Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Syntymäpäivälahjasta

Lähettäjä: ## 
Päivämäärä:   11.12.25 19:11:58

Ollaan keski-ikäinen pariskunta, oltu vasta jokunen vuosi yhdessä. Aiemmin syntymäpäivälahjaksi olen sanonut että haluan _tämän_ lahjaksi ja mies on sen käynyt ostamassa.

Vähän harmittaa kun olen sanonut että toivoisin hänen itse ostavan minulle jonkin lahjan, esimerkiksi korvakorut. Mies on tosi tuskissaan ettei hän osaa ostaa lahjoja. Mielestäni hän ei edes yritä. Ensimmäisenä yhteisenä jouluna sain lahjaksi tavaratalon lahjakortin ja sukat. Mies kertoi tuskan hiki otsassa etsineensä jotakin lahjaa.

Mies on tosi huono romantiikassa. Hänen on esimerkiksi vaikea kertoa rakastavansa minua. Hän tekee kaikenlaisia remonttihommia minulle ja kilpailuttaa nyt vaikka esimerkiksi rautakaupoista edullisimman hinnan sekä rahdin rakennusmateriaaleille kun pihassani on tehty rakennustöitä. Auttaa aina kaikessa mahdollisessa.

Välillä toivoisin että olisi järjestänyt edes ravintolaillallisen syntymäpäiväni ajatellen, mutta ei. Minun pitää joko sanoa mistä tilaat ja mikä on ajankohta tai tilata se itse.

On kertonut että edellisessä pitkässä suhteessa eivät puolin eikä toisin ostaneet lahjoja, olivat sopineet niin. Minusta se on vähän tylsää.

  Re: Syntymäpäivälahjasta

Lähettäjä: * 
Päivämäärä:   11.12.25 19:41:38

Puhu miehen kanssa.
Jos et siltikään ole tyytyväinen, niin et voi kuin erota.

Mies kuitenkin yrittää.
Parempi se on sukat ja lahjakortti kuin rumat korvikset, joita et halua käyttää.

  Re: Syntymäpäivälahjasta

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   11.12.25 19:52:46

Kasva aikuiseksi. Miten joku synttärilahja voi olla parisuhteen stressin aihe? Jos aloittaja haluaa ravintolaillalliselle puolison kanssa, niin miksi ei sitä voi itse hankkia?

  Re: Syntymäpäivälahjasta

Lähettäjä: ninni 
Päivämäärä:   11.12.25 19:57:21

Kuulostat vähän pikkulapselta.

  Re: Syntymäpäivälahjasta

Lähettäjä: Mörkki 
Päivämäärä:   11.12.25 20:04:11

Toiset osoittaa sen rakkauden ja välittämisen teoilla. Mullakin on sellainen puoliso.

  Re: Syntymäpäivälahjasta

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   11.12.25 20:06:30

Kuulostat rasittavalta ja lapselliselta.

  Re: Syntymäpäivälahjasta

Lähettäjä: zäkä 
Päivämäärä:   11.12.25 20:08:04

Onpa monta lapsekasta vastausta.

  Re: Syntymäpäivälahjasta

Lähettäjä: M 
Päivämäärä:   11.12.25 20:39:38

Voi mies parka

  Re: Syntymäpäivälahjasta

Lähettäjä: Bink 
Päivämäärä:   11.12.25 21:03:33

Mä ymmärrän sua. Mun mies on vähän samanlainen, mutta ei noin paha. Yleensä ennen joulua luettelen listan asioista ja valitsee sitten niistä, minkä haluaa. Joskus kyllä on yllättänyt ja tilannut esim. nahkaisen käsilaukun. Ollaan oltu yli 20 vuotta yhdessä, että jos nyt vähän viitsi katsoa mun koru- ja laukkuarsenaalia, niin saa aika hyvän käsityksen, minkä tyylisestä pidän.

Toki on asioita, jotka on harmittanut. Kyllä mua kaihersi, että mua ei kosittu, töksäytettiin vaan kesken TV:n katselun, että mennäänkö me naimisiin. Ostin itse oman vihkisormukseni, eikä mies ikinä omaehtoisesti ole järjestänyt mitään. Kyllä me syömässä käydään ja vietetään hääpäivää, mutta mä olen aina se joka ehdottaa, hoitaa, järjestää ja varaa. Täytin tänä vuonna 40 ja mies kysyi, mitä haluan lahjaksi. Kerroin haluavani korun, en ole pitkään aikaan saanut koruja ja tykkään käyttää niitä. Ajattelin, että se on kiva muisto jne. No syntymäpäivä oli ja meni, en saanut mitään, koska mies ilmoitti, että meidän pitää mennä valitsemaan se koru yhdessä. No mikäs siinä. Olisi sitten vaikka pyytänyt meille joku lauantai pariksi tunniksi lapsenvahdin ja sanonut, että nyt rouva lähdetään koruostoksille ja vien sinut syömään. Mutta ei. Mun olisi varmaan pitänyt itse järjestää se lahjanostomatkakin. Joten ei sitten tullut syntymäpäivälahjaa.

Mutta olen ajatellut, että jos nämä on mun suurimmat murheet parisuhteessa, niin aika pienet ne on. Mies on muuten ahkera, hoitaa osansa kodista, taloudesta ja lapsista. Osaa ihan ajatella omilla aivoillaan, ei tarvitse tehdä mitään listoja tai huolehtia, miten perhe pärjää, kun lähden reissuun jne. Että kuitenkin asiat on tosi hyvin. Mutta kai sitä silti joskus voi haluta jonkun yllätyksen. Ilman että olisi mitenkään lapsellinen. Tsemppiä aloittaja, mies ei tuosta muutu, ainakaan kovin paljon. Mutta suosittelen konkreettista lahjalistaa. Ehkä vuosien mittaan käy niin, että sun ei enää tarvitse ympyröidä mainoslehtien kuvia, vaan riittää, että sanot toiveet sinne päin ja mies osaa ostaa ihan fiiliksellä. Ja kannattaa avata suu ja sanoa, että hienoa jos vanhassa parisuhteessa lahjaton elämä oli ok, mutta sulle se ei ole ja toivot että teidän parisuhteessa molemmat muistavat toisiaan.

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.