Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Voiko ostaa miniponiorin seurahevoseksi

Lähettäjä: Miksei 
Päivämäärä:   12.12.25 14:30:58

isolle lv-tammalle? Eihän se yllä astumaan. Jostain on saatava tammalle kaveri ja näitä näkyy myytävänä.

  Re: Voiko ostaa miniponiorin seurahevoseksi

Lähettäjä:  
Päivämäärä:   12.12.25 14:32:11

Kyllä ne yltää, näitä on nähty.

  Re: Voiko ostaa miniponiorin seurahevoseksi

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   12.12.25 14:41:51

Saattaa olla aika stressi tammalle jos toinen jatkuvasti hormonihuuruissa yrittää astua tai ei jätä rauhaan. Vaikka ei yllä astumaan niin silti yrittää ja pahimmassa tapauksessa juoksuttaa tammaa tuntikausia, vaikka onkin pieni. Ja ihan pahimmassa tapauksessa tammalla menee hermot ja osuu ponia päähän kun pää potkukorkeudella. Jotkut orit ei ymmärrä mitä ei tarkoittaa. En ostaisi jo orin turvallisuuden takia ja tamman mahdollisen stressin takia. Vielä pahempaa jos tamma on kiimassa niin stressaa molempia.

  Re: Voiko ostaa miniponiorin seurahevoseksi

Lähettäjä: ### 
Päivämäärä:   12.12.25 14:41:59

Ruunaat sen. Kyllä luonto keksi keinot, ja joka tapauksessa olisi tamman kiima-aikoina (joita voisi orin seurassa olla yllättävän usein) todella stressaavaa kummallekin. Kaikki orit ei muutenkaan ole herrasmiehiä, ja voivat härkkiä tammaa pahastikin.

  Re: Voiko ostaa miniponiorin seurahevoseksi

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   12.12.25 14:42:25

Voithan toki ostaa orin ja ruunata

  Re: Voiko ostaa miniponiorin seurahevoseksi

Lähettäjä: Sipi K 
Päivämäärä:   12.12.25 15:04:33

Olen nähnyt sellaisenkin tapauksen, kun iso, kiimainen lv-tamma oli tullut sähköaidasta läpi. Ja pieni shettisori lankkutarhasta läpi.

Tamma asettunut alamäkeen ison kiven alapuolelle, ja pieni ori kivenpäältä astumassa tammaa.
Ehdin viimetipassa hätiin, ennen kuin tositoimet alkoivat.

Hitsi ettei siihen aikaan ollut kännykkäkameroita.

  Re: Voiko ostaa miniponiorin seurahevoseksi

Lähettäjä: Q 
Päivämäärä:   12.12.25 15:13:29

EI! Joko tuumaat sen tai pidät erillään jos pakko hankkia ori. Kukaan ei hakua sekasikiö sekoituksia.

  Re: Voiko ostaa miniponiorin seurahevoseksi

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   12.12.25 15:28:44

Tamma voi tarvittaessa käydä makuulleen jos ori ei meinaa yltää. Tai menee aidoista läpi ja ojaan seisomaan. Kyllä ne keinot keksii.

  Re: Voiko ostaa miniponiorin seurahevoseksi

Lähettäjä: Miksei 
Päivämäärä:   12.12.25 16:27:10

Mahtaa olla urbaanilegendaa nuo makuulleen menemiset ja ojalla seisomiset..

  Re: Voiko ostaa miniponiorin seurahevoseksi

Lähettäjä: Nippuside 
Päivämäärä:   12.12.25 16:31:10

Miten te edes viitsitte vastata näin typeriin provoihin?

  Re: Voiko ostaa miniponiorin seurahevoseksi

Lähettäjä: Hmmmm 
Päivämäärä:   12.12.25 17:13:55

Miksei, itse olen nähnyt kolmella ratsastuskoululla 2000-luvun alussa shettisristeytyksiä, joiden emät olivat ihan hevosia. Valitettavasti en enää muista näiden oikeita nimiä, olivat kutsumanimeltään Karkki, Esko ja Cindy. Jos joku muistaa, niin saa auttaa.

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.