Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Kysymys laihdutuksesta.

Lähettäjä: sokru 
Päivämäärä:   4.11.25 17:33:32

Onko terveellistä laihtua kilo viikossa?

  Re: Kysymys laihdutuksesta.

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   4.11.25 17:36:46

Minun mielestäni ei, ellei lähtöpaino ole *reilusti* yli sata kiloa. Siinä menettää lihakset ja helposti näännyttää itseään, altistaen itsensä ahmimiselle ja syömishäiriöille. Hitaasti on parempi, mutta toki tämä on jotain minkä käytännössä kaikki opettelevat kantapään kautta.

  Re: Kysymys laihdutuksesta.

Lähettäjä: krtkr 
Päivämäärä:   4.11.25 17:41:42

Ei kai sillä ole väliä miten nopeasti tai hitaasti paino putoaa, kunhan kropasta tosiaan lähtee ylimääräiset nesteet ja rasvakudos mutta ei lihasmassaa. Eli pudota painoa niin että löllöt lähtee ja lihakset pysyy.

  Re: Kysymys laihdutuksesta.

Lähettäjä: yy 
Päivämäärä:   4.11.25 17:43:52

Ei laihduttamisen tai painonpudotuksen kuulu olla itsensä näännyttämistä. Jos siinä näännyttää itsensä niin silloin sen tekee väärin. Oikea tapa pudottaa painoa on tehdä se niin että jaksaa hyvin. Yleensä ihmisillä sitä lihomista, väsymystä ja voimattomuutta aiheuttaa nopeahiilarinen ruokavalio ja kun ne jättää pois niin kalorimäärä putoaa automaattisesti ja väsymyskin kaikkoaa.

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.