Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Jos asuntolainaa on maksettu 50/50 ja tulee ero

Lähettäjä: hanna 
Päivämäärä:   18.11.25 12:01:54

Kuvitteellinen tilanne: on vaikka 3 vuotta maksettu asuntolainaa esim. 300 ja 300 € kuukaudessa.
Tuon kolmen vuoden jälkeen tuleekin ero, ja toinen puolisoista jää taloon asumaan. Voiko poismuuttava saada jotain hyvitystä niistä maksetuista lainamenoista kolmen vuoden ajalta? Kyseessä siis avioliitosta ero, ja puolisoilla on esimerkkitilanteessa vain tuo talo avioehdon alaisena jaettavana, ei muuta.

Kysyn siksi, kun en yhtään tiedä miten nämä menee.

Kiinnostaa siis MITEN tuo prosessi käytännössä menee? Kuka sen määrää, maksaako joku jollekin jotain hyvitystä jo maksetuista lainoista?

Entä jos lainaa on jäljellä saman verran, kuin kauppahintakin on? Eli jos ei jää voittoa yhtään.

  Re: Jos asuntolainaa on maksettu 50/50 ja tulee ero

Lähettäjä: ... 
Päivämäärä:   18.11.25 12:03:37

Taloon jäävä ostaa pois muuttavan osuuden talosta.

  Re: Jos asuntolainaa on maksettu 50/50 ja tulee ero

Lähettäjä: ... 
Päivämäärä:   18.11.25 12:04:42

Jos asunto omistetaan puoliksi niin toinen ostaa toiselta sen puolikkaan itselleen. Jos hinnasta ei päästä sopuun tai ei ole varaa ostaa, niin sitten asunto pitää myydä jollekin ulkopuoliselle ja jakaa rahat 50/50.

  Re: Jos asuntolainaa on maksettu 50/50 ja tulee ero

Lähettäjä: hanna 
Päivämäärä:   18.11.25 12:07:28

Eli: jos velkaa on vaikka tasan 100 t €, ja talon arvokin on tällä hetkellä juuri tuo 100 tuhatta, niin silloin ei toinen voi vaatia mitään hyvitystäkö?

  Re: Jos asuntolainaa on maksettu 50/50 ja tulee ero

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   18.11.25 12:08:34

"Entä jos lainaa on jäljellä saman verran, kuin kauppahintakin on? Eli jos ei jää voittoa yhtään."

Mitä sitten? Jos joutuu myymään huonona aikana niin joutuu, oli ero tai ei.

  Re: Jos asuntolainaa on maksettu 50/50 ja tulee ero

Lähettäjä: m 
Päivämäärä:   18.11.25 12:10:23

En ymmärrä mitä hyvitystä siitä pitäisi saada, jos omistus on 50/50? Jos talon arvo on laskenut, niin molemmathan siinä ottaa takkiin saman verran.

  Re: Jos asuntolainaa on maksettu 50/50 ja tulee ero

Lähettäjä: ... 
Päivämäärä:   18.11.25 12:10:24

Velan määrällä ei ole väliä, vaan talon arvolla. Jos omistatte talon puoliksi, molemmat 50 prosenttia, saat talon myyntihinnasta sen 50 prosenttia. Ja toki jos exä talon puolikkaan haluaa lunastaa, niin siitä kannattaa pyytää puolet talon markkinahinnasta.

  Re: Jos asuntolainaa on maksettu 50/50 ja tulee ero

Lähettäjä: Lksy 
Päivämäärä:   18.11.25 12:14:52

No tuossa tilanteessa ei tietenkään voi vaatia hyvitystä jos lainaa ei ole käytännössä lyhennetty yhtään, ja lainaa on jäljellä saman verran kuin asunnon arvo on. Eihän se toinenkaan osapuoli ole noista tyhjään heitetyistä lyhennyksistä hyötynyt ollenkaan, miksi siis sinunkaan pitäisi? Jos eroatte tai myytte p**kaan aikaan, tai olette jättäneet talon heitteille että talon arvo on vähentynyt reippaasti, niin ihan olette molemmat tähän yhtä syyllisiä eikä kummankaan tarvitse kompensoida toiselle yhteisistä surkeasta elämänvalinnoista.

  Re: Jos asuntolainaa on maksettu 50/50 ja tulee ero

Lähettäjä: * 
Päivämäärä:   18.11.25 12:15:38

Lähettäjähanna 

Päivämäärä18.11.25 12:07:28

Eli: jos velkaa on vaikka tasan 100 t €, ja talon arvokin on tällä hetkellä juuri tuo 100 tuhatta, niin silloin ei toinen voi vaatia mitään hyvitystäkö?

Hyvitystä mistä?

  Re: Jos asuntolainaa on maksettu 50/50 ja tulee ero

Lähettäjä: 888 
Päivämäärä:   18.11.25 12:17:40

Jos talon arvo ostaessa 100t ja se omistetaan 50/50. Eron sattuessa talon arvo onkin noussut 150t. Ostaako jäävä lähtevän ulos 50t vai 75t?
Entä jos talon arvo laskee vaikka 80t. Maksetaanko toinen ulos silloin 50t vai 40t?
Jos laitaa maksettu jo vaikka 50%, sillä ei taida olla mitään väliä vaikka talon arvo olisi noussut tai laskenut?
Alkoi kiinnostaa :D

  Re: Jos asuntolainaa on maksettu 50/50 ja tulee ero

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   18.11.25 12:18:45

Omaisuuden arvo on mitä on. Enemmän tai vähemmän kuin ostohetkellä.

Jos talo ostettu hintaan 200 000 ja myyntihetkellä siitä saa 160 000 ja lainaa on jäljellä 150 000. Niin kauppasummalla maksetaan laina pois, jäljelle jää 10 000 ja jos omistus oli 50/50, niin kumpikin saa 5000e.

Sillä ei ole mitään merkitystä onko talo aikanaan ostettu lottovoitolla vai lainattu joltain rahaa ostoon.

  Re: Jos asuntolainaa on maksettu 50/50 ja tulee ero

Lähettäjä: juu 
Päivämäärä:   18.11.25 12:24:54

Nykytilanteen mukaan mennään, oli aiemmin tapahtunut ihan mitä hyvänsä. Ja koska siinä ositussopimuksen teossa voi kestää hetki, niin kannattaa sopia joku päivämäärä että mikä on se hetki jolloin omaisuuden määrä on määritelty, muuten niitä numeroita joutuu päivittämään monta kertaa ennen kuin sopimus on valmis.

Mutta siis kaiken omaisuuden nykyinen arvo, siitä sitten puoliksi tai jotenkin muuten sovittelemaan.

Muistutuksena: asioiden arvo on sopimuksen tekijöiden päätettävissä. Eli jos sovitaan että auton arvo on kaksi tonnia, niin sitten se on kaksi tonnia, vaikka olisi oikeasti jotain muuta. Mutta siitä sopimuksesta ei sitten myöhemmin voi valittaa jos alkaa myöhemmin harmittaa.

  Re: Jos asuntolainaa on maksettu 50/50 ja tulee ero

Lähettäjä: '' 
Päivämäärä:   18.11.25 12:38:45

ja toivottavasti myös omistat asunnosta 50%. On meinaan niitäkin naisia, jotka on höynäytetty ja eivät omista maksamaansa asuntoa.maksaneet kuitenkin lainan lyhennystä.

Eron sattuessa kun omistat 50% niin asuntovälittäjä arvioimaan asunnon hinta ja tästä arviosta sitten asuntoon jäävä maksaa 50 % sinulle. Sinä sitten maksat lainasi sillä pois. Jos myyntihinta suurempi kun lainaosuutesi niin se jää sinulle.

Jos asuntoon jäävä ei saa lainaa tuolle toiselle 50% osuudelle ainut vaihtoehto on myydä asunto 100 %. Sitten kuitataan laina ja jos jotain jää jaetaan puoliksi.

  Re: Jos asuntolainaa on maksettu 50/50 ja tulee ero

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   18.11.25 12:42:56

"Jos talon arvo ostaessa 100t ja se omistetaan 50/50. Eron sattuessa talon arvo onkin noussut 150t. Ostaako jäävä lähtevän ulos 50t vai 75t? "

Koko talon arvo on silloin se 150 000 €. Se hinta laitetaan puoliksi. Yhteisomisteisessa talossa ei oikeasti ole kahta puolikasta, joiden arvo on erilainen. On vain se yksi talo, jolla on yksi arvo. Se arvo jaetaan sitten omistajuuden perusteella.

  Re: Jos asuntolainaa on maksettu 50/50 ja tulee ero

Lähettäjä: -- 
Päivämäärä:   18.11.25 13:01:02

Mistä hyvityksestä puhut?

Jos talo omistetaan puoliksi, toinen ostaa toisen ulos.

Talo omistetaan 50-50. Puhutaan että omistajat on mies ja nainen. Mies jää asumaan taloon, nainen muuttaa pois.

Lainaa on edelleen 100te jäljellä, eli saman verran kuin talon arvo (eli talon arvo on alentuut sitten lainan ottamisen, talo on vasta ostettu eikä laina ole vielä lyhentynyt tms). Tällöin Mies ostaa talon Naiselta kokonaan itselleen. Käytännössä useimmiten kai pitää neuvotella uusi laina.
Mies siis menee pankkiin ja kertoo tilanteen. Jos pankki myöntää hänelle 100te lainaa, hän maksaa tällä lainalla talon vanhan lainan pois, eli kuittaa hänen ja Naisen yhteisen lainan.
Nainen ei tietenkään tässä tapauksessa saa mitään rahaa käteen. Talo on sijoitus jossa on aina riskinsä, sijoitus ei aina tuota mitään. Tässä tapauksessa se ei ole tuottanut.

Jos talon arvo on 100te, mutta lainaa jäljellä vain esim. 50te, tällöinkin mies menee pankkiin. Käytännössä miehellä on omaisuutta 25te. Talon arvo on 100te, joten mies tarvitsee lainaa 75te. Jos pankki myöntää lainan, mies maksaa lainalla Naiselle tämän osuuden 25te ja kuittaa vanhan lainan pois.

Jossain tapauksessa kai laina voidaan myös siirtää suoraan toisen nimiin, jos pankki siis tämän järjestelyn hyväksyy.

  Re: Jos asuntolainaa on maksettu 50/50 ja tulee ero

Lähettäjä: A 
Päivämäärä:   18.11.25 13:15:52

Aloittaja taitaa puhua esimerkiksi lainan korkomenojen hyvityksestä?

Ei niistä saa mitään hyvitystä, ne on maksettuja asumiskuluja.

  Re: Jos asuntolainaa on maksettu 50/50 ja tulee ero

Lähettäjä: huoh 
Päivämäärä:   18.11.25 13:44:25

Mielenkiintoinen ajatusmaailma aloittajalla.

  Re: Jos asuntolainaa on maksettu 50/50 ja tulee ero

Lähettäjä: *** 
Päivämäärä:   18.11.25 13:50:56

Lähettäjä: huoh
Päivämäärä: 18.11.25 13:44:25

Mielenkiintoinen ajatusmaailma aloittajalla.

Joo, mutta näitä vatipäitä piisaa. Seuraan just yhtä avioeroa, missä pettänyt muija vaatii mieheltä 400 000€, kun esim. talon arvo on 130 000 (kiinteistönvälittäjän arvio).

  Re: Jos asuntolainaa on maksettu 50/50 ja tulee ero

Lähettäjä: ***** 
Päivämäärä:   18.11.25 14:09:36

Asunnon ostaminen on aina sijoitus, ja sijoituksessa on riskit. Sijoituksen arvo voi nousta tai laskea, ja omistaja ottaa sen riskin aina.

Jos talon arvo on 100 000€ ja lainaa on jäljellä saman verran, niin silloin talon arvo riittää juuri ja juuri kattamaan jäljellä olevan lainan. Tähän ei vaikuta se, ostaako talon joku ulkopuolinen vai ex-puoliso: myyvälle osapuolelle ei jää itselleen rahaa ollenkaan. Tähän ei vaikuta sekään, kuinka paljon lainaa on jo ehditty lyhentää.

Mahdollinen on sekin skenaario, jossa lainaa on jäljellä 100 000€ ja talon arvo on 90 000€. Silloin joutuu vielä maksumieheksi sen lisäksi että talo menee ostajalle. Eipä siinä silloinkaan kysellä sitä, että paljonko lainaa on jo ehditty maksaa aiemmin pois.

  Re: Jos asuntolainaa on maksettu 50/50 ja tulee ero

Lähettäjä: ***** 
Päivämäärä:   18.11.25 14:17:03

Ja vielä rautalangasta vastaus aloittajan kysymykseen "Kiinnostaa siis MITEN tuo prosessi käytännössä menee? Kuka sen määrää, maksaako joku jollekin jotain hyvitystä jo maksetuista lainoista?"

- Pariskunta päättää erota, ja sopivat että toinen osapuoli jää asumaan taloon = ostaa toisen osapuolen ulos.
- Pariskunta arvioi mikä talon hinta on, jotta saavat tietää mikä on se summa jolla toinen pitää ostaa ulos. Tähän kannattaa erimilisyyksien välttämiseksi käyttää kiinteistönvälittäjää, pyytää vaikka useampi käymään ja saada sitä kautta realistinen käsitys hinnasta.
- Kun hinnasta on päästy sopuun, asiat hoidetaan pankin kanssa. Taloon jäävä osapuoli ottaa itselleen tarpeellisen määrän lainaa, yhteinen laina maksetaan pois. Jos kaikki rahat eivät mene yhteisen lainan poismaksuun, saa poismuuttava osapuoli myös jonkun summan rahaa. Jos huonosti käy, niin ei saa senttiäkään tai joutuu jopa itse maksamaan jotain, jos talon arvo on kovasti romahtanut ja lainaa on paljon jäljellä. Mitään muita hyvityksiä ei maksella.
- Jos asioista ei päästä sopuun, on aina vaihtoehtona laittaa talo myyntiin ihan yleisille markkinoille, jolloin sen ostaa joku vieras (jos sattuu ostamaan). Riippuu vähän missä talo sijaitsee, että kuinka paljon kysyntää on, miten nopeasti kauppa syntyyy ja kuinka paljon joutuu hinnasta tinkimään. Nopein tapa on yleensä myydä puolikas entiselle puolisolle, jos ei mikään super kysytty kohde kyseessä.

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.