Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Ilman puhelinta

Lähettäjä: Aidan 
Päivämäärä:   19.11.25 22:12:44

Oletko ollut ilman puhelinta? Kuinka kauan? Miten meni?

Aika onneton on olla ilman puhelinta. Lähdin viikonloppureissuun. Piti kaveri tavata heti eka ravintolassa. Noooh, huomasin perillä, että kappas, ei ole puhelinta. Onneksi kaveri fiksuna tuli edellisen päivän suunnitelman mukaan paikkaan ja noin aikaan. Oli vähän ihmetellyt.

Ei ole puhelinkoppeja, onko kirjastossa nettiä? Missä on kirjasto? Onko muualla vapaata kobetta? Kysynkö ohikulkijalta puhelinta...voisitko viestiä sun faces.
Ei ole julkisia kelloja. Ei sitten missään. Autossa sentää oli.
Ei ole navigaattoria. Ihan piti sitten itse muistaaa minne llin menossa. Kaverin puhelimesta katsottiin. En edes eksynyt, vaikka vähän välillä olin jossain.
Vähän väliä tuli mieleen, otanpa kuvan. No enpä ota.

Hyvin sujui viikonloppu ja teki muuten hyvää!

  Re: Ilman puhelinta

Lähettäjä: Amen 
Päivämäärä:   19.11.25 22:52:56

Paloin ihan loppuun, kun teen töitä koneella ja työilmoitukset tulee puhelimeen myös ja kaupustelijat soittelee ja kaverit, entiset kaverit, lähimmäiset, sukulaiset, joten se helvetinkone lauloi koko ajan ja siihen liitetyt sovellukset ilmoitusäänineen.
Sitten olisi pitänyt laittaa postin, lippupalvelun jne sovelluksia, mutta puhelimesta loppui kapasiteetti, vaikka oli ihan hyvä puhelin ja olisi pitänyt ostaa uudempi versio..

Kiskaisin seinään mentaalisesti koko puhelimen ja taannuin lapsuuden (80-luvulle) tasolle: talossa on puhelin, jolla soittaa ja vastaa se, jolla oli aikaa ja kaikki säilyi hengissä.

  Re: Ilman puhelinta

Lähettäjä: grr 
Päivämäärä:   19.11.25 23:10:54

"joten se helvetinkone lauloi koko ajan ja siihen liitetyt sovellukset ilmoitusäänineen."

I feel you. Piip piip, piri piri, 24/7. Rupesin saamaan kylmiä väristyksiä ja kauhunhetkiä jo pelkästään noista äänistä. Pahimmalta tuntui jotenkin se ahdistus että sä et ole enää sä, oma ihmisesi eikä sulla ole mitään yksityisyyttä, vaan olet jonkinlaista yhteistä omaisuutta jonka kuuluu olla joka hetki tavoitettavissa, reagoimassa, ottamassa kantaa joka vtun asiaan.

Nykyään pidän puhelimen äänettömällä aina enkä edes katso sitä kuin muutaman kerran päivässä. Tämä on aiheuttanut joissakin ihmisissä närää koska kuulemma reagointiaika edes viesteihin ei saa olla tunteja, ja mieluiten pitäisi olla tavoitettavissa "jos vaikka joku soittaa". Useimmat olen onnistunut opettamaan siihen että laita viestiä, älä soita koska en vastaa, mutta silti niitä puheluita vieläkin tulee. Ja kun sitten soitan takaisin niin 9 kertaa 10:stä sama asia olisi hoitunut viestitse aivan yhtä hyvin.

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.