisen ajattelutavan, että naisen ei kuulu olla aloitteellinen.
3) Hän voisi joskus tehdä aloitteen ja haluta seksiä oma-aloitteisesti, mutta sinä teet aloitteita jo niin usein ja teillä on seksiä jo niin usein, ettei hän ehdi haluta uudestaan, ennen kuin sinä taas haluat.
4) Vaimosi voisi haluta seksiä, jos arkenne olisi erilaista. Onko teillä yhteistä aikaa? Kuormittuuko hän liikaa? Oletko alkanut kohdella häntä eri tavoin kuin alkuaikoina, esim. onko romantiikka karissut ja tilalle tullut sellainen puhetapa, joka ei saa häntä tuntemaan itseään naiselliseksi ja seksikkääksi? Tämä on todella yleistä.
5) Onko seksi hyvää myös hänen mielestään? Onko siinä siis mitään mitä hän voisi haluta?
|