Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Miksi hva alueet eivät voi aloittaa isoja YT?

Lähettäjä: Zipuliini 
Päivämäärä:   30.10.25 20:13:59

Kovasti valittavat mediassa esim eilen ettei henkilöstöstä voi heittää pihalle esim 50% tai enemmänkin. Missään en ole lukenut perusteluita että miksi ei? Eiköhän niillä alueilla ole kaikenlaista siivoojaa, asiantuntijaa, vahtimestaria, hengailiaa, sihteeriä, koordinaattoria yms. Esim lääkärit voisi jättää mutta hoitajat pois niin kerrankin lääkärit voisivat olla siellä puhelimessa vastaamassa ja neuvomassa vrt hoitajat.

  Re: Miksi hva alueet eivät voi aloittaa isoja YT?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   30.10.25 21:12:11

Hyvinvointialueilla on jatkuvasti yt-neuvotteluja.

Loppu olikin sellaista huudatusta, johon en lähde mukaan.

  Re: Miksi hva alueet eivät voi aloittaa isoja YT?

Lähettäjä: ... 
Päivämäärä:   30.10.25 22:49:20

Mikä on hyvinvointialue alue?

  Re: Miksi hva alueet eivät voi aloittaa isoja YT?

Lähettäjä: Pölöpölö 
Päivämäärä:   31.10.25 00:46:16

Koska sinutkin, aloittaja, pitää tarpeentullessa hoitaa takaisin elävien kirjoihin. Tai jos sairastut vaikka syöpään niin vaadit kumminkin hoitoja, vaikka ei olisi ketään niitä antamassa.

Tais olla Ylen uutisissa ihan tänä syksynä että perussairaahoidosta on vähennetty 1000 vuodepaikkaa ja sitämyötä henkilökuntaa.

  Re: Miksi hva alueet eivät voi aloittaa isoja YT?

Lähettäjä: ?? 
Päivämäärä:   31.10.25 00:47:35

Hengailijaa?!

Säälittävä provo.

  Re: Miksi hva alueet eivät voi aloittaa isoja YT?

Lähettäjä: wanha kurppa 
Päivämäärä:   31.10.25 02:14:42

hva:t tulisi tietysti purkaa, kuten koko Suomen systeemi, koska se on toimimaton ja tehoton resurssisyöppö mutta sitä nyt ei tietenkään tapahdu. Meillä on hoitajia "liikaa" (jos olisi 20 000 vähemmän niin oltaisiin suurin piirtein Ruotsin tasolla, lääkäreitä suhteessa aika sama määrä)

Systeemi on "optimoitu" poliittisin perustein & muinaisilla toimintatavoilla -> maksetaan paljon mutta homma ei toimi. Lisäraha ei ikinä tule ratkaisemaan tätä ongelmaa. Yt:t toki ovat olleet historiaa jo muutaman vuoden ajan, joten kaikki niistä puhuvat elävät maailmassa, jota ei enää ole :D

  Re: Miksi hva alueet eivät voi aloittaa isoja YT?

Lähettäjä: .. 
Päivämäärä:   31.10.25 07:07:11

Eiköhän kohta ole jenkkimalli Suomessakin, vain varakkaat saavat hoitoa esim syöpähoitojen kustannukset vähintään kymmeniä tuhansia, maksa tai kuole.

  Re: Miksi hva alueet eivät voi aloittaa isoja YT?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   31.10.25 07:09:54

Vähennykset voisi aloittaa johtajista. Niitä kokisee siellä kuin kolapulloja.

  Re: Miksi hva alueet eivät voi aloittaa isoja YT?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   31.10.25 07:11:48

” Systeemi on "optimoitu" poliittisin perustein & muinaisilla toimintatavoilla -> maksetaan paljon mutta homma ei toimi”

Niin, käsittääkseni muissa pohjoismaissa terveydenhuoltoon käytetään suhteessa enemmän rahaa.

  Re: Miksi hva alueet eivät voi aloittaa isoja YT?

Lähettäjä: helmi 
Päivämäärä:   31.10.25 08:15:05

Lähettäjä: .
Päivämäärä: 31.10.25 07:09:54

Vähennykset voisi aloittaa johtajista. Niitä kokisee siellä kuin kolapulloja.

Tämä juuri. Isoa palkkaa nostavia turhakkeita sieltä päästä ennemmin pois, kuin enää yhtäkään ihmistä itse hoitotyöstä ja sen tukihommista (esim mainitsemasisiivoojat on sairaaloissa äärimmäisen tärkeitä henkilöitä). Nyt jo hoitava henkilökunta on karsittu niin vähiin, ettei ihmisten hoito meinaa sujua :(

  Re: Miksi hva alueet eivät voi aloittaa isoja YT?

Lähettäjä: What 
Päivämäärä:   31.10.25 08:27:52

Jos ei hommista selvitä nykyiselläkään henkilöstöllä niin miten sitten vähemmällä? Lopetetaan koko terveydenhuolto niin säästöä tulee. Jokainen voi ostaa sitten palvelunsa mistä pystyy.

  Re: Miksi hva alueet eivät voi aloittaa isoja YT?

Lähettäjä: ... 
Päivämäärä:   31.10.25 08:37:54

Lakatkaa sairastamasta ja vanhenemasta, ottakaa vastuuta kansantaloudesta jokainen! Talvisodan henki, suomalaiset! Simppelein ratkaisu on lopettaa sote- palvelujen tarve.
Jokainen lopettaa sen terveysasemilla ja päivystyksissä käymisen, yksinkertaista. Saunaa tervaa ja viinaa, jos ei parannakaan niin parantaa fiiliksen ja nopeuttaa kärsimysten loppumista.
Hoitakaa vanhuksenne itse. Tämä on isoin panostus minkä voitte tehdä valtion talouden korjaamiseksi. Mummolle peti sinne olkkarin nurkkaan, sinne se sitten aikanaan kuolee kuten ennenvanhaankin, vellillä voi vähän ruokkia eli ei ole edes kallista. Jos mummo on hyväjalkainen niin ovet lukkoon päiväksi tai pyydä se naapurin työttömäksi jäänyt hoitaja (näitähän sitten piisaa!) pitämään silmällä jos nyt pakko on johonkin ilman mummoa mennä.
Hyvin helppoa.

  Re: Miksi hva alueet eivät voi aloittaa isoja YT?

Lähettäjä: qwerty 
Päivämäärä:   31.10.25 09:48:28

Eiköhän niitä hoitajia ja sihteereitä, laikkareita jne tarvita. Ja säästöä siihen ettei ihan kaikkia tutkimuksia tehtäisi ihan kaikille. Ja säilöttäis näitä veetun narkkareita erikoissairaanhoidossa pitkissä antibioottihoidoissa. Ja aloittajan kaltaisia päivystyksissä ruikuttamassa kun kynsi lohjennut ja TA vaatii päivästäkin saikkulapun

  Re: Miksi hva alueet eivät voi aloittaa isoja YT?

Lähettäjä. 
Päivämäärä:   31.10.25 09:56:24

Hyvinvointialueen pitää hoitaa sairaat ja hoitoa vaativat ihmiset. Se ei onnistu ilman työvoimaa.
Ja kukaan ei taida osata hyvinvointialueen työvoimanmitoitusta, eli kuinka monta pomoa, lääkäriä, hoitajaa ja siivoojaa hyvinvointialue oikeesti tarvii.

  Re: Miksi hva alueet eivät voi aloittaa isoja YT?

Lähettäjä: Ajatuskatko 
Päivämäärä:   31.10.25 10:22:17

Vaikka aloitus on huudatusta, niin todetaan kuitenkin että niitä siivoojia, sihteereitä, apulaisia ym. nimenomaan tarvitaan. Jos näitä ei ole, siirtyvät tehtävät hoitajien tai pahimmillaan huippupalkkaisten lääkärien hoidettavaksi. Vasta oli uutinen siitä, että joku lasten neurologi käytti työaikaansa tukipalveluista neuvomiseen, kun niistä vastaavat oli irtisanottu.

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.