Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Pieni ”aarrearkku”, johon saa 2-4 riippulukkoa

Lähettäjä: Myydäänkö missään? 
Päivämäärä:   15.11.25 14:54:49

Jouluna olisi tarkoitus järjestää sukulaislapsille aarrejahti.

Ettei aarre löydy liian aikaisin, tarkoitus olisi, että aarre on ”aarrearkussa”, näkyvällä paikalla, mutta aarrearkussa on matkalaukkuun kiinnitettävät numerolukot (riippulukot) ja vihjeiden perusteella lapset etsivät oikeat numerot. Silloin ei haittaa, vaikka joku vihje löytyisi vahingossa ensin.

Myydäänkö missään mitään kannellisia, läpinäkymättömiä, laatikoita, joissa olisi 2-4 reikää, joihin saisi pienen riippulukon kiinni? Kerrostalossa asuvana ei ole mahdollista rakentaa aarrearkkua itse, enkä tunne ketään, jolta sellaisen voisi tilata kuukauden varoitusajalla.

Koko sellainen, että sinne mahtuisi aarre: muutama karkkipussi/suklaalevy, A4 värityskirjoja (tämän tilalle voin keksiä jotain muuta), värikyniä.

  Re: Pieni ”aarrearkku”, johon saa 2-4 riippulukkoa

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   15.11.25 15:18:00

Saisitko jonkun kaapin lukittua vaikka jonkun ketjun avulla?
Tai jonkun laatikon ympärille kettingillä se lukko kiinni? Näissä pitää selventää sääntöjä, että nimenomaan lukko pitää avata, kettinkiä ei saa muuten poistaa.

Eikö tuohon kävisi jokin pahvilaatikkokin? Kenkälaatikko? Helppo tehdä reikä ja muistaa vaan ohjeistaa, että laatikkoa ei saa rikkoa vaan lukko pitää avata koodilla. Isosta pahvilaatikosta on helppo itse askarrella oikean kokoinen ja päälystää haluamallaan tavalla.

Miksi se matkalaukku ei kävisi aarrearkuksi?

  Re: Pieni ”aarrearkku”, johon saa 2-4 riippulukkoa

Lähettäjä: Myydäänkö missään? 
Päivämäärä:   15.11.25 15:35:17

Aarrejahti ei ole kotonani, joten en pysty ottamaan käyttöön mitään kaappia.

Matkalaukkuun saa kiinni vain yhden lukon. Haluaisin, että lukkoja olisi enemmän, niin olisi enemmän vihjeitä etsittävänä. Yhdessä lukossa on 3 numeroa. Osallistuvien lasten tarkkaa lukumäärää en vielä tiedä, mutta voi olla yli 3, joten mielellään jokainen saisi löytää ainakin yhden vihjeen, mieluummin useampia. Samalla myös aikaa kuluisi enemmän.

En tosiaan tiedä, ketkä kaikki suvun lapset ovat tulossa. Osa on kuitenkin niin kärsimättömiä, että jos aarre on pahvilaatikossa tai kettingillä kiinni, he repivät laatikon auki tai kettingin irti. Mitään ”ei saa avata” sääntöä he eivät pysty noudattamaan.

  Re: Pieni ”aarrearkku”, johon saa 2-4 riippulukkoa

Lähettäjä: Riepu 
Päivämäärä:   15.11.25 16:14:12

Osta ihan tavallinen kannellinen, muovinen säilytyslaatikko (sellainen, jotka yleensä ovat läpinäkyvää muovia, päädyissä kiinnitysklipsut). Poraa tai polta kolvilla tms. kannen ja reunan läpi reikä ja siihen saat lukon.

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.