Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Onko olemassa kyynärpituisia kumihanskoja?

Lähettäjä: Juu 
Päivämäärä:   8.12.25 20:50:35

Pitäisi löytää töihin jostain oikeasti pitkiä kumihanskoja, sellaisia joissa varsi on kyynärpäähän asti. Googlettelemalla ei vaan tahdo äkkiseltään löytyä, pisimmät mitä löysin näyttävät olevan kyynärvarren puoliväliin. Pitäisi olla nimenomaan sellaisia istuvia hanskoja, ei mitään löysävartisia tiskihanskoja tai muita, joiden varresta pääsee pesuaineroiskeita sisään.

  Re: Onko olemassa kyynärpituisia kumihanskoja?

Lähettäjä: -- 
Päivämäärä:   8.12.25 20:55:30

Mites sellaiset mitä käytetään mm. siementäessä? Hakusanoilla "eläinlääkäri käsine" löytyi useampia.

  Re: Onko olemassa kyynärpituisia kumihanskoja?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   8.12.25 20:55:50

En tiedä, mitä olet googlettanut, mutta hyvin helposti löytyy yli kyynärpään olevia ns. kemikaalihanskoja. Vaihtoehtona kertakäyttöiset siementäjänhanskat, jotka tulee kainaloon asti.

  Re: Onko olemassa kyynärpituisia kumihanskoja?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   8.12.25 21:22:24

Leikkauskäsineet

  Re: Onko olemassa kyynärpituisia kumihanskoja?

Lähettäjä: Roiskeita 
Päivämäärä:   8.12.25 22:44:01

Mehtuu hommissa siementäjän hanska alle ja nitriihanska päälle. Saapi mukavasti kaivella roippeet sisältä.

  Re: Onko olemassa kyynärpituisia kumihanskoja?

Lähettäjä: .. 
Päivämäärä:   8.12.25 22:45:03

Löysien siemennyshanskojen päälle voi vetää lyhyet ja tiukemmat nitriilihanskat, joita myös helppo vaihtaa puhtaisiin vaihtamatta koko pakettia

  Re: Onko olemassa kyynärpituisia kumihanskoja?

Lähettäjä: rrr 
Päivämäärä:   8.12.25 23:51:03

mihin sinä niitä tarvitset?
Minustakin olisi parempi jos hanskat pysyisivät ryhdissään ja ylettyisivät kyynärpäihin saakka. Pihatöissä ja muissa läträämisissä. Puita kantaessa.
Vesitiiviit ylös asti. Puuvillaa alle ja sitten nämä tukevat, mutta sormista notkeat käsineet.

  Re: Onko olemassa kyynärpituisia kumihanskoja?

Lähettäjä: Juu 
Päivämäärä:   9.12.25 07:08:37

No hitsi, hakusanalla "pitkät kemikaalihanskat" löytyi hyvännäköisiä, joissa on yläreunassa jousto että ne istuvat käsivarren ympärille. Ei tosiaan tullut mieleen, että niiden nimi voisi olla kemikaalihanskat.

Töissä pestään ja tiskataan paljon aika vahvoilla aineilla, sellaisillakin joiden kanistereissa on syövyttävän merkki. Käsivarsien iho jo reagoi pesuvesiroiskeisiin, enkä halua että minulle kehittyy mikään kemikaaliyliherkkyys.

  Re: Onko olemassa kyynärpituisia kumihanskoja?

Lähettäjä: g 
Päivämäärä:   9.12.25 10:07:58

Kannattaa kysyä ensimmäiseksi lähimmästä apteekista.

Töihin pitää työnantajan järjestää riittävän hyvät suojavarusteet, myös hanskat.

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.